Докато тече процедурата по несъстоятелност на оператора на „Северен поток 2“ в Швейцария, самата компания планира до 2030 г. газопроводът да бъде възстановен и да започне да доставя газ за Западна Европа.
На 26 септември 2022 г. диверсанти взривиха и двата газопровода „Северен поток“. Една тръба от втория проект обаче остана незасегната при експлозиите.
„Северен поток 2“ все още вярва в бъдещата експлоатация, както се вижда от преговорите с кредиторите. Според базираната в Швейцария Transliq AG, действаща като временен административен синдик на „Северен поток 2 АГ“, газовата компания планира сценарий, според който газопроводът ще започне да функционира през 2030 г., а експлоатацията му ще продължи през следващите 50 години“, съобщи ZentralPlus, позовавайки се на съдебно заседание в Цуг, Швейцария, където се разглежда бъдещата съдба на проекта.
Мисля, че всички можем да направим едни и същи предположения. При тази ситуация се предполага, че геополитическата ситуация ще се успокои, като в същото време има голямо търсене на енергия в Западна Европа. Съответно има нужда и от евтини източници на доставки и газопровод“, каза в съда представител на Transliq AG, временен синдик на „Северен поток 2“.
По думите му възстановяването на едната тръба на газопровода ще струва 633 милиона евро, а втората е запазена. Операторът се надява и на застрахователно обезщетение, за което текат съдебни процедури.
Transliq AG отбеляза, че бъдещето на газопровода ще бъде решено заедно с основните кредитори, които са германските Uniper, Wintershall, австрийската OMV, британската Shell и френската Engie.
„Северен поток“ е съвместен проект, включващ пет големи компании: Gazprom international projects North 1 LLC ( компания на „Газпром“) , Wintershall Dea AG, PEG Infrastruktur AG (E.ON), NV Nederlandse Gasunie и ENGIE.
Миналия петък на преговори в Цуг кредиторите обсъждаха бъдещата съдба на проекта – да се обяви фалит или да се преструктурира дългът. Решението трябва да бъде взето преди 10 януари 2025 г.
Досега Uniper и OMV са отхвърлили споразумението, докато другите трима кредитори са се съгласили на ограничено предложение за преструктуриране.
Стойността на втория балтийски газопровод се оценява на 9,5 млрд. евро, от които над 4 млрд. евро са предоставени от пет европейски компании. Съдията отложи решението за 9-10 януари.
obektivno.bg