Техеран обвини американските "Пейтриът" за разрушенията на летището в Кувейт

Централното командване на въоръжените сили на САЩ отхвърли твърденията на Иран

https://svobodnoslovo.eu/svyat/teheran-obvini-amerikanskite-peytriat-za-razrusheniyata-na-letishteto-v-kuveyt/193730 SvobodnoSlovo.eu
Техеран обвини американските "Пейтриът" за разрушенията на летището в Кувейт

Централното командване на въоръжените сили на САЩ отхвърли твърденията на Иран

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) заяви, че неговите сили не са стреляли по международното летище в Кувейт, предаде Ройтерс, позовавайки се на иранската полуофициална новинарска агенция "Тасним".

Според Корпуса на гвардейците на Ислямската революция разрушаването на терминала на летището е било причинено от грешка в системите за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на САЩ, след като те не са успели да прехванат иранските ракети.

Един човек загина, а няколко бяха ранени при атаките, извършените рано сутринта от Иран, съобщи кувейтското външно министерство, цитирано от Франс прес и БТА.

Ведомството заяви, че мишена на нападението са били граждански съоръжения и ключова инфраструктура, в това число международното летище, като в резултат на атаката има загинал и няколко ранени. Нанесени са щети на важна инфраструктура, включително на дипломатически мисии, посочи в изявление министерството, осъждайки "иранската агресия".

Малко по-късно Централното командване на въоръжените сили на САЩ отхвърли твърденията на Иран. От американска страна заявиха, че системите "Пейтриът" са функционирали по предназначение и не са причинили разрушенията, за които Техеран ги обвинява.

Случаят допълнително изостря напрежението в Близкия изток на фона на продължаващата размяна на удари между Иран и неговите противници в региона. Анализатори предупреждават, че атаки срещу гражданска инфраструктура и международни транспортни възли могат да доведат до нова ескалация и по-широко въвличане на регионални и международни играчи в конфликта.

Кувейтските власти съобщиха, че продължават оценката на щетите и разследването на инцидента, като към момента летището работи при засилени мерки за сигурност.

Източник: dir.bg

 

1 Коментара

Уонко Нормалния

50 minutes before

Краварчето е Терорист номер 1 на планетката! Да стреляш по цивилни им е любимата дисциплина. Както и кражбията на петрол, преврати, атентати и други демократични хубавинки. Сега ще се изрежат, че Путин е срелял по летището, което е Сигурно!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.