Няколко са „отличниците“ сред кметовете на ГЕРБ, които заслужават детайлно прокурорско внимание от Лаура Кьовеши заради криминално разходване на европейски пари – Иван Портних във Варна, Димитър Николов в Бургас, Калин Каменов във Враца, Живко Тодоров в Стара Загора, Здравко Димитров – Зико в Пловдив, Димитър Бръчков в Петрич, Станислав Дечев в Хасково. С помощ от източник в администрацията в Сливен към черния списък на пробитите кметове смело можем да добавим и Стефан Радев.
След като Narod.bg вече осветли няколко схеми на гербопитека, сега се добрахме до поредната маскирана със строителство крадлива схема, за която под отговорност трябва да бъде подведен именно кметът Стефан Радев, пионка Десислава Танева, която е негов уж бивш работодател.
СХЕМАТА
Поредната мръсотия, която изскача от Сливен, е свързана с проточилата се във времето направа на 10 км велоалеи, които глътнали близо 1,2 млн. лева от еврофондовете, а за капак вече са полуразрушени заради некачественото изграждане.
Фирмите-изпълнителки са обединени в консорциума „Сливен транспорт“ ДЗЗД, в който 90% се притежават от „Копекс и Ко“ ЕООД и „БГ Ленд Ко“ ООД, с 5% е „Агробилд“ ЕООД, като сумата за спечелената от тях обществена поръчка е 947 023 лв. без ДДС или 1 136 427 лв. с данъка.
Поради обстоятелството, че дължината на велоалеите и бюджетът, предвиден за тях, са предварително зададени като част от проекта за интегриран градски транспорт, по време на изпълнението, което включва и проектиране, община Сливен, управлявана от Стефан Радев, одобрява проект, предложен от изпълнителя, който е изцяло в негова полза и цели изпълнението на заложената дължина велоалеи с минимални средства, не скри източникът на Narod.bg от кръга около проваления кмет.
ВРЪТКАТА
Как се крадат 1,2 млн. лева с велоалеи? На много от улиците в Сливен лентите за велосипеди са направени върху съществуващото платно и ползват неговото асфалтово покритие, като само са очертани с пластмасови ограничители, конуси или бордюри.
Така общината стеснява съществуващите улици, а целта е само една – да се облагодетелства изпълнителя на поръчката. Останалата част от алеите, които се изпълняват върху тротоарни площи, пък е с компрометирано покритие, което налага преасфалтирането им няколко пъти по любимата криминална схема на ГЕРБ „ремонта на ремонта“.
Въпреки че обществената поръчка беше възложена през 2018 г., строителството се проточи до есента на 2021-а. В същото време работата е некачествена и трасетата за колоездачи още към мига на издаване вече се нуждаеха от преасфалтиране.
Проектът, който предвижда нови велоалеи по големите булеварди в града, се изпълнява, както вече писахме, от обединението „Сливен Транспорт“. Договорът е сключен на 13 април 2018 г., като първоначално гласи, че „срокът на изпълнение на всички дейности, идеен проект и СМР е до 12 месеца, считано от датата на подписването му“.
Броени дни преди да изтече крайният срок обаче Стефан Радев и изпълнителят подписват анекс, с който се отменя едногодишния срок за приключване на строителството.
След публикация на „Сега“ по темата община Сливен в право на отговор съобщи, че краен срок всъщност има и строителните работи ще продължат най-късно до 03.05.2021 г. До юли 2021-а, цели две години след крайния срок, велоалеите все още не бяха довършени.
„Строителният надзор и инвеститорският контрол от страна на община Сливен са констатирали недобро изпълнение на полагането на асфалтова настилка по булевардите „Стефан Караджа“, „6-ти септември“ и „Христо Ботев“. Не е извършено плащане за този тип дейност“, уточнява общината. Освен това са установени непочистени участъци, разместени бордюри и нарушена съседна инфраструктура. Възложено е на изпълнителя да поправи работата си за своя сметка.
Обществената поръчка за велоалеите в Сливен е на стойност 1 136 427 лв. с ДДС и се финансира от европейския бюджет по оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 г.“
Избраният строителен консорциум „Сливен Транспорт“ ДЗЗД е от обръча на ГЕРБ, тъй като е предпочитан кандидат за обществени поръчки за строителство в града под Сините камъни, отсече източникът на Narod.bg. И също толкова често не може да се вмести в крайния срок за изпълнението им.
narod.bg
Н. Дамянов
1 year before
В Бургас начертаха с жълта боя велопътеки по тротоарите, като така ги стесниха, че на много места по тях няма къде да стъпят пешеходците. Да не говорим за майки с детски колички или инвалидни такива. Постоянно има конфликти между пешеходци и велосипедисти. Често се стига до разправии и до бой. Иначе боядисването на тротоарните площи се води официално от кметството като "изградени велоалеи". Никъде от общината не дават справка колко пари "усвоиха" и кой ги "усвои" тези евросредства. Плачат за пълна ревизия от Кьовеши.
Коментирай