Три важни новини през изминалата седмица отново фокусираха вниманието върху прокуратурата.
Европейският парламент отказа да свали имунитета на българския евродепутат Елена Йончева с мотив, че искането, отправено от българската прокуратура, е очевидно политически мотивирано, а зад привидно легитимната процедура прозира fumus persecutionis (преследване зад димна завеса). Другояче казано, липсват убедителни юридически аргументи, но са очевидни политическите цели.Адвокат Екимджиев, как ще коментирате последното развитие около казусите с Елена Йончева, "Осемте джуджета" и "Барселонагейт".
Тези дела са емблема за методите и действителните цели на прокуратурата, прикривани зад показни арести и пропагандно раздухвани разследвания. Паралелната им поява в медиите през миналата седмица е повод за интересни сравнения и изводи. От една страна, виждаме как в делата срещу Йончева и Явор Златанов ("Осемте джуджета), прокуратурата действа като безпощадна, перфектно смазана машина за политическа вендета - при Йончева, и за бизнес абордаж при Златанов. От друга страна, вече има ясна картина как тя целенасочено е бавила и замъглявала разследването за къщата в Барселона, разпъвайки чадър над бившия премиер Борисов. След публикуването на испанския доклад, видяхме Борисов в централата на ГЕРБ - сам и мрачен като късния Макбет - да се кълне, че няма къща в Барселона, нещо, което никога никой не е твърдял. Самотата и неадекватността на тази изява ми дават основание да вярвам на испанската полиция, според която всички нишки в аферата водят към бившия премиер.- Казусът Елена Йончева
- Случаят Явор Златанов ("Осемте джуджета")
- Барселонагейт
Прокуратурата започва да имитира разследване едва след като на 16 април 2021 г. Борисов подава оставка и е назначен първият служебен кабинет - заради разрастващия се международен скандал и засиления натиск за разследване на аферата.
Равносметката е очевидна. Елена Йончева е обвинена два месеца след сигнала на Делян Добрев, а Явор Златанов е арестуван дни след като баща му плаща на "правилния човек". По казуса "Барселонагейт" обаче, в който всички следи водят към Бойко Борисов, над три години няма нито обвинени, нито арестувани, а "специализирани" прокурори се вайкат по телевизиите, че документите от Испания били на испански и че не били подписани
Звучи като патова ситуация.
Затлачването идва от това, че българската прокуратура явно се опитва да придърпа у нас разследването по "Барселонагейт" без обаче да има намерения да изобличи престъпната схема.- Записът на гласа на Борисов
Бих направил и паралел с друго разследване, където отново главни герои са Бойко Борисов и Елена Йончева. Това е казусът с аудиозапис, разпространен на 12 юни 2020 г., в който глас, подобен на гласа на Борисов, отправя заплахи за институционална разправа към различни лица, сред които и Йончева - "един нема да пощадя от наш'те", но да изгори и Елена Йончева.
Въпреки че записът категорично показва злоупотреба с власт, въпреки че Христо Иванов подава сигнал в прокуратурата, настоявайки за разследване, досъдебно производство не е образувано. Вместо това, в комична проверка по чл. 145 от ЗСВ прокуратурата възлага изготвяне на "експертна справка", състояща се в изслушване на записа от експерт, който да разгадае точния му смисъл.
Прокуратурата обаче отказва да разследва чий е гласът от записа. За сметка на това, Йончева сама се сдобива с експертиза от реномирана лаборатория в САЩ, доказваща, че гласът е на Борисов.
Общото в жалбите на Елена Йончева и на Явор Златанов, които ЕСПЧ ще гледа с приоритет, е злоупотребата с власт от прокуратурата. В основата и на двете дела е оплакване за нарушение на чл. 18 от Конвенцията - използване на законни правомощия за незаконни цели.
Бих нарекъл чл. 18 от Конвенцията за правата на човека и основните свободи "ядрена опция" на ЕСПЧ. Подписвайки Конвенцията държавите членки се задължават да налагат само допустимите от нея ограничения на основните права и свободи. Конкретно - когато се води разследване, то трябва да цели разкриване на престъпления и наказване на извършителите, а не чрез фиктивни наказателни процеси да се преследват нелегални цели, било то политическа вендета, съсипване на репутацията на опоненти, заграбване на бизнеси.
Заради принципа за взаимното доверие между държавите членки, само в извънредни и фрапиращи случаи, Съдът в Страсбург е готов да уличи някоя държава, че вместо да преследва престъпниците, чрез формално законни процедури налага политически репресии и присвоява собственост. Колко трудно ЕСПЧ може да бъде убеден да приложи чл. 18 личи от отказа му да уважи такива оплаквания на Юлия Тимошенко срещу Украйна и на Михаил Ходорковски срещу Русия, въпреки бруталната саморазправа на властите с тях.
Преди три месеца излезе първото решение срещу България, в което ЕСПЧ призна нарушение на чл. 18 - по делото на съдия Мирослава Тодорова, която доказа в Страсбург, че дисциплинарните й наказания, наложени от ВСС и потвърдени от ВАС, са целели професионалното й дискредитиране заради критиките й към управлението на съдебната система.
В случаите с Елена Йончева и Явор Златанов държавата, чрез формално законна процесуална репресия, мами гражданите си и европейските институции, че разследва престъпления, а всъщност разчиства сметки с политически опоненти и заграбва собственост.
Освен делата на Йончева и Златанов, подготвяме жалба с подобни оплаквания и от името на бизнесмена Веселин Денков и Ивайла Бакалова - заради сходни прокурорски издевателства.
Каква е перспективата?
Фактът, че ЕСПЧ даде темпорален приоритет на делата на Елена Йончева и Явор Златанов, показва, че той е оценил сериозността на правозащитните проблеми и нуждата от неотложна намеса. В същата насока е и решението на Европейския парламент (ЕП) от 15 февруари, с което беше отхвърлено искането на Иван Гешев за снемане на депутатския имунитет на Йончева. Изследвайки фактите и контекста на обвиненията срещу Йончева, ЕП заключава, че сме изправени пред класически случай на fumus persecutionis - формално законно разследване, което, като димна завеса, прикрива истинските престъпни цели на разследващите. Фактът, че ЕП прозря истинските цели зад токсичния дим на разследванията в България е срамна присъда за завладяната от бандити прокуратура.
Това становище, както и приоритетът, даден от ЕСПЧ на жалбите Йончева и Златанов, сочат, че България вероятно ще се окаже сред най-осъжданите държави по член 18 от Конвенцията. Скандалното и най-опасно е, че в случая злоупотребата с власт е от съдебни органи, които са призвани да бранят правата ни.
След устойчивото ни лидерство по корупция и бедност, това е ново, впечатляващо допълнение към визитката на България.
Защо Европарламентът отказа да свали имунитета на Елена Йончева
В решението си от 15 февруари, с което отказа да свали имунитета на Елена Йончева, Европейският парламент приема (с 418 гласа срещу 264 и 11 въздържали се), че в случая на Йончева може да се предположи наличието на fumus persecutionis (преследване зад димна завеса), т.е. е преследване прикрито зад привидно легитимна процедура. Белезите, по които ЕП съди за това, са:- досъдебното производство срещу Йончева е образувано на 31 август 2018 г., докато предполагаемото престъпление, за което е обвинена, е започнало през 2010 г., а подобно забавяне не е обосновано по убедителен начин;
- разследването е започнало сигнал от политически опоненти на Йончева, в момент, когато нейната политическа ангажираност е известна, включително и това, че като и като депутат от Народното събрание, тя е повдигнала въпроса за липсата на разследване на корупцията по високите етажи на властта;
- на 28 септември 2021 г. Европейският съд по правата на човека прие допустимостта на подадената от Елена Йончева жалба срещу България във връзка с това наказателно преследване по оплаквания за нарушена презумпция за невиновност, липса на ефективни правни средства за защита и липса на законна цел за ограничаване на правата;
- сред документите, предоставени на ЕСПЧ, е приложен записът на телефонен разговор по повод на разследването срещу Йончева, както и експертния доклад, според който един от гласовете е на бившия български приемиер Бойко Борисов;
- Всички тези обстоятелства са много сериозни и непротиворечиво сочат на съмнение за евентуално намерение да се навреди на политическата дейност на Елена Йончева.