Вчера се провел поход срещу "войната на пътя". Хората, а най-вече медиите обичат простите лозунги и простите решения.
Как се предлага да се реши "войната по пътищата"? Елементарно - с ограничения на скоростта и повишение на глобите.
Разбира се, нищо няма да се реши, но ще сме се успокоили, че сме направили нещо, а КАТ ще събират още повече глоби и подкупи.
А, проблемите са съвсем други. Тях никой не иска да ги види, защото не ни отърва:
- България и София в частност, е задръстена от автомобили. В страната са регистрирани 2,800,000 автомобила. Средно по един на всеки двама души от населението!
- "война по пътищата" - е една голяма лъжа. Никой не иска да направи истинска статистика колко са жертвите на брой автомобили или на пропътувани километри. Мерят абсолютния брой, който е заблуждаващ, защото днес има в пъти повече автомобили и се кара в пъти повече;
- всички мълчат за отговорността на КАТ за състоянието на пътищата, най-вече самите КАТ. Не е тяхна работа. Тяхната е да дремят в някой скрит автомобил и да снимат за превишена скорост, някъде, където предварително са сложили ненужно ограничение. Ама не било тяхно задължение да следят и санкционират за дупките по пътя, за "легналите полицаи", по които си изпотрошихме колите, защто не отговарят на изискванията. На мен такъв КАТ не ми трябва! Тази рекетьорска организация е ОПГ.
- голяма част от автомобилният парк е в окаяно състояние, но продължават да се движат - гуми, спирачки. А, това е предпоставка за инциденти; Разбира се, КАТ не се занимава с тях;
- квалификацията на водачите. За никого не е тайна, че книжки се купуват. Е? кой носи отговорност, че неможещи и не знаещи хора, са на пътя? Как ще решите този проблем с камери за скорост или увеличение на глобите?
- безнаказаност. Заради състоянието на съдебната система, тежките инциденти и виновните, всъщност са безнаказани. колкото и да увеличаваме наказанията, няма да има ефект, докато не се прилагат;
- накрая - безотговорните и нехайни пешеходци. Те живеят с чувството, че са безсмъртни и всички трябва да ги пазят. Че пешеходната пътека е място, където стъпят ли край! Нали всички ежедневно виждаме хора, които си говорят по телефона или са със слушалки и не поглеждат и не чуват какво става около тях?! Да, само че и шофьорите са хора - правят грешки, не винаги преценяват правилно, а понякога заради други коли/автобуси/камиони, могат и да не видят пешеходеца, дори на пешеходна пътека. Пешеходците трябва да разберат, че отговорността за техния живот и здраве е най-вече тяхна.
- самият КАТ. Някой има ли спомен катаджия да е помогнал за облекчаване на движението? Да е направил нещо смислено и полезно? Да сте видяли катаджия да санкционира камион, който превръща пътя в кална и опасна авантюра? Те са само по събирането на глоби и "почерпки". Казах вече. Това е вредна организация, която трябва да се разформирова.
Един от протестиращите призова - трябва да се направи нещо. Има едно много просто решение - да забраним използването на автомобили. Спираме да се возим. Ходим пеша или ползваме само обществен транспорт и "войната по пътищата" изчезва.
Сигурен съм, че надали искаме това. Другото решение е не да приемаме безсмислени мерки, а да започнем умно и системно да решаваме проблемите, а те са много. Бързи и лесни решения няма. Както няма страна, в която да няма катастрофи и жертви.
Виктор Папазов
колумнист
1 year before
Много точно! Да добавя, че на много места маркировката и пътните знаци са безсмислени (например ремонтът на пътя отдавна е приключил, но знакът си стои). На други места ситуацията е конфликтна, но никой не взема мерки за да я регулира. Конкретен случай - изходът на ТУ-Варна (преди повече от 2 месеца е подаден сигнал, но реакция няма)!
Коментирай