Данъчната оценка на имота да не се вписва в публични регистри, настояват от Националното сдружение на общините в свое становище по промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, внесени от Божидар Божанов и група депутати.
Удостоверението за данъчна оценка се издава на основание чл. 264, ал. 1 от ДОПК, с което се удостоверява наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота към датата на прехвърляне или учредяване на вещни права, вписване на ипотека или особен залог. Вписването на данъчната оценка в публични регистри би довело до неправомерното ѝ ползване при сключване на сделки, посочват от НСОРБ.
Те допълват, че удостоверението се издава на база декларирани, а не установени данни за имота, включващи конструкция на сградите, година на построяване, височина, извършвана стопанска дейност в имота. Коефициентите за тези показатели подлежат на корекция при определени обстоятелства – допълнително представени строителни документи, преустановена стопанска дейност, промяна в категорията на населеното място, промяна в предназначението на имота /от жилищен на нежилищен/ и т.н.
Това са и част от основанията данъчната оценка да е валидна за срок от една година, пише в становището.
Затова, предвид гореизложеното и поради променливата си величина, те считат, че данъчната оценка не следва да бъде част от информацията за имота.
Друга промяна, която от общините предлагат, касае признаването на собственост върху имота. Те предлагат, ако собственикът не разполага с такива доказателства или ако те не са достатъчни, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, посочени от кмета на общината, района или кметството или от определено от него длъжностно лице, в чийто район се намира недвижимият имот, пише pariteni.bg . Свидетелите се посочват по указание на собственика.
Поне един от свидетелите трябва да бъде лице, което живее в населеното място по местонахождение на имота, или да е собственик на съседен имот.
Предложеното допълнение въвежда задължително изискване поне един от свидетелите да е лице от населеното място или съсед на имота. Това ще осигури по-достоверни свидетелски показания от лица, които действително познават имота и обстоятелствата около владението му, смятат депутатите.
Според предложените от депутатите промени съдиите по вписванията занапред ще уведомяват собствениците при всяко вписване по партидите на техните имоти. Това ще става по електронен път чрез информационните системи на имотния регистър и кадастъра, които са свързани с редица други системи като регистър на населението и др.
Ще се пращат и уведомления на настоящ адрес в определени случаи - при вписване на констативен нотариален акт, при вписвания, оценени като високорискови, при дарения на идеални части на трети лица, различни от съсобствениците и т.н. За целите на това уведомяване ще бъде разрешено ползването на данни за телефонен номер и електронен адрес, събрани и от други органи. Преди извършването на всяко вписване съдиите задължително ще извършват автоматизирана оценка на риска от престъпление.
Законопроектът предвижда и серия административни улеснения за гражданите. Сред най-важните промени е отпадането на изискването за представяне на скица или схема на обекта при всяко вписване. Тези документи ще се осигуряват служебно. Прилагането на скица ще се изисква задължително само при вписвания, касаещи формирането на нови или променени имоти.
Справките за вписвания по партидите на съответните имоти вече ще могат да се издават и като електронен документ. В партидите на имотите ще се отразяват допълнителни детайли - данъчна оценка, номер и дата на съдебни решения по искови молби, правно основание за прехвърляне на собственост и др.
Предлагат признаването на собственост върху имота при недостатъчно документи да става чрез разпит на трима свидетели

свободен
8 hours before
ИМОТНАТА МАФИЯ Е С РАЗШЪРЗАНИ РЪЦЕ.ИМУЩЕСТШОТО НА БЪЛГАРИТЕ ЩЕ ПРЕМИНЕ Ш РЪЦЕТЕ НА ПРЕСТЪПНИЦИТЕ.
Коментирай