На 27 октомври жителите на Община Добрич, която включва 68 селища в Добруджа, ще гласуват не само за Народно събрание, но и на референдум за или против изграждането на вятърни паркове върху плодородните им земи.
Добруджа, наричана „Житницата на България“ е предпочитана от инвестоторите за строежа на възобновяеми енергийни източници, тъй като районът е ветровит. В общините Тервел, Крушари, Добричка, Шабла, Каварна, Балчик, Генерал Тошево или в цялата област Добрич се планира изграждането на вятърни паркове от стотици вятърни турбини върху плодородната земя на Добруджа.
В ЕСО има 10 подобни проекта за паркове в 5 добруджански общини, една от които е Добричка. Решение за референдум беше взето от Общинският съвет след проведени публични обсъждания, на които хората ясно изразиха нежеланието си перки да се въртят над нивите им и в близост до населени места.
Решението на Общинския съвет обаче бе върнато от областния управител Румен Русев, който го атакува и в съда с мотива, че темата за ветрогенераторите не е от компетенциите на местната власт, а на държавата. Русев оспорва и формулировката на въпроса: “ПРОТИВ ли сте определяне на територии за изграждане на ветроенергийни източници на енергия в Община Добричка чрез разрешение за изменение и одобряване на устройствени планове от Общински съвет и Кмет на Общината?”, като преднамерено натоварена с негативно начало и неотговаряща на изискването да е кратка, точна и ясна.
Преди празниците в официална позиция кметът на Община Добричка Соня Георгиева определи поведението на областния управител като странно и подлагащо под съмнение грамотността и информираността на жителите на общината. Георгиева изрази безпокойство, че областната управа, определени институции и икономически кръгове оказват целенасочен натиск за отмяна на референдума, но увери, че организацията му тече. За да гарантира правото на глас на хората, кметицата поиска среща със служебния премиер Димитър Главчев.