Националният център за безопасен интернет отчете рекорден брой сигнали на престъпления в мрежата
Хлапета изнудват връстници като ги снимат насила, хакват устройства през игри
360% повече снимки с голота
Рекорден брой случаи на Горещата телефонна линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца - 1 749 747 сигнала, като над 95% от тях са за онлайн сексуална експлоатация на малолетни и непълнолетни обявиха от Националният център за безопасен интернет. Общо 70 268 сигнала са окомплектовани и изпратени към дирекция “Киберпрестъпност” към ГДБОП и това е най-високият брой сигнали, обработени в 20-годишната история на Центъра в рамките на една календарна година.
Едно на всеки 7 деца у нас съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване в социалните мрежи, стана ясно по време на конференция “Закрила на детето от онлайн насилие” в рамките на инициативата “Дигитални деца”. Деца - познати на жертвата, са най-често посочваните извършители на онлайн тормоз и злоупотреба. Най-често посочваното от децата и младите хора място за онлайн тормоз са уебсайтовете на социалните медии - 60,7%, следвани от платформи за онлайн игри (17,12%) и чат приложения (16,3%).
Според данни на УНИЦЕФ, в България всяко второ дете (47%) е претърпяло някаква форма на насилие. В раздела на проучването за емоционално насилие децата и младите хора са запитани за онлайн тормоз и злоупотреба, като поне 1 от всеки 10 деца и млади хора (10,9%) съобщава за случаи на преживян онлайн тормоз.
На този фон, по данни на Евростат само 58% от младежите на възраст 16-24 г. в България имат основни или добри дигитални умения, което е значително под средната стойност за ЕС, възлизаща на 80%.
От Националният център представиха и видеа, които съдържат разкази на потърпевши, а най-честите престъпления на деца към деца са изнудване със снимки, хакнато устройство през онлайн игра и злепоставяне в чат група.
Тревожната тенденция на нарастваща честота и разнообразие на инструментите за онлайн експлоатация на деца в България съответства на глобалния ръст на този проблем и задълбочаването на насилието в дигитална среда.
През 2022 - 2024 г., според доклада на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата има увеличение с над 300% не само в България и Европа, но и в цял свят, а децата са сред най-уязвимите към киберпрестъпления.
По данни на Internet Watch Foundation, цитирани в Доклада на Центъра по безопасен интернет, отчетено е 360% увеличение на самогенерираните от 7-10-годишни деца изображения с голота само за периода от 2020 до 2022 г. В платформите за онлайн игри, деца стават жертви на насилие средно за 19 секунди от първото лично съобщение.
trud.bg
гост
8 hours before
Тормозено всяко седмо, щото няма кой да раздава шамари. Докато съм жив ще помня, как казахме на едно дете, че майка му не е истинска, ей така, от детска злоба, щото ни победи на едни ританки. Беше осиновен, а тогава не беше прието да се говори. Едтествено, майката разбрала, нашите майки и бащи също и да видиш на другия ден как си разказмахме кой какво е отнесъл. Аз два яки задвратника и жестоко конско и от майка, и татко, имаше един як пердах беше отнесъл, друг пък беше стоял часове в ъгъла наказан. Да видиш дали пък сме хукнали пак да тормозим някого. Ни психика са ни мислили, ни права, ни дали ни унижават или не. Сбъркал си, отнесъл си калая, втори път първо мислиш, после действаш.
Коментирай