В Европа добивът на редки метали от въглища е сравнително нов и специфичен процес, който се състои в извличане на ценни метали от въглищни депозити и отпадъчни продукти от въгледобива. Няколко европейски проекта доказват потенциала на този метод за добив в Европа.
Великобритания
В Обединеното кралство няколко изследователски и индустриални инициативи се опитват да извлекат редки метали от въглища, особено в контекста на опитите за намаляване на зависимостта от вносни метали.
Въглищата, добивани в Северна Англия, например, съдържат следи от редки метали като литий и кобалт. Тези метали се извличат от отпадъчни въглищни продукти, като например пепелта от изгарянето на въглища.
Германия
Германия е друг важен играч в Европа, който експериментира с добив на редки метали от въглища. Германската минна индустрия и научните институции изучават възможността за извличане на метали като литий и никел от въглищни шлаки. Въглищата в германския регион на Рур и в Лужица са предмет на проучвания, които целят да идентифицират и да се възползват от редките метали, които може да съдържат.
Полша
Въглищните находища в Полша, включително в Силезия, също привличат интерес по отношение на извличането на редки метали. Въпреки че в северната държава традиционно се добиват основно каменни въглища, съществуват проучвания за възможността за извличане на редки метали от отпадъците на въглищната индустрия. Технологиите за извличане на ценни метали от въглища в Полша не са широко разпространени, но има интерес за бъдещи изследвания и инвестиции в тази посока.
Франция
Френските изследователи също експериментират с извличане на редки метали от въглища, като част от усилията да се разработят нови методи за рециклиране на отпадъците от въглищната индустрия. Франция има минни райони, които биха могли да се възползват от тези технологии, като например въглищата в региона Лотарингия.
Важно е да отбележим, че проучванията често са залегнали в програмите на ЕС за устойчиво развитие и за намаляване на зависимостта от внос на редки метали.
Една такава ниша може да бъде със значителен потенциал и за България. Методите за извличане на редки метали от въглища включват използване на химически и термични процеси за отделяне на ценни елементи от въглищната пепел и шлаки. Технологиите могат да включват процеси на водна екстракция, хидрометалургия или използване на нови методи за разделяне на метали.
В България все още няма достатъчно фокусирани геоложки проучвания. Причината за това е липсата на фокус върху извличането и преработката на съпътстващите рудодобива ценни компоненти.
Необходимо е и въвеждане на нови технологии с цел комплексно използване на рудите и извличане на всички полезни компоненти.
Едно е ясно - докато добивът на редки метали от въглища в Европа не е широко разпространен, това е област с потенциал за развитие, особено с оглед на нарастващото търсене на редки метали.
Можем да изчакаме Великобритания, Германия, Франция и Полша да развият този потенциал или да се включим още сега в европейската технологична надпревара. Докато се чудим, какво следва след закриването на мините, които сега подсигуряват ресурс за половината енергийна консумация на страната ни, може да се окаже, че там е заровен ключът за индустриалния рестарт.
Ще настигаме или ще изпреварваме, ще зависи и от партньорите, които успее да привлече страната ни.
Съединените щати вече демонстрират нарастващ интерес към добива на редки метали от въглища, като се провеждат множество изследвания и пилотни проекти в различни университети и научни институции. Въпреки че технологията все още не е широко комерсиализирана, потенциалът за добив на редки метали от въглища е оценен като значителен.
Ако ползваме американския опит и разработените иновативни технологии, които могат да извлекат тези метали ефективно и с минимално екологично въздействие, то България би могла да повиши значително своята конкурентоспособност.
Уонко Нормалния
3 days before
Леката подробност, че още банкянското пожарникарче даде на Концесия мините от всякакъв тип и то срещу стотинки! Договорите са засекретени за Разкош де. После що сме приключили Вчера ли? АХАХХАХА
Коментирай