Соларите в Австралия са на загуба, спасяват ги субсидиите
Изменението на цената на соларното електричество, спрямо средните пазарни цени на тока в Австралия за последните 5 години, показва интересен факт:
Покривните солари вече редовно получават около и по-малко от 0% от средната пазарна цена на тока. През тамошното лято средната им продажна цена е тежко отрицателна, тоест създават повече негативна стойност на пазара на електричество, а собствениците им губят все повече пари с всеки продаден киловатчас. Разбира се, субсидиите ги спасяват. Големите соларни паркове пък устойчиво изкарват не повече от 10-30% от пазарната цена на тока.
Тези ефекти се дължат на канибализацията на пазар, който има огромна степен на проникване на неконтролируеми доставки - инсталациите на солари в Австралия са гигантски. Ако вярваме на ВЕИ утопията, крайната цена на тока за австралийците трябваше да е станала почти нулева, нали така?
Да, ама не. Всъщност Австралия - страна, надарена с безкрайни количества енергия под формата на слънце, вятър, въглища, газ и уран - бие дори Германия и Дания по ръст на крайните цени на електричеството след 2005 г.!
Хората не осъзнават, че електроенергията е продукт на работата на цялостна система, която има множество взаимосвързани аспекти. Ако някой източник в нея започне да създава много ниска или отрицателна стойност, системата / пазарът биха го отхвърлили - никой не би инвестирал в него. Обаче политическите цели, ангажименти и субсидиите го промотират по всякакви начини и той се превръща в раково образувание за системата - унищожава я отвътре, като обезсмисля инвестициите в диспечеруеми мощности. Крайният резултат е видим за всеки с непредубедено мислене.
Същият процес се случва навсякъде по света - вече и у нас. Просто още не сме стигнали чак дотам и можем да сменим посоката. Не е фатално късно!
Допълнение: Утопиите винаги се борят срещу две непобедими сили - физиката и/или икономиката.
Автор: Боян Рашев
trud.bg
К'во каза?
2 days before
Автора или е преписвал като папагал от грешен превод или не прави никаква разлика между себестойност, пазарна цена и пазарен дял. Всичко е такъв миш-маш, че нито едно изречение няма смисъл.
Коментирай