Зад пирамидата BETL, която успя да спечели близо 50 млн. лева от хиляди наивни българи с обещанията да инвестират спестяванията си в устройства за зареждане на батерия за мобилни телефони, произвеждани от мнима фабрика в Китай, стои израелският кибер измамник Гал Барак и високопоставени членове от старата му банда от България за финансови измами, действала в периода 2015-2019 г.
За 10-месечното съществуване на пирамидата BETL босовете на компанията са успели да съберат от България транзакции за внушителната сума от 82 788 500 долара (153 158 725 лева), а са изплатили дивиденти на обща стойност 55 710 921 долара (103 083 703 лева) – тоест печалбата им е почти 50 милиона лева, разкрива криминалист от отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП. Ченгетата, които разследват дейността на международната пирамида BETL, обаче са скептични, че главните организатори на Понци схемата ще бъдат заловени и осъдени. В ГДБОП вече текат разпити на български сътрудници на мнимата британска компания, които също се жалват, че са жертви на измама.
Пирамидата BETL все още продължава да действа в Сърбия и в Албания, където също има десетки хиляди вложители. Неофициално се смята, че общата печалба на киберизмамниците надхвърля 100 милиона долара.
Високопоставен източник разкрива за постъпили данни в родните служби за сигурност, според които зад пирамидата BETL стои организацията на скандалния израелец Гал Барак, който през 2019 г. бе арестуван в България, а впоследствие екстрадиран в Австрия и осъден на 4 години затвор за международни киберизмами на обща стойност над 100 милиона евро.
Евреинът Гал Барак, спечелил си прозвището Вълка от София, беше изградил в България мрежа от телефонни центрове и дружество за интернет реклама и инвестиционни сайтове, чрез които българи с говорими чужди езици – основно немски и английски, продаваха на клиенти от Австрия, Германия, Англия, Белгия и Швейцария акции на мнима клиника за стволови клетки в Ню Йорк. Чрез специално изработени сайтове с фалшиви данни и чрез разговори по VolР устройство, което трансформира интернет трафика в телефонен, хиляди европейски граждани бяха ограбени по телефона от София. За измамите Гал Барак призна вина пред съда във Виена и през 2020 г. получи осъдителна присъда от само 4 години затвор.
Смята се, че Вълка от София и високопоставени членове от организацията му, сред които сънародникът му Давид Менахем, продължават да въртят печеливши измамни схеми чрез онлайн платформи, като вече разчитат на криптовалутата Теther (USDT) за обработка на транзакциите. Този подход заобикаля традиционния банков контрол и прави потока от средства много трудно проследим. „Блокчейн данните разкриха значителни трансфери от портфейлите на ВЕТL, които изчерпват изцяло салдата, преди да прехвърлят средствата към платформата Вinance – с други думи, организаторите на пирамидата са източвали почти веднага постъпващите средства от инвеститорите“, разяснява Понци схемата на ВЕТL столичен криминалист.
Пирамидата ВЕТL, в която потънаха спестяванията на над 30 000 българи стартира своята дейност в България на 12 януари 2004 г., когато по нейна сметка постъпват първите 5000 долара от нашенец. Няколко седмици преди това в Лондон е регистрирана компания на името на Музафар Ахмед Риаз, вероятно подставено лице на организацията на Гал Барак. Според подадения финансов отчет дружеството е с нулев баланс за годината, което показва липса на реална търговска дейност. За краткия си живот дружеството отваря офис след офис в столицата и в страната и обещава бързи печалби на всеки, въпреки че фирмата не съществува в родния Търговски регистър
Компанията обещава бързи и лесни пари на всеки, който реши да стане собственик на техните продукти – обществени зарядни станции за мобилни телефони. Такива устройства уж били разположени по улиците на градовете в Китай. В презентацията се посочва, че въпросните устройства се полагат в молове, ресторанти и кафенета, за да направят лесно зареждане на телефона на модерния човек от съвремието, който непрекъснато ползва апарата си. Оттам гарантират на своите инвеститори, че зареждачките са неизменна част и предпочитано средство в Китай и е време това да се случи и у нас.
По думите на мениджърите в ВЕTL идеята е да популяризират споделената енергия на Балканите. Печалбите от зареждането на телефони в Китай пък отиват директно по криптосметките на нашите инвеститори и така те в кратки срокове избиват първоначалната си инвестиция.
Плащанията са единствено в криптовалута, а дивиденти се изплащат всяка седмица.
Комуникацията се извършва чрез приложението „Телеграм“, където консултанти на ВЕTL поставят различни задачи на зарибените и ги насърчават да откриват офиси на дружеството в България, за да привличат нови инвеститори. Мъжете, които комуникират на развален български език през цялото време с родните инвеститори в „Телеграм“ са с имена Нодин, Гари и Дейвид. Едва след закриването на пирамидата на 6 декември става известно, че самоличността на менторите е фалшива. Снимката на германския гражданин Стефан Войтил е използвана от основния ментор в ВЕTL - британецът с арабски корени Нодин.
От ВЕTL въвличат в измамата и популярни българи сред които е Иван Динев – Устата.
Рап изпълнителят е сред първите, които публично разкриха, че става въпрос за измамна схема. За да го опровергаят, от ВЕTL пуснаха слуха в „Телеграм“ канала си, че Устата им е поискал 20 000 лева за участие в коледно парти и след като те са отказали да му платят такъв хонорар, той ги клевети.
Голямото изпразване на джобовете на българите на практика се случва от септември насам, показва справка на приходите и разходите на ВЕTL.
За последните четири месеца нашенци инвестират в пирамидата общо над 50 милиона долара, като най-голяма е сумата на фаталния 6 декември 2024 г., когато тарикатите усвояват 16 милиона долара, преди да закрият акаунтите на българските си клиенти.
Източник: Уикенд
Кауньа
3 weeks before
Будали колкото щеш! Дет вика бачо Киро да го ду....
Коментирай