Асфалт, бетон, унищожение - какво ли не се стоварва върху черноморските ни дюни. Разрушаването им е екологичен и правен проблем. Излезе новината как в Шкорпиловци защитени дюни са незаконно превърнати в паркинги, нарушавайки законите за Черноморското крайбрежие и биологичното разнообразие. А това са важни крайбрежни екосистеми, предотвратяват ерозия и наводнения и са дом на редки видове.
Това коментира във "Фейсбук" Атанас Щилянов от "Непокорна България".
Защитата на тези ценни екосистеми изисква усилия и международни инициативи. Милиони се изливат по европейски програми конкретно за защита на дюни, но у нас или не стигат по предназначение или въобще не се усвояват.
Има и друг път.
В Нидерландия дюните абсорбират 70% от морското ниво при бури, във Франция възстановените дюни намаляват ерозията с 30%, а в Румъния се изграждат вълноломи за защита от ерозия и бури. И всичко това с европейски пари.
Целта на ЕС е до 2030 г. да възстанови 50% от деградиралите дюни, но в България тези усилия не се прилагат ефективно. Вместо да се защитават дюните чрез устойчиво управление, те се унищожават чрез строителство и паркинги, като крещящите примери в Каваци и Несебър.
Тези действия не само разрушават природата, но и заплашват туризма. Без отговорност от местните власти и РИОСВ, рисковете от ерозия и наводнения ще се увеличат, а биоразнообразието ще бъде загубено. Това застрашава не само природата, но и устойчивостта на туризма.
България няма да има туризъм без природа!
Трябва да сме непокорни пред безобразията и несправедливостта по българското Черноморие.
fakti.bg
Оляха се!
2 days before
Оляха се! Кандидат – премиерката на Шиши Горица си дала бонус от 102 хиляди в Сметната палата!
Коментирай