Бомба ли уби Атанас Комшев?

Над 2000 души го изпращат в последния му земен път в Карнобат

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/bomba-li-ubi-atanas-komshev/147468 SvobodnoSlovo.eu
Бомба ли уби Атанас Комшев?

Над 2000 души го изпращат в последния му земен път в Карнобат

„Не е кой знае какъв тарикатлък. Залепяш за управлението чешки взрив-пластир с дистанционен детонатор. Убиецът е знаел, че Наско Комшев ще тръгне за погребението, знаел е горе-долу кога и точно по кой път ще мине. Тръгнал е бавно преди него, когато Мерцедесът го е изпреварил, просто е задействал взрива с дистанционното управление. Чиста работа. Продължил е все така спокойно, с чувство за добре свършена работа“.

Така според писателя Христо Калчев преди 30 години е намерил смъртта си един от най-големите шампиони и бандити в новата история на България – борецът Атанас Комшев, златен медалист от Сеул`88 и едно от първите големи мутри у нас. На 12 ноември 1994 г. Комшев умира десет дни след тежка катастрофа до Велико Търново. Така е според официалната версия. Слуховете, че това е един от първите атентати в гангстерската война у нас, са претворени в романа „Нерон Вълка“ на Калчев, издаден в над 200 000 тираж в средата на 90-те години.

За разлика от повечето останали мутри от „Олимпийски надежди“, Атанас Комшев притежава солидна състезателна биография. Роден е на 23 октомври 1959 г. в карнобатското село Деветинци. Завършва спортното в Хасково. Влиза ударно на тепиха с две европейски титли и три сребърни медала на световни първенства по класическа борба.

Наричат го Александър Македонски на тепиха. Има осанка на истински мачо, а мадамите примират по него. В София тренират заедно с Илия Павлов и Васил Илиев. Наставникът им Янчо Патриков свидетелства, че ги подлагал на спартански режим. „Дори съм ги бил, но бащински. Закъсняват ми за тренировка с една минута. Следват шутове отзад…“, разправя Патриков, също загинал в катастрофа, само че 20 години след възпитаника си.

На олимпиадата в Сеул Атанас Комшев е определен да носи знамето на България, което се счита за лоша поличба. Преди него например Боян Радев два пъти е отказвал да вее байрака на игрите в Токио`64 и Мексико`68. Комшев обаче не вярва на суеверия. На тепиха няма кой да го бие. След пет поредни победи се изправя във финална схватка срещу финландеца Хари Коскела. Тръшка го като чувал и печели златото. 

„Радвам се не само на златния медал, но и на това, че опровергах песимизма на много хора, които не вярваха в мен. На финала направих това, което знаех, че мога. Имаше време, когато се чувствах като обречен, защото у нас е най-къс пътят от „Осанна“ до „Разпни го“. Аз трябваше да убедя всички треньори, които бяха против мен“, казва борецът, който след това е определен за най-добър спортист на годината заедно с олимпийската шампионка по плуване Таня Богомилова.

В Сеул, освен олимпийския златен медал, Атанас Комшев прави още едно голямо завоевание. Успява да тушира в леглото не кой да е, а знаменитата тенисистка Габриела Сабатини. Искрите между двамата почват да прехвърчат още при церемонията на откриването, където двамата са знаменосци на националните отбори на България и Аржентин. Говори се, че след загубата във финала на сеулската олимпиада срещу Щефи Граф, знойната аржентинка намерила утеха в обятията на мускулестия българин. Едва на 18 години тя била готова да се омъжи за Комшев. Само че нашият се направил на интересен и отказал.

Как от един толкова силен известен борец става изпечен гангстер? Бандата се сформира в началото на 90-те години от Митко Бретона, Васил Илиев, Христо Асенов – Бацата и Комшев. Първоначално вилнеят в Будапеща. Занимават се с грабежи, измами, далавери и кражби на коли. След това се връщат в България и полагат основите на мутренския бизнес.

При подялбата на територии олимпийският шампион получава апетитно парче – прохода Хаинбоаз. Там Комшев коли, Комшев беси, Комшев прибира рекета.

На 7 август 1993 г. той и бандата му отвличат братята Коста и Георги Кулови, „търговци“ от Карлово. Близките им подават жалба в полицията. Няколко патрулки погват престъпниците по завоите на Хаинбоаз. Ченгетата стрелят по бегълците, а един куршум се забива в гърба на Комшев. Само седмица след инцидента борецът дава интервю, в което разправя, че е невинен. Уж станало някакво недоразумение. Случаят в крайна сметка е потулен. Същата година името му се среща и в една полицейска преписка срещу Поли Пантев. Непознат човек от Велико Търново се оплакал на Пантев, че са му откраднали мерцедеса и искат откуп, за да му го върнат обратно. Като извършители са посочени Боре Бореца, Геле и Комшев”.

Атанас Комшев загива едва навършил 35 години. На 2 ноември 1994 г. той пътува от София за Варна в автомобил „Сааб". Шофира неговият приятел Слав Михалев, двамата отиват на погребение. На 16 км. преди Велико Търново на разклона за село Пушево колата се удря в камион, натоварен с тухли. Комшев е откаран в болницата в много тежко състояние. Въпреки двете мозъчни операции умира след десет дни.

В борческите среди плъзват слухове, че срещу Атанас Комшев е бил извършен атентат.

Експертизата и следственият експеримент показват друго. В момента на удара автомобилът „Сааб" се е движел със скорост от 115 км в час. „От удара седящият в него Комшев е получил травми на главата, гръдния кош и опорно-двигателния апарат", заключава следствието.

Михалев е изправен пред съда като виновник за смъртта на Атанас Комшев. В края на април 1996 г. великотърновските магистрати определят две години условна присъда на шофьора за убийство по непредпазливост. Отнемат му шофьорската книжка за 4 години и нареждат да плати 300 000 лева обезщетение на бащата на загиналия – Слави Комшев.
Източник: Уикенд 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.