Юристи от миграционни центрове и работодатели обмислят колективен иск срещу държавата заради пропуснати ползи. Те отправят упреци за забавени процедури по издаването на визи за сезонните работници от трети страни, които туристическият бранш очаква.
Приетите от вчера от парламента промени в Закона за чужденците в България няма да спасят сезона, а кризата с персонала може да доведе до затварянето на хотели и ресторанти в разгара на лятото, смятат работодатели, цитирани от БНР.
Експресното приемане на законовите промени стана след бързата реакция на служебния министър на туризма Евтим Милошев. Те се отнасят до процедурите по предоставянето на възможност за дългосрочна и краткосрочна сезонна заетост, както и възможността за удължаването на срока, в който пребивават чужденци, извършващи сезонна работа.
Промените са важни и дълго чакани, но няма да спасят сезона, коментират хотелиери, чакали работници за 10 май, но при сегашната ситуация оптимистичната прогноза е за юни, а песимистичната – за юли, което за тях е неприемливо.
"Имаме заявени около 25 човека от различни страни – и от Узбекистан, и от Непал. Има много големи забавяния в процеса на издаване на визи. Вследствие на влизането на Шенген има административни промени в системата на изработване на визи. Има натрупване на много голям брой документи, които не могат да бъдат обработени, в самите консулски служби", казва хотелиер.
Друг допълва:
"Процедурите се забавят с месеци. Видимата причина е бавната работа на администрацията. Чакаме няколко десетки души."
Според бизнеса в момента има адски голям наплив, който чиновниците не смогват да обработят.
Работодатели по Южното Черноморие са подали документи за издаването на визи на близо 6 хиляди души от Узбекистан. До момента обаче няма нито една получена виза.
В българското посолство в Ташкент, Узбекистан доскоро подменяли системата за издаване на визи с шенгенска. Разполагали с два компютъра, на които работели четирима души, разказва Пламен Дотов, юрисконсулт в миграционен център в Бургас.
"Лично аз не знам за случай на получена виза до момента. Часове вече се дават за юни. Това са хора, които трябваше да пристигнат в края на април", обяснява той.
Според служебния министър на туризма Евтим Милошев администрацията работи и е наясно с проблема. Той посъветва медиите да не представят апокалиптични прогнози за сезона, а да гледат по-позитивно. По думите му, медиите трябва да помагат на туризма, защото е много чувствителен спрямо бомбастични новини и дори прогнозата за времето влияе.
Ако няма адекватна реакция от държавата, се обмисля колективен иск за пропуснати ползи, потвърди Пламен Дотов.
offnews.bg
izo
8 months before
Тънките сметчици на наште циции т.е. т.нар. ни "бизнесмени" дано никога не минат и да спрат да минават! Ще ми влачи хора от Непал?! Ами дай 8 часов работен ден с нормални за ненормирано работно време 24-25 дни платен отпуск. съобрази нощните дежурства с компенсации по КТ, осигури пари на нает съобразно социалния а не жизнен минимум и ще видиш как ще намериш доста хора. А, и им осигури 12 м. сигурна заетост, а не 3м. и после на борсата. И да, нека нощувката ти стане от 80 на 120лв. Аз така или иначе пак ще си ходя при баби и дядовци хазяи, щот и 80 и 170 лв. са ми еднакво недостъпни за нощувка. Пък и не искам да хрантитутя чорбаджии-изедници с все котилото от търтеи около тях. Пред да наемаш работници от Непал що не накараш семейството и родата на същите условия и заплащане на труд квито готвиш на нещастниците от другия край на света?
Коментирай