Има опасност след новите правила да изчезнат още хапчета от пазара ни, предупредиха фармацевти
Компании дерегистрират медикаменти и след това отново ги вписват на цени до 500% по-високи
Спрян е манитолът, болници го внасят на високи цени
Цените на лекарствата без рецепта няма да могат да бъдат увеличавани с по-голям процент от инфлацията, дори фирмите да ги дерегистрират за година. Това предвижда проект на Постановление на Министерски съвет за изменение и допълнение на Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, публикуван за обществено обсъждане.
И според действащите в момента правила притежателите на разрешения за употреба нямат право да надвишават процента на инфлация при цените на хапчетата без рецепта, но на практика го правят, използвайки различни трикове. Един от най-разпространените е заличаването на медикамента за продажба у нас и нова регистрация, но на много по-висока цена. По данни на здравното министерство понякога става дума за увеличение от над 500%.
Фармацевти дадоха примери с няколко широко използвани медикамента. Беналгинът например, преди се е продавал по 3.20 за 20 таблетки, а впоследствие опаковка от 10 таблетки се предлага по 3.60. Геломиртолът след подобен трик от 12 лв. е увеличен на 16.70 лв. Бизогамма от 2.98 лв. вече е 4.68 лв., Синулан форте вместо за 16 лв. се предлага по 26 лв., а едно от най-разпространените лекарства срещу тромбози Натаслин от 25 лв. е увеличено на 41 лв.
От болниците дадоха пример с друга използвана вратичка за нерегламентирано покачване на цените от притежателите на разрешения за употреба - дерегистрация на медикамента и внасянето му като неразрешен, на цена в пъти по висока. От години дерегистриран е фентанилът, без който анестезиолозите в болниците не могат. А от февруари е спрян на нашия пазар и инфузионния разтвор манитол, с изключително широко приложение в лечебните заведения. Преди една банка е струвала около 4 лв., а сега се внася по 18 лв.
Инфлацията не винаги е добър маркер за определяне на цени при производството на лекарства, коментираха фармацевти и дадоха пример с производство на медикаменти в други държави. Те предупредиха, че винаги, когато има свръхрегулации се стига до това да изчезват лекарства от пазара ни, който и без друго не бил особено привлекателен за компаниите заради това, че е изключително малък.
“Държавата се опитва да въведе регулация, така че да не могат безконтролно да се променят цените на лекарствата без рецепти. Налице е опит да се затворят вратичките през които притежателите на разрешения за употреба правят каквото искат с цените”, коментира пред “Труд news” шефът на фармацевтичния съюз Димитър Маринов.
Друга промяна, която трябва да доведе до по-строг контрол, е специална методика за изчисление на повишението с процента на статистически отчетената инфлация за периода на действие от последната регистрирана цена. Освен това максималната цена на търговеца на едро ще се формира по нов начин - стойността на производителя, плюс нормативно определената надценката на дистрибутор и ДДС.
В проекта е записано още, че Националният съвет за цени и реимбурсиране ще може служебно да намалява максималната продажна цена на лекарствен продукт, получил разрешение за паралелен внос или уведомление за паралелна дистрибуция от Европейската агенция по лекарствата, при регистриране на по-ниска или намаляване на максималната продажна цена на еднаквия или подобен лекарствен продукт.
COVID-19 задълбочил кризата за производство на активни съставки
Предлагат мерки срещу оттеглянето на препарати за терапия на болни от рак
Мерки срещу оттеглянето на препарати за терапия на болни от рак предвиждат промените в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. В доклад на здравния министър Силви Кирилов е посочено, че след пандемията от COVID-19 в световен мащаб се е задълбочила кризата при производството на активни субстанции за жизнено важни лекарствени продукти. “Ценовият натиск и пазарните мащаби доведоха до оттегляне на редица лекарствени продукти. Създадоха се липси на есенциални лекарствени продукти за лечение на онкологични заболявания или наличието само на по един продукт от съответното международно непатентно наименование. Увеличи се риска от компрометиране на лечението на българските граждани със злокачествени заболявания и рационалното прилагане на терапевтичните подходи”, пише в доклада на министъра.
Той предлага като мярка срещу оттеглянето от българския пазар на тези лекарствени продукти следното: За всеки медикамент, който принадлежи към международно непатентно наименование от Есенциалната листа (б. р. съставена е от основни лекарства) на Световната здравна организация за цитотоксично и хормонално лечение на злокачествени заболявания, и за който референтната стойност се изчислява чрез групиране, в което не участват лекарствени продукти на други притежатели на разрешение за употреба, притежателят на разрешението за употреба или упълномощен негов представител да представя на всеки двадесет и четири месеца от датата на утвърждаването на последната цена декларация по образец, утвърден от Съвета, удостоверяваща тези обстоятелства.
Декларацията ще се подава в месеца, през който изтича двадесет и четири месечният период. По този начин пациентите и лечебните заведения ще могат да получат, съответно да провеждат лечение, съгласно утвърдените терапевтични схеми, които се заплащат с публични средства.
Д-р Благомир Здравков, директор на болница “Проф. Иван Митев”: Деца загинаха от хеморагии заради дерегистриран витамин К
От години педиатрите поставят въпроса за връщането на пазара на дерегистрирания у нас инжекционен витамин К, който задължително се поставя на всяко новородено. Резултат няма. Фирмата, притежател на разрешителното за употреба е решила, че нашият пазар не и е интересен и го е дерегистрирала. Дълга време този инжекционен витамин К бе заменян от хранителна добавка, съдържаща витамин К, но се стигна до смърт на бебета от хеморагии (Излизане на кръв извън кръвоносните съдове при нарушаване на целостта им).
Има много дерегистрирани лекарства необходими за деца, които внасяме по Наредба 10 (за неразрешените за употреба лекарства в България).
Едно такова лекарство е Ultomiris за редки болести, което компанията производител дерегистрира миналата година.
Справка на “Труд news” показа, че лекарството е било включено в позитивния лекарствен списък с цена от 10 075 лв. Сега по Наредба 10 се купува за - 20 700 лв.
Деян Денев, управител на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, пред „Труд news”: По-къси срокове за въвеждане на нови терапии
За да се включи нов лекарствен продукт в системата на заплащане с публични средства, се прави т. нар. оценка на здравните технологии. Всяка една държава членка на ЕС оценява клиничната полза от даден лекарствен продукт, сравнен с алтернативи и прави фармакоикономическа оценка от гледна точка на бюджетното му въздействие.
От началото на 2025 година всички онкологични продукти или модерни терапии се прави съвместна оценка на европейско ниво. И тази оценка ще бъде използвана във всяка държава членка, т. е. няма да се налага това да се върши на национално ниво. Това ще облекчи процедурата и ще скъси пътя на новите терапии, които са оценени като нужни за пациентите от Европа и ще доведе до преодоляване на различията.
Ако ЕК разрешава за употреба около 50 нови терапии годишно, в България достъпни за пациентите досега бяха около 50 на сто от тях. С новите правила би трябвало този процент да се увеличи. В момента отнема 760 дни от разрешението за употреба до включването на нова терапия в системата за заплащане с публични средства. Би следвало този срок да се съкрати с новите разпоредби.
Цените на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание в България се определят чрез сравнение на цената на същия лекарствен продукт в 10 европейски държави. Търси се най-ниската цена, т. е. цената на производител в България не може да бъде по-висока от най-ниската цена в 10 европейски държави. Когато става въпрос за т. нар. иновативни лекарствени продукти, т. е. за такива, които се произвеждат и доставят в България само от един производител тази проверка се прави веднъж на 6 месеца и съответно в България цената се коригира. А когато става въпрос за генерични лекарствени терапии, проверката се прави веднъж на 24 месеца, т. е. по-рядко се проверява. Ако се намери по-ниска цена в друга държава, цената в България се намалява.
Тези т. нар есенциални продукти (б. р. продукти, които са от жизненоважно значение и са необходими за здравето), които са генерични, в някои случаи имат само един доставчик в България. За да не се прави проверка за тях на всеки 6 месеца занапред ще се прави на 24 месеца, т. е. режимът става по-либерален. Основният проблем с тези продукти е, че много от тях вече липсват на пазара в България, защото когато им определяш цената по този начин - най-ниската от 10 държави и намираш някакво ценово изключение, примерно супер ниска цена в Испания и казваш същата цена в България трябва да се прилага, а компанията ти казва: Съжалявам, няма да продавам в България.
В случая се търси облекчаване на процедурите за продуктите за базова химиотерапия.
trud.bg
darkaveng
11 hours before
Ако има "държава" ще направи съответното аптечно предприятие и ще продава по нормални цени! И сигурен съм, че няма да остане нито една будала, да купува от "честния частник"! Ех, мечти, мечти ...! Виж, ако беше за усрайна ... тогава "предричам такъв живот, че само си викам - дано, дано ..."! Анадънму, за еврогнъстта - do you undrestand?
Коментирай