Близки от родния Петрич на новата зам.-министърка на правосъдието Василка Шаламанова разказват, че със съпруга й Митко Шаламанов, са младежка любов. Кариерите и на двамата през годините се развиват възходящо.
Василка завършва право в ЮЗУ в Благоевград в края на 90-те, като през това време работи като сервитьорка. Нейни колеги казват, че никога не се е срамувала от работата си, дори се гордеела с този факт. След като се дипломира става съдия-изпълнител в южния град. През 2001 г. е вече съдия в Районния съд, а след конкурс отива в Административния съд в Благоевград. Нещо повече – тя е неговият първи председател през 2007 г. и го оглавява до 2013 г. След това е командирована във Върховния административен съд (ВАС) по времето, когато негов председател е Георги Колев. По-късно е назначена на постоянно място като съдия във ВАС.
Съпругът Митко навремето е граничен полицай, а когато се местят в Благоевград, става служител в „Булгартабак“. Сега се е устроил на работа в ключово държавно предприятие, за което е известно, че предлага едни от най-високите заплати в страната. Шаламанови имат дъщеря, която е завършила право и вече работи като съдебен помощник, разбира се, във ВАС.
Семейството има хубави имоти. По лична карта съпругът Митко се е регистрирал в апартамент на една от топ централните столични улици. Цените на жилищата в тази нова кооперация, недалеч от Съдебната палата, започват от 3 хил. евро на квадрат.
Миналата година Митко Шаламанов е купил 406 кв. м. терен в живописно гръцко градче в Халкидики. При това на много изгодна цена от 39 200 лева.
Василка Шаламанова заема овакантения пост от Бисерка Цанева, която преди седмица подаде оставка и се завърна, на работа във ВАС. Тя беше назначена за зам.-министър на правосъдието през април и изкара на това място само половин година. Според слуховете си тръгнала обидена след конкурса за нотариуси, понеже неин човек не е правилно оценен. Във въпросния конкурс, както стана известно, отлични оценки получиха деца и роднини на магистрати и нотариуси, а също и помощник-нотариуси, които пък работят в канторите на своите родители. Председателка на комисията, оценявала кандидатите, както вече стана ясно, е Валентина Шишман, директор на „Човешки ресурси“ в правосъдното министерство.
Конкурсът е контролиран и от зам.-министър Михаела Мечкунова. Юристи се питат защо министерството не публикува казуса с писмения изпит и верния отговор, за да се затворят веднъж завинаги устите на онези, които смятат, че има нещо гнило в изпита.
Според непотвърдени слухове рушветите в конкурсите за нотариуси в България вървят от 300 000 до 500 000 лева. Досега обаче няма доказателства за този „ценоразпис“, а и как да има, след като победителите през последните години са все деца и роднини на известни политици, магистрати, полицаи и бизнесмени.
Същото е положението според запознати и в конкурсите за младши съдии и прокурори.
Източник: Уикенд, crimesbg.com
Държавен служител
2 months before
Държавните служители не вземат високи заплати. Коригирайте си пропагандата. Тези , които вземат високите заплати не са държавни служители , а разни тюфлеци от сорта на айтита и в разни бордове и така нататък.
Коментирай