Нотариуси се оплакват, че НАП спира имотни сделки за неплатени данъци

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/notariusi-se-oplakvat-che-nap-spira-imotni-sdelki-za-neplateni-danaci/138015 SvobodnoSlovo.eu
Нотариуси се оплакват, че НАП спира имотни сделки за неплатени данъци

Нотариуси споделят за проблем с изповядването на сделки с недвижими имоти и моторни превозни средства заради новия режим на проверки дали продавачът има просрочени публични задължения. Той влезе в сила от началото на май, като нотариусите получиха електронен достъп до системата на Националната агенция за приходите (НАП). Ако при проверка се установи, че продавачът има неплатени в срок данъци и държавни или общински такси, които са обявени за принудително събиране, то сделка може да се осъществи, само при предварителното им заплащане или продавачът се съгласи да бъдат прихванати от стойността на продажбата.

Оказва се обаче, че при справка в системата на НАП се появяват и публични задължения, за които срокът за заплащане не е изтекъл и не са подлежащи на принудително събиране, и ако не бъдат заплатени веднага, продажбата на имота не може да се осъществи.

За този проблем разбираме от запитване на депутата от ИТН Станислав Богдански към финансовия министър Людмила Петкова. Богдански пита дали това е някакъв софтуерен проблем и какво се прави, за да бъде разрешен.

От отговора на финансовия министър става ясно, че няма никаква грешка, нито софтуерен проблем. Просто от НАП прилагали разпоредба на ДОПК, според която към погасяване на лихви се пристъпва след погасяване на всички главници на задълженията на един човек (чл.169, ал.6).

Първо, министър Петкова уверява, че в справките, до които имат достъп нотариусите, не са включени задължения с неизтекъл срок за доброволно плащане. Не са включени и задължения, които са отсрочени или разсрочени.

"В редки случаи" обаче можело да се наложи при заплащане на включени в справката просрочени задължения с платената сума да се погасяват и главници на задължения, за които срокът на плащане не е изтекъл.

Вероятно тези условности създават голям проблем при изповядването на сделки. Затова НАП изпратили препоръка към нотариусите да съветват продавачите предварително сами да си да проверят за непогасени публични задължения чрез портала на НАП и да ги заплатят преди продажбата.

С тази мярка искаме да провокираме проактивно отношение от страна на данъкоплатците да си покриват просрочените задължения преди да отидат при публичен изпълнител, посочват от финансовото министерство.

Превръщането на нотариусите в първи помощници на данъчните служители се отразява много положително на фиска, изтъкват от МФ. От 3 май до края на юни са проверени 153 142 продавачи и прехвърлители на вещни права, като за 52 718 от тях установено, че имат задължения, които ако не погасят, не може да бъде извършена сделката. Платените за двата месеца задължения са за 58 млн. лв.

https://www.segabg.com/

4 Коментара

Нестор Ел маестро

5 months before

Според мене тия в парламента трябва незабавно да променят закона и да се погасят задължения само и единствено за имотите и превозните средства а здравните само за по кратък срок а не за 5 години назад,и трябва да се вмени задължение на нотариусите да правят повторна проверка на всичко по имота и да бъде включително на хартиен носител с подпис и печат който го е издал.толкова е просто но никой не иска от тия в парламента да се занимава защо ги избирате още

Коментирай

Али Баба

5 months before

И в същото време НАП отписва задължения за милиарди (10 млрд за 1 година), защото не могат да си съберат публичните държавни вземания?!? А кухите дружества, а ДДС схемите? Що така нехаят за милиардите, а на някой ще му провалят сделката за 50-100 лв?

Коментирай

нотариус

5 months before

"в справките, до които имат достъп нотариусите, не са включени задължения с неизтекъл срок за доброволно плащане. Не са включени и задължения, които са отсрочени или разсрочени." - министърът определено не е запознат с фактите.

Коментирай

нотариус

5 months before

"в справките, до които имат достъп нотариусите, не са включени задължения с неизтекъл срок за доброволно плащане. Не са включени и задължения, които са отсрочени или разсрочени." - министърът определено не е запознат с фактите. Не се чака срок за доброволно изпълнение. В деня, следващ деня на падежа вече се води като налично публично задължение, което ако не се плати - сделка няма. Не са единични случаите, когато лицата са в ситуация да плащат данък, чийто падеж не е настъпил.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.