Пишеш донос до НАП, взимаш 10 процента

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/pishesh-donos-do-nap-vzimash-10-procenta/117266 SvobodnoSlovo.eu
Пишеш донос до НАП, взимаш 10 процента

Хората може да се превърнат в тайни агенти за работодатели и съседи

Приходната агенция ще дава пари при сигнали за укрити над 3000 лв.

Важно е данните да не са известни на НАП

Хората ще печелят пари, ако докладват на НАП за данъчни измами. Така реално ще станат тайни агенти, които ще шпионират своите работодатели и съседи. Да бъде въведен финансов стимул за хората, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения за данъци и осигуровки, предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на финансите. Предлага се размерът на възнаграждението за докладвана информация да бъде 10 на сто от допълнителните приходи за бюджета, събрани в резултат на разкритията.

Хората например ще могат да докладват за схеми за източване на ДДС, за укрити или недекларирани облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества. Например, ако човек, който доскоро е живял скромно, си купи твърде скъпа кола, може да бъде докладван в НАП от някой съсед. Ако някой види, че в заведение системно не дават касови бележки, също ще може да докладва в приходната агенция и да вземе 10% от допълнително събраните налози.

Предвидени са и определени условия, на които подадената в НАП информация трябва да отговаря, за да получи човек възнаграждение - необходимо е тя да съдържа конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. По този начин се гарантира, че няма да се стигне до злоупотреба с подаване на неконкретизирани и повърхностни сигнали с цел материална облага, пише в мотивите към законопроекта. По принцип от НАП следят покупките на луксозни коли и имоти и проверяват дали те отговарят на обявените официални доходи от собствениците им. Затова в много случаи, ако някой докладва, че съсед си е купил много скъпа кола, може да се окаже, че в НАП вече знаят за това и правят проверка.
Промените предвиждат да има и долен праг на сумата, събрана вследствие на подадената в НАП информация, като условие за изплащане на възнаграждението. Този праг е в размер на 3000 лв., което е сумата за данък в големи размери по смисъла на Наказателния кодекс. По този начин ще се предотврати подаването на информация с цел решаване на междуличностни конфликти, пише в мотивите към проекта.

Пари няма да бъдат изплащани, ако в НАП бъде подавана информация, която е налична в публично достъпни източници, включително средства за масово осведомяване, телевизионни програми, публикации на хартиен носител, електронни записи или интернет публикации, гласят предложените текстове в ДОПК. Няма да бъдат изплащани и пари на хора, които са получили информация в качеството им на служители в приходната или митническата администрация или служители в държавната администрация с правомощия за установяване на административни нарушения.

Самоличността на хората, които подават в НАП информация, ще бъде защитена. Но ако някой три пъти подаде информация за един и същи човек и се установи, че тя съдържа неверни данни и обстоятелства, ще бъде наказван с глоба в размер от 500 лв. до 1000 лв.

Налогът е от 240 лв. до 480 лв.

Събирачите на билки на патентен данък

Освобождават доходите от отпадъци

Хората, които събират диворастящи семена, гъби (включително трюфели), плодове, лечебни и ароматни растения или части от тях, ще плащат патентен данък. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които са пуснати за обществено обсъждане.

Годишният патентен данък за тях ще бъде между 240 лв. и 480 лв., а конкретният размер ще бъде определен от съответните общини. Данъкът ще може да бъде плащан в размер на 1/12-та част само за месеците, за които човекът извършва тази дейност. Целта е събирачите на билки и трюфели да плащат данъци, но да бъдат облекчени както те, така и тези, които извършват изкупуване на въпросните семена, гъби и растения.

С друга промяна ще бъдат освободени от облагане доходите от предаване на отпадъци за скрап. Целта е подобряване събираемостта на отпадъците, чрез създаване на стимул да бъдат предавани на регламентирани за това места, гласят мотивите. Наред с това ще бъде увеличен прагът на сумите, които може да бъдат изплащани в брой на хората, които предават отпадъци. В момента този праг е 100 лв. на година, но ще бъде увеличен на 1200 лв.

Максималната сума е 120 лв.

Връщат ти част от платения ДДС, като събираш касови бележки

Ще регистрираме бележките онлайн

Хората ще могат да намаляват данъка върху доходите си, като събират касови бележки.

Хората ще пестят данъци, като събират касовите си бележки. Това предвиждат промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на финансите.

Гражданите ще могат да приспадат от годишния си облагаем доход до 0,5% от платения от тях ДДС, но не повече от 100 лв. месечно, като регистрират касовите си бележки в Националната агенция за приходите чрез електронна услуга, гласят новите текстове. Сумите, които ще бъдат връщани на хората със средни доходи, ще бъдат символични. Но целта е да има стимул потребителите да искат касовите си бележки от търговците.

Например, ако човек за месец похарчи 2000 лв., платеният от него ДДС е 400 лв. 0,5 на сто от платения данък представляват 2 лв., с които човек ще може на намали годишните си облагаеми доходи. За цяла година човекът ще може да намали облагаемия си доход с 24 лв. А самият данък върху доходите е 10 на сто. Но хората, които имат по-високи доходи и харчат повече, ще могат да намалят налозите си с по-голяма сума. Максималната сума, която ще бъде връщана, е 120 лв. на година.

Предвидени са и някои ограничения, за да бъде върнат част от платения ДДС на гражданите. Първото ограничение е към 1 януари на данъчната година човекът да е навършил 18 години. Касовата бележка трябва да е на стойност до 2000 лв., а към нея да не е издадена фактура. Освен това касовата бележка трябва да е издадена от търговец, който извършва определена дейност, посочена в заповед на министъра на финансите, която ще се обнародва в “Държавен вестник” до 31 декември на предходната година. В тази заповед министърът на финансите ще посочи браншовете, в които има подозрения, че укриват ДДС. Например големите търговски вериги може да бъдат изключени от схемата за връщане на ДДС, тъй като те винаги дават касови бележки.

Акциз и за нагреваеми изделия без тютюн

15% данък за големи компании

Данък върху печалбата от 15% ще плащат многонационалните групи от предприятия и големите национални групи, които имат приходи в размер над 750 млн. евро. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане.
Ще бъде въведен и акциз за нагреваеми изделия със съдържание, различно от тютюн, на базата на растения, билки или плодове, независимо дали са обработени с никотин. Акцизната ставка ще бъде 331 лв. за килограм, колкото е и за нагреваемите тютюневи изделия, които са аналогичен продукт.

Намаляват налозите от търговия с валути

Осигуровки и за граждански договори

Докладват повече необлагаеми доходи

Осигуровки ще трябва да плащат и за изплащаните суми по граждански договори.

Осигуровки ще трябва да бъдат плащани и за граждански договори. Това предвиждат промени в Закона за облагане доходите на физическите лица и Кодекса за социално осигуряване, които са пуснати от Министерство на финансите за обществено обсъждане.

Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица ще бъдат и хора в правоотношения, които по своя характер представляват наемане на работна сила, без да е сключен трудов договор, гласят новите текстове.

Това представлява разширяване на обхвата на определението за “трудови правоотношения”, с което ще се постигне по-голяма данъчна прозрачност относно доходите и дължимите данъци и задължителни осигуровки, пише в мотивите към проекта. С промяната се предвижда намаляване на “прикриването” на трудови правоотношения под формата на граждански договори, което от своя страна ще доведе до деклариране и внасяне на данъци и осигуровки на базата на действителния размер на доходите на хората, посочват от Министерството.

С промените ще бъде разширен обхватът за предоставяне в НАП на информация за изплатени необлагаеми доходи. Целта е да се ограничи укриването на данъци чрез изплащане на част от възнаграждението под формата на “необлагаем доход”, гласят мотивите. Наред с това с промени в Закона за енергетиката предстои хората за излязат на свободния пазар на ток, а помощи ще дават само на енергийно бедните. За да определят кои хора са енергийно бедни, ще използват данните на НАП да всички получени доходи, дори да са необлагаеми.

С промените в закона ще бъдат въведени и нормативно признати разходи за доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително виртуални валути, както и от търговия с чуждестранна валута. Реализираните доходи от тези сделки ще може да бъдат намалявани с 10 на сто разходи и чак след това ще бъде плащан данък върху доходите. Така например хората, които професионално търгуват с валута, ще могат да намалят данъците си, заради направените разходи. Но и хора, които продадат дялове от фирмата си, ще намалят размер на данъците си.

Удължават нулевата ставка на ДДС за хляба

Не плащаш, ако не ти дадат фискален бон

Връщат 20% за ресторантите

Хората да не плащат, ако не получат касова бележка, предлагат от Министерство на финансите.

Ако не ви дадат касова бележка, може да не плащате стойността на купената стока или ползваната услуга. Това предвиждат промени в Закона за ДДС, които са пуснати за обществено обсъждане.

С предишните промени в данъчните закони, които съпътстваха бюджета за 2023 г., от Министерство на финансите предложиха да не сме длъжни да плащаме, ако в ресторант или заведение не ни дадат касова бележка. Но предложението не беше подкрепено от депутатите. Сред мотивите за това беше защо да се прави разлика между ресторантите и останалия бизнес. При едните да не си длъжен да плащаш, ако не ти дадат касова бележка, а при другите това да не важи.

Сега от Министерство на финансите предлагат промяната да важи за всички, без значение дали купувате сладолед от будка на улицата, дали пиете бира в кръчма или сте на фризьор. Целта на промяната е изсветляване на сивата икономика.

С промените в закона е предложено удължаване до 30 юни 2024 г. на срока за прилагане на нулева ставка на ДДС за продажба на хляб и брашно. Това е свързано с необходимостта от смекчаване на въздействието на високите цени на хляба върху домакинствата, по-специално върху най-уязвимите, пише в мотивите към законопроекта. Удължаването на срока за нулев данък за хляба ще намали риска от укриване на ДДС, посочват от министерството.

Предвидено е да се върне нормалната ДДС ставка от 20% за ресторантьори и хотелиери, свалена по време на ковид пандемията на 9%, каза министърът на финансите Асен Василев. “Имахме разговор миналата седмица с ресторантьорския бизнес, те казаха, че ще разработят мерки за изсветляване на бизнеса, за повишаване на осигурителните прагове на работниците над минималната работна заплата. Което можем да обсъдим и да видим - какъв ще бъде ефектът и, ако той е по-голям от вдигането на ДДС ставката, можем да оставим и 9%”, каза Асен Василев. Той обясни, че има месец за обсъждане на бюджета, съответно това е времето, в което ресторантьорите имат шанс да покажат на държавата, че са изсветлили доходите си и че има смисъл ДДС-то за тях да остава 9%.

Автор: Стефан Кючуков

trud.bg

2 Коментара

Иван Пеев

1 year before

От много години, поне 30, НАП е партийна, а не фискална организация. Доказателство? Проверете задълженият на цар Киро, и движенията по тях, докато шефове на НАП Пловдив са Менда Стоянова и Георги Търновалийски.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.