Рашидов:Ако нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите съвременни имена

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/rashidovako-nyamame-obrazcite-na-starite-maystori-ne-mozhem-da-govorim-i-za-golemite-savremenni-imena/138880 SvobodnoSlovo.eu
Рашидов:Ако нямаме образците на старите майстори, не можем да говорим и за големите съвременни имена

Задълбах се в темата за старите майстори, защото ако днес нямаме техните образци, ние не можем да говорим и за големите майстори на съвремието. Това каза пред БТА Вежди Рашидов по време на откриването на изложбата „Западноевропейско изкуство XVII – XIX век“ в галерия Vejdi тази вечер.

Експозицията включва 16 живописни платна от личната колекция на Вежди Рашидов. По думите му произведенията са събирани от пътуванията му до Нидерландия, Белгия, Франция, Испания и Италия.

Рашидов допълни, че в този процес на приемственост ние в XXI век сме само едно стъпало от нещо, което е започнало да се изгражда.

Скулпторът разказа, че е бил много млад, току-що завършил Художествената академия, когато случайно на "Марше опюс" в Париж се е запалила страстта му към колекционерството.

"Видях две хубави картини, които много харесах и в един момент пожелах да ги притежавам. Купих ги и се оказа, че това са картини на един известен холандски художник", разказа той.

"40 години аз, пътувайки по света, имам обичай да ходя по антиквариати, битпазари. Когато чуя, че някой иска да се освободи от нещо, отивам да видя картината. Има възрастни хора, които се освобождават от някои произведения – картините имат това свойство да се движат", допълни Вежди Рашидов.

По думите му изкуството след XVI, XVII, XVIII и XIX век е „сложна закачка“, защото много от картините имат свой собствен живот.

„Не е важно толкова само големи имена да има. В събирането е много важно да има качествени картини. Аз купувам качествена живопис или търся качествена живопис", посочи той.

На въпроса има ли любимо произведение от подредените картини в изложбата, Вежди Рашидов отговори, че не може да открои само едно. „Имам любими случки с всяко от тях. Те са намирани по много различен начин и случайности, които са много интересни“, каза той.

„Много се радвам на такива колекции и на такива изложби. Радвам се, че колекционери като Вежди Рашидов споделят това, което имат, с обществото. За мен лично изкуството е стремеж към красотата и хармонията и бягство от реалността, но в смисъла на бягство от злободневието, от нечистото, и стремеж като нещо чисто и истинско", посочи пред БТА генералният директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев.

По време на откриването на експозицията собственикът на галерия "Финес" в София Мариела Златева разказа, че Вежди Рашидов ще подари творби от колекцията си на бъдещия музей в Правец, чието създаване е по идея на брат ѝ – колекционера Валентин Златев. “За нас е огромна чест, че с Вежди ще направим заедно това начинание. Той прие присърце идеята да направим този музей", отбеляза тя.

Златева посочи, че скулптурите на Рашидов красят град Правец, на който той е почетен гражданин.

"Галерия Vejdi показва от самото си откриване винаги е показвала елитни творби на български и на чужди автори, а това се случва рядко. Такива галерии има малко и у нас, и по света", посочи скулпторът проф. Валентин Старчев.

Епицентър 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.