Учените са в шок: Възмутителен „модел на развод“ сред по-възрастните двойки

Изследователите наричат откритите факти доста шокиращи, но признават, че причините за явлението трябва да се търсят по-задълбочено

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/uchenite-sa-v-shok-vazmutitelen-model-na-razvod-sred-po-vazrastnite-dvoyki/160346 SvobodnoSlovo.eu
Учените са в шок: Възмутителен „модел на развод“ сред по-възрастните двойки

Изследователите наричат откритите факти доста шокиращи, но признават, че причините за явлението трябва да се търсят по-задълбочено

Късните разводи: защо дългогодишни бракове се разпадат след 50?

В продължение на десетилетия общественото внимание беше фокусирано върху ранните разводи – онези, които настъпват само няколко години след сватбата. Но в последните години се очертава нова, все по-отчетлива тенденция: увеличаване на разводите сред двойки, прекарали заедно 20–30 и повече години. Това явление, наричано още „сив развод“, е обект на изследване от американския психолог Марк Травърс, който пише за списание Forbes.

Данни, които изненадват

Според изследване, публикувано в Journal of Marriage and Family, само преди 40 години едва 5 от 1000 двойки на възраст над 50 години са се развеждали. Днес този процент се е удвоил – тенденция, която повдига редица въпроси.

Учените анализират данни от над 25 500 хетеросексуални двойки на възраст между 50 и 64 години в периода 2004–2022 г. И резултатите са, меко казано, неочаквани.

Здравето – ключов фактор в късните разводи

Докато и двамата партньори са в добро здраве, рискът от развод е нисък и съпоставим с този от минали десетилетия. Интересното обаче е, че дори когато съпругът се разболее, това рядко води до раздяла.

Всичко се променя, когато съпругата е болна, а съпругът – здрав. В този случай вероятността от развод рязко нараства. Причината – когато жената вече не е в състояние да изпълнява ежедневните си ангажименти у дома, бракът се оказва под силно напрежение.

„Изследването разкрива остър дисбаланс в начина, по който болестта влияе върху брачната стабилност, поставяйки под въпрос традиционните роли в домакинството и грижата“, пише Травърс.

 Социални очаквания и лична отговорност

Авторите подчертават, че са нужни допълнителни проучвания, за да се разбере напълно тази динамика. Но изводът е ясен – традиционната представа, че жената е основният „гарант“ за домакинството, е толкова силна, че нарушаването ѝ често се възприема като крах на самия брак.

Тази тема подчертава нуждата от преосмисляне на ролите и ангажиментите в дългосрочните връзки, особено когато животът поставя двойките пред нови изпитания – като стареене и здравословни проблеми.

Източник: blitz.bg

 

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.