Режим на тока няма да има, тъй като през последния месец на няколко пъти имаше различни проводници на информация, че ще има такъв - режим на тока няма да има и българските потребители трябва да са спокойни.
Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по БНТ.
Той е подчерта, че е запознат с предложения доклад на КЕВР за поскъпване на тока от 1 януари 2025 г. и поясни каква е причината за исканото увеличение на цената:
"Има по-голямо потребление на електроенергия в бита от това, което е било предвидено в ценовото решение на КЕВР за този регулаторен период, който започна от 1 юли т.г. И именно това по-голямо потребление следва да бъде покрито. Това е една от причините за увеличението. Второто увеличение е цените, тъй като в ценовото решение на КЕВР, което е действащо в момента е заложена една прогнозна цена на електроенергията, която в момента е значително по-висока."
Българските домакинства ще продължат да заплащат цена, която ще бъде в пъти по-ниска от тази, която е на свободния пазар, уточни енергийният министър и даде пример:
"Само преди няколко дни Молдова обяви енергийна криза. Също предходната седмица румънският министър на енергетиката каза, че има сериозна опасност от доста продължителни прекъсвания на електроподаването в Румъния, така че ние живеем в този свят. Именно поради тази причина, когато търсенето е по-голямо, съответно и цените на електроенергията тръгнаха нагоре."
Предприети са стъпки за решаването на проблема но общоевропейско ниво, за отстраняването на т.нар. тесни места, където електроенергията от Централна и Западна Европа може да достигне също до нашите пазари. На местно ниво АЕЦ "Козлодуй" работи на пълна мощност и повече от 2000 мегавата на час са на разположение. Осем блока работят в ТЕЦ "Марица изток" 2 и произвеждат 1500 мегавата. Така, че цялата енергетика работи добре, за да има сигурност на пазара, увери министър Владимир Малинов.
Министерство на енергетиката не подкрепяше данъка за подземните богатства, обяви още министърът. Считаме, че това ще даде негативно отражение на инвестициите в този сектор, аргументира се той. Последвалата промяна в предложението в Закона за държавния бюджет е било подкрепено от по-голямата част от организациите по различните видове природни богатства, обясни министърът. Безспорно приходът в бюджета ще бъде по-малък – около 140-150 милиона лева по еднократната такса, но това е балансираното предложение, уточни той.
trud.bg
гост
3 weeks before
И откъде това повишена потребление? Нито има зима мразовита, нито тока е без пари. Или трябва само икономични крушки да включваме за всичко, да ни светят, топлят и, ако може на тях да готвим. Явно народът толкова е забогатял, та изобщо не мисли какво включва и ползва. Топли се на климатици при отворени прозорци.
Коментирай