Родопчанки се грижат за възрастни хора в Италия, някои от които са дори доста заможни и милионери, срещу минимално заплащане. Въпреки тежката работа, възнагражденията за домашните помощнички рядко надхвърлят 900 евро месечно. Част от възнаграждението на гледачките на възрастни хора се поема от държавата, а останалото - от работодателя.
В други случаи възнагражденията се осигуряват изцяло от човека, за който се полагат грижи, или от семейството и близките му.
"Работих при дядо италианец, който имаше 3 милиона евро в сметката си. Живееше в скромна къща на село. Заплатата ми беше 900 евро, която ми плащаха неговите роднини. Успял е да спести всичките тези пари чрез работа и различни схеми, докато е бил управител на голямо стопанство, включващо много фермери от региона. Така твърдяха близките му. Този човек никога не е ходил на почивка и не е виждал морето. След смъртта му, всичките му капитали станаха собственост на роднини, които най-вероятно също няма да пипнат от тях," разказва една от жените на гурбет зад граница.
Подобна е ситуацията и в другите европейски държави, където от години българки масово търсят препитание. Една от първите дестинации за гледачките назад в годините бе Гърция поради близкото разположение и високото заплащане в сравнение с България.
Източник: narod.bg
Ст.Лозински
7 months before
Когато собствената държава е мащеха за поданиците си, няма как чуждоземието да бъде майка за тях. И все пак - 1800 лв са нещичко, в сравнение с жалките 600-700 лв за същата дейност в България. Когато едно общество е неспособно, поради невежество или страх, да защитава правата си, е обречено на самозаличаване. Малодушието винаги води до унизителното съществуване на слугата. Процес, чиито мащаби и следствие предвидих преди 25 години в книгата си "Всеки е съкровище".
Коментирай