Тротинетките на прицел при акция „Зима“ на КАТ

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/trotinetkite-na-pricel-pri-akciya-zima-na-kat/145945 SvobodnoSlovo.eu
Тротинетките на прицел при акция „Зима“ на КАТ

От 1 до 30 ноември засилени проверки по пътищата в цялата страна

Подготвят строги правила за настройки на по-ниска скорост, задължителни каски и светлоотразителни жилетки

7 жертви на дъските с кормило и  две колела тази година

Патрулите на КАТ започват да спират и глобяват всички, които нарушават закона при каране на велосипеди, каруци и тротинетки. Стартът на засилените проверки е от днес - 1 ноември, а хайките продължават до другата неделя - 10 ноември, в цялата страна.

Десетте дни слагат началото на акция “Зима”, която българските шофьори познават от 30 години. Вторият етап е от 11 до 20 ноември, когато катаджиите ще следят пешеходците. Ще бъдат глобявани и онези, които пресичат не на зебри, или на червен светофар, или прескачат мантинели и огради, както и шофьорите, които не дават предимство на пешеходни пътеки. Третата част от акция “Зима” е от 21 до 30 ноември, когато проверките ще са дали автомобилите са подготвени за валежи и по-малко дневна светлина - изправни и регулирани светлини, чистачки, пръскачки и т. н.

От 15 ноември патрулите ще мерят и грайфера на гумите, тъй като законът изисква до 1 март на следващата година колите да са “с гуми, подходящи за зимни условия или с гуми с дълбочина на протектора не но-малка или равна на 4 милиметра”.
“Толерантност няма да има. Санкционираме от първия ден. Животът не е игра. Всеки има право на живот, никой няма право да отнема живот”, зави шефът на “Пътна полиция” комисар Димитър Мичев.

Акцентът е върху електрическите тротинетки не само защото броят им расте непрекъснато, навън още е топло и те продължават да щъкат из градските улици. А защото от началото на 2024 г. досега са загинали 7 души и над 330 души са ранени, много от които са деца. За сравнение - загиналите при катастрофи заради пияни и дрогирани шофьори през същия период са 3-ма, а ранените - 87 души.

Всички загинали тротинеткаджии са мъже, само един от тях е непълнолетен - на 16 години, сочат данните на КАТ. Двама от убитите са в област Бургас, а останалите петима в пет града - Сливен, Плевен, Пловдив, Русе и Варна.

От юли 2020 г. в Закона за движение по пътищата (ЗДвП) има текст, който задължава да носят каски всички под 18-годишна възраст, които карат индивидуални електрически превозни средства (така там са наречени тротинетките). Това се отнася за младежите до 16-годишна възраст, които имат право да управляват тротинетка по градски улици, където разрешената скорост за автомобилите е до 50 км/ч, а също и за навършилите 14 години, на които е разрешено на тротинетка да минават само по велоалеите. Деца под 14 години изобщо нямат право да карат електрически тротинетки. Забранено е движението им по пътищата извън населени места, карането по тротоари, в пешеходни зони, релсови пътища, в паркове и градинки, в които има очертани велоалеи. Самата тротинетка трябва да е настроена да се движи с не повече от 25 км/ч. Не се позволява качването на повече от един човек.

Според пътните полицаи тези правила масово се нарушават, глобите за различните нарушения са от 20 или от 50 лв., непълнолетните не ги плащат, трябва да бъдат налагани на родителите им. Неспазването на закона от тротинетките не е само български, а общ европейски проблем, тъй като няма нито толкова полицаи, нито толкова общински служители, които да проверяват и спират нарушителите.

Има идеи в ЗДвП да се запишат и по-ниски настройки на скоростта - до 20 или до 18 км/ч, каските да станат задължителни, тротинеткаджиите да носят светлоотразителни жилетки, а не само светлоотразителни елементи по дрехите, каквото е изискването в момента. Тъй като се предполага, че фирмите, предлагащи тротинетки под наем, спазват по-стриктно правилата, възможно е да се предвиди и принудителни административни мерки - да се спират от движение и задържат за определен срок личните тротинетки, ако се установи, че не отговарят на изискванията за настройки, или че с тях се кара на забранени от закона места.

Раздават листовки при акции “Зима”

Осем полезни съвета за шофьорите

Патрулите на КАТ са снабдени с над 200 000 листовки, които ще раздават на шофьорите, спирани за проверка по време на акция “Зима”. В тях са записани осем полезни съвета: 

1.Проверете техническото състояние на автомобила - спирачна система, светлинни източници.

2. Подменете летните течности със зимни - антифриз, течност за чистачки. Проверете състоянието на резервната гума, съдържанието на аптечката, наличието на вериги за сняг или буксирно въже.

3. Предварително планирайте пътуването си. Подгответе автомобила за път - почистете стъклата и фаровете от скреж или сняг, проверете маслото, заредете достатъчно гориво.

4. Винаги пътувайте с поставен предпазен колан. Погрижете се пътниците също да са поставили коланите.

5. Превключвайте навреме от дълги на къси светлини.

6. Не шофирайте след употреба на алкохол. Управлението на моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества е престъпление.

7. Бъдете внимателни! При дъжд, снеговалеж, мъгла, поледица, условия за аквапланинг - намалете скоростта!

8. При попадане в рискова ситуация или при нужда от оказване на помощ първо позвънете на телефона за спешни повиквания 112.

Проверили 144 747 пътни превозни средства през ноември 2023 г.

Открили 5271 неизправности, 22 от тях - на тротинетки

Комисар Мария Ботева

За един месец - от 1 до 30 ноември 2023 г. - по време на миналогодишното издание на акция “Зима”, екипите на полицията са проверили 144 747 пътни превозни средства, съобщи вчера зам.-началникът на отдел “Пътна полиция” комисар Мария Ботева.

От тях най-много са проверените леки автомобили - 119 744, следвани от товарните - 20 831, велосипедите - 886, каруците - 789, тротинетките - 581, мотоциклетите - 571 и селскостопански машини - 456.

Общият брой на констатираните неизправности по време на акция “Зима” през 2023 година е бил 5271, някои от които са: неизправност по осветителните системи и сигнализацията - 2565; управление с разкъсани или износени гуми - 317; неизправни велосипеди - 129; неизправност при устройствата за стъклопочистване - 110; неизправности на тротинетки - 22.

Нискоемисионна зона за втора поредна година

Пак спират старите автомобили в София от 1 декември

Глобите - от 50 до 200 лв., за юридически лица - между 1000 и 2000 лв.

Миналата година малкият ринг за пръв път бе ограничен за най-замърсяващите автомобили.

За втора поредна година от 1 декември до последния ден на февруари в центъра на София няма да могат да влизат замърсяващи автомобили. Нискоемисионната зона (НЕЗ), в която няма да се допускат коли от нулева, първа и втора еко категория, обхваща улиците между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Опълченска” и “Сливница”.

Налагането на глоби и тази година обаче е под въпрос, въпреки че Столичната община вече има техническата възможност да засича нарушителите, обясниха от градската управа и уточниха, че ограниченията ще засегнат около 140 000 превозни средства.

Оттам посочиха, че започват разяснителна кампания относно зоната, така че повече информация да достигне до гражданите преди началото на ограниченията. Тя ще засегне и провинцията, откъдето оказва се са били повечето нарушители на зоната при първото є въвеждане миналата година.

Камерите за контрол на движението в посочената част на центъра вече са монтирани и в момента са в тестов период, стана ясно от думите на заместник-кметовете по екологията и транспорта Надежда Бобчева и Илиян Павлов.

От Столичната община посочиха, че от началото на декември трябва да започнат да снимат движението, а софтуерът автоматично ще издава фишове за глоби на МПС, които нямат право да влизат в нея. Павлов обаче поясни, че администрацията все още не е наясно дали ще е в състояние да връчва санкциите на провинилите се. Според разпоредбите, глобите за физически лица са между 50 и 200 лв., а за юридически - между 1000 и 2000 лв.

“По действащата в момента общинска наредба връчването на тези глоби е изключително трудно. Проблемът е, че за подобно нарушение администрацията не може да глобява с фиш, а с акт, като съответният човек трябва да дойде да си го вземе”, обясни той.

Изключение за влизане в НЕЗ има за живеещите в посоченото каре - така нареченият малък ринг, които обаче трябва да подадат искане да бъдат изключени от забраните в Центъра за градска мобилност.

Решението за въвеждането на НЕЗ беше прието от предишния Столичен общински съвет преди около 2 г. в изпълнение на решение на Софийския градски съд, който осъди Общината заради мръсния въздух, и є предписа серия от мерки.

От Столичната община посочиха още, че в девет района в София забраняват и отоплението на дърва и въглища. Т. нар. емисионна зона за битово отопление влиза в сила от 1 януари 2025 година. Столичната община ще следи да не се използва твърдо гориво, а за нарушителите ще има глоби. Мярката се въвежда като част от ограниченията за по-чист въздух през зимните месеци. Забранява се използване на отопление на дърва и въглища в: “Средец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Илинден”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец”, “Триадица” и “Студентски”

trud.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.