Тротинетките - пряк път към смъртта

https://svobodnoslovo.eu/index.php/bulgaria/trotinetkite-pryak-pat-kam-smartta/161438 SvobodnoSlovo.eu
Тротинетките - пряк път към смъртта

Групички от 14-15-годишни правят гонки, снимат се да карат на задна гума

Осем загинали на дъска с две колела през 2024 г., 2 пъти повече отколкото от алкохол и наркотици

Полицейски хайки в София и големите градове

Момчета и момичета на 14-15 години с тротинетки и електрически мотопеди и велосипеди се събират да организират гонки, карат на задна гума по релсите, състезават се кой по-геройски ще изпревари трамвай или автобус. Хлапетата карат с бясна скорост без каски, нахлуват в пешеходни зони, по тротоари, блъскат майки с колички. Тази напаст придоби огромни размери в София и други големи градове, затова полицията се събуди и обяви хайки, които да пресекат масовите и опасни нарушения на тротинеткаджии.

Осем души загинаха и 386 бяха ранени при 366 тежки катастрофи с тротинетки през 2024 г., сочи статистиката на КАТ. За сравнение от същата статистика за същата година - при катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани щофьори, с които медиите ни облъчват денонощно, са загинали 4-ма души и 107 са били ранени (двама загинали и 82-ма ранени от алкохол и двама загинали и 25 ранени от дрога - б. р.). Тоест - смъртта на тротинетка е двойно по-голяма, а травмите - тройно, спрямо алкохола и наркотиците, затова е пълна загадка защо родителите купуват и дават на децата си това превозно средство, което може един ден да ги изкара редом с другите почернени майки и бащи, които протестират срещу войната по пътищата.

Полицаите се разправят с двамата “герои”, карали на задна гума между трамваите на улица “Алабин” до Съдебната палата в София. На метри от това място се събират почернените родители, които протестират срещу войната по пътищата.

От днешния празничен 1 май до 6 май - Гергьовден, включително в София и други градове в цялата страна започва специализирана полицейска операция срещу шофьорите на всякакви видове тротинетки и двуколесни машини с електрически мотори. Акцията е по заповед на вътрешния министър Даниел Митов и в нея участват екипи, като на Пътна и Охранителна полиция, така и инспектори от Детска педагогическа стая. Включени са и необозначени цивилни автомобили, които ще снимат тайно тротинеткаджиите и ще подават сигнали до патрулите на КАТ. Хайката е основно за установяване на рисковите малолетни и непълнолетни водачи на електрически превозни средства с цел да ги предпази да си трошат главите.

Операцията започва, след като във вторник софийските полицаи засичат общо 11 непълнолетни, които нарушават закона. Най-опасни са безчинствата на двама от тях - на 14 и 15 години, които към 20 ч карали на задна гума по трамвайните релси между мотрисите на улица “Алабин” до Съдебната палата. Други - на техните години и акъл, ги снимат с телефоните си от тротоара и пускат клипове в социалните мрежи, демек - голям героизъм стана, потребители от всички страни, лайквайте! 

Двете момчета са спрени от полицаите, дали са си личните карти, но не и документи за самите превозни средства, за да се види дали имат фабрични ограничения да не развиват скорост повече от 25 км/ч, каквото е изискването на закона.

Момче на 13 г. ранено в Харманли

16-годишен в кома, докаран с хеликоптер в София

С тежка травма на главата бе транспортиран с медицински хеликоптер за столична клиника младеж от Гоцеделчевско миналата неделя. Той е пострадал в 3 часа през нощта при нелегално състезание с тротинетки в района на село Огняново. Момчето е паднало в движение с висока скорост - около 40 км/ч, разказват очевидци. Преди да бъде качено в хеликоптера, е момчето било поставено в медикаментозна кома. В София състоянето му е стабилизирано.

Седмица по-рано 14-годишно момиче също получи черепна травма от падане с тротинетка в Сандански. Преди месец в Харманли пострада тежко 13-годишно момче, което се возело на тротинетка с друго 15-годишно, въпреки че законът категорично забранява това.

В закона всичко пише, но никой не го чете

Глобата е 50 лева, замислят да я вдигнат двойно или тройно

Всички правила за движение на тротинетки, наречени с чиновническото им име Индивидуално електрическо превозно средство (ИЕПС) са описани в Закона за движени по пътищата и са в сила вече почти 5 години - от 7 юли 2020 г. Но никой не ги е чел - нито родителят, който купува тротинетката на детето си и го пуска да кара, нито самото дете, което яхват дъската на две колела. Не са ги чели и потребителите на платената услуга - придвижване на тротинетка в центъра на града. но изглежда по-големият проблем е, че не ги четат нито катаджии, нито общинари, тъй като всеки час в пешеходните зони и по централни булеварди можем да видим стотици нарушения. За всички, които не четат, публикуваме тестът на член 80а от ЗДвП. За нарушения по него глобата е 50 лева, а в парламента има проект да стане 100, а в някои случаи и 150. С предложенията за второ четене се въвежда задължението тротинеткаджията да слезе от превозното средство и да го бута, когато пресича на пешеходна пътека, както и забраната да използва каквото и да е мобилно устройство по време на движени, или да води вързано за тротинетката животно.

(1) Водачът на индивидуално електрическо превозно средство при движение е длъжен:
1. да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан;
2. да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава - възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;
3. в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява индивидуалното електрическо превозно средство с включени светлини;
4. да се движи с изправна спирачна система на управляваното индивидуално електрическо превозно средство;
5. да ползва каска, ако е на възраст до 18 години.
(2) На водача на индивидуалното електрическо превозно средство е забранено:
1. да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 km/h; ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура;
2. да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 - “Забранено е влизането на велосипеди”;
3. да се движи по улици, обозначени с пътен знак Г13 - “Пътна лента или платно за движение само на превозни средства от редовните линии”;
4. да развива скорост, по-висока от 25 km/h;
5. да превозва други лица;
6. да се движи успоредно до друго индивидуално електрическо превозно средство или двуколесно пътно превозно средство;
7. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
8. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
9. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
10. да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
11. да използва мобилен телефон при управлението на индивидуално електрическо превозно средство.
(3) Минималната възраст на водача за управление на индивидуално електрическо превозно средство е:
1. шестнадесет години - по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h;
2. четиринадесет години - само по велосипедни алеи.

Вместо да обърше два шамара 

Шофьор на автобус се разправя с наглеци

Шофьорът на автобуса се кара на на тротинеткаджиите, а минувачите му викат: “Обърши им два шамара!”. С възпитателна цел. 

Шофьор на автобус от градски транспорт в Бургас слезе да се разправя с двама нагли тийнейджъри с тротинетки. Във вторник - 29 април, в центъра на града, те пресекли на червен светофар и човекът едва успял да спре, без да ги блъсне.

“Обърши им два шамара!”, викали очевидците на инцидента, докато шофьорът се разправял с наглеците, които не се сещали да му благодарят, че им е спасил живота. Нарушението било още по-драстично с това, че от това място започва пешеходната зона на улица “Александровска”, където е забранено да се размотават тротинеткаджии и велосипедисти. Затова същия ден от КАТ организирали акция и глобили с 30 лева 11 колоездачи и с 50 лева един на тротинетка.

Старши комисар Любомир Николов, шеф на СДВР: Искаме забрана за движение в центъра на София

“Иска ми се да проведем по-широка разяснителна кампания като се обърнем преди всичко към родителите, но и чрез учителите да запознаем децата, че тези събирания на групички с електрически тротинетки или електрически велосипеди са една лоша практика и имаме случаи да се стига до инциденти”, каза вчера шефът на СДВР старши комисар Любомир Николов по БНР.

“Забелязваме зачестяване на тези събирания сега, след затопляне на времето, като целта им едва ли не е да показват сами на себе си какво са научили, докато управляват тези превозни средства, да демонстрират техните възможности и т. н. Трябва да се знае, че някои от тези електрически пособия с доста голяма мощност и не са никак безопасни. Тези тротинетки и велосипеди се купуват от родителите и ние имаме кампания, която цели да установи всички такива купени на територията на София, за да можем да предупредим собствениците им да не ги управляват в централната част, а да използват само обособените за това места. Имаме и работни срещи със Столична община, искаме да променим и там правилника за управление на такива пособия като направим забрана за движение в пешеходни зони”, каза още старши комисар Николов.

Инж. Богдан Милчев, шеф на Института за пътна безопасност пред “Труд news”: Да бъдат спрени, поне докато дойдат нови системи за следенето им

“Повтарял съм го многократно - към този момент в България трябва да се въведе забрана за тротинетки, както това вече става в много европейски столици и големи градове, където местните власти са се убедили, че не е възможно да осъществяват ефективен контрол. И понеже в нашата страна от една страна контролната дейност е изключително слаба, от друга страна уважението към закона е много ниско и тук е рай да се експериментират всякакви новосъздадени превозни средства. Защото никой не следи какви скорости могат да развиват, или ако имат фабрични ограничения на скорстта, дали не са хакнати, тунинговани и т. н. Ами през 2024 г. имаме 8 загинали от катастрофи с тротинетки и понеже нищо се прави, а броят им по улиците се увеличава, моята прогноза за 2025 г. е изключително мрачна - очаквам 16 загинали, като част от тях - деца. Моето мнение е за въвеждане на пълна забрана, поне докато дойде ден с развитието на технологиите тротинетките да бъдат регистрирани и проследявани с GPS, движението им да се наблюдава от изкуствен интелект, който да ги блокира, ако се движат на забранени места или с висока скорост.

trud.bg

1 Коментара

Реалист

1 hour before

Сега ли се сетихте?! Невероятно просто население, което си избира такива като него да го управляват!

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.