Анатомия на носталгията

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/anatomiya-na-nostalgiyata/123411 SvobodnoSlovo.eu
Анатомия на носталгията

Когато махалото те откара в капитализма и видиш, че не е нещо особено, започваш да идеализираш социализма от миналото

Най-сетне, внимателно и на пръсти, сякаш да не разбудят някого, започнаха да премахват паметника на съветската армия от Княжеската градинка в София. Едни избухнаха в истерия и започнаха да кълнат, други трескаво затърсиха начин да припишат заслугата на себе си – видите ли, ние се борим за това отдавна. Ако ще да се борите от сътворение мира, събитието ще настъпи, когато са налице нужните условия за това, тоест когато го пожелае някой достатъчно силен, на когото не можете да откажете. А колко сте се напъвали преди това няма абсолютно никакво значение.

Допусна се голяма грешка, когато оставиха дебата за паметника да се влачи години наред, да трупа злоба и да разпалва страстите. Трябваше да се подходи по-бюрократично - това е имот, този имот е нечий. Стопанинът на имота има право да се разпорежда в него, включително да строи и да събаря разни неща, без да се обяснява и да дава сметка. Отдавна имаше официално решение паметникът да се махне, просто трябваше да бъде изпълнено по съответния ред.

Отдавна и много пъти съм казвал, включително и в национален ефир, че на мен ми е все едно дали онзи паметник ще го има там или не. Неговото присъствие или отсъствие няма да промени съдбата на семейството ми, която оказа силно влияние и върху моята лична съдба. Неговото присъствие или отсъствие няма да промени историята - историята се знае. Друг е въпросът как се интерпретира. Но паметникът и на интерпретацията няма да окаже влияние. В епохата на социализма историята се четеше по един начин, в епохата на либерализма се чете по друг начин, а паметникът си е все един и същ.

Всъщност не съм прав. Има една много важна причина защитниците да рипат до тавана и да проклинат, пръскайки слюнка. Паметникът е идеологическа конструкция (нито е историческа, нито художествена) и всяко действие, свързано с него, също е идеологическо. Ако паметникът бъде премахнат, руснаците ще престанат да бъдат освободители, а ще станат окупатори, а българските комунисти ще изгубят ореола на революционери и ще лъснат като най-обикновени хищни узурпатори, превратаджии. Тогава всичко у нас след 1944 г. ще добие леко незаконен вид, властта ще може да бъде съдена като престъпна. Затова е целият зор. А, да - и заради кефа на Русия, която продължава да е опора на някои наши политически сили. Тяхното битие без Русия или (което е по-лошо) с една Русия, която им е сърдита, става крайно проблематично.

Ще кажете: ама не са само партиите! И обикновените хора влагат много чувства, много страст в конфликта за съдбата на паметника. Обикновените хора, народите, с малко пропаганда могат да бъдат накарани да вярват в каквото поискате - вижте населението на РСМ, което вярва, че е пряк потомък на Александър Велики, че кирилицата е на 70 000 години и че българите са татари. Защо да няма и българи, които вярват, че руснаците са освободители?

Вижте и целия свят, който вярва, че през Втората световна война са се сблъскали добрите сили и злите сили, ангелите и демоните. Само не могат да се разберат кои са болшевиките и кои са нацистите, кои са ангелите и кои - демоните. И докато не могат да се разберат, съвсем забравят, че преди да се сджафкат помежду си, двете сили си бяха другарчета, поделиха си Полша и чак съвместен парад по този случай направиха. Ех, памет, памет... Всъщност всичко това се помни, но някак си гледаме да го оставим в страни от полезрението, защото не се връзва на целия исторически разказ, който сме решили да приемем за истина. В някоя от книгите на Дъглас Адамс, не помня вече в коя, имаше описана техника как нещо може да стане невидимо. Технологията се наричаше НДП (нечий друг проблем) и приложена върху който и да е обект, той ставаше невидим, именно защото е нечий друг проблем, което го поставя извън обхвата на нашето възприятие. Така и за съюзничеството между нацистите и болшевиките - знаем за него, не го отричаме, но го правим НДП и го оставяме най-нахално встрани от цялата картина.

Но бяхме решили да говорим за носталгията.

Защо ли пък да говорим за нея? Защото, ако историята е махало, което се люшка от една крайност към друга и обратно, то носталгията е двигателят на това люшкане. Когато живееш в социализма, за теб Западът е идеал със своя либерализъм, капитализъм, изобилие от стоки и свобода на словото. И стремежът ти към този идеал дава тласък на махалото. Когато махалото те откара в капитализма и видиш, че не е нещо особено, започваш да идеализираш социализма от миналото. Обикновено това правят поколенията, които никога не са живели в социализъм. И когато техният носталгичен копнеж стане достатъчно силен, люшва махалото обратно.

Има различни видове носталгия. Например тя може да бъде географска или историческа, тоест носталгия по място, обикновено родината, когато си далеч от нея, и носталгия по отминали времена, когато историческата дистанция стане достатъчно голяма.

От своя страна, историческата носталгия може да бъде обективна и субективна. Обективна е при някого, който наистина е живял по-добре във времето, по което тъгува. Така например носталгията на комунистическата номенклатура и нейните деца, които днес са възрастни, е обективна, защото при социализма те живееха наистина добре и то твърде добре в сравнение с останалите. Те има за какво да тъгуват. Има за какво да тъгуват и внуците им, които не са виждали онзи режим, но си представят какво би било за тях, ако живееха в него.

Когато червената армия в лицето на Трети украински фронт влезе в България, свали законната власт и гарантира установяването на марионетен режим, животът на много хора се промени революционно. Те получиха статут на победила и господстваща класа, което върви с определени привилегии, като заемане на ключови постове в стопанството, армията и милицията, получаване на дипломи за образование с предимство, преместване от селата към големите градове, получаване на жилища (обикновено на изселени “бивши хора”) и т. н.

Създаде се една цяла нова класа с работническо-селски произход, която започна да се възпроизвежда и по своите върхове да произвежда династии. Ето тази класа има пълното право да изпитва обективна носталгия по ония времена, с изключение може би на онази не малка своя част, която е доволна и сега, в условията на либерализма. Те могат да изпитват някаква, нека я наречем “естетическа обективна носталгия”.

А пък общото за цялата обективно носталгична класа - и онези, които са били по-добре тогава, и тези, които са по-добре сега, - е религиозната почит към събитието, направило възможно тяхното излизане от калта и изкачване до върховете на обществото - нахлуването на Трети украински фронт в България. От своя страна паметникът на съветската армия, известен като МОЧА, е символът на това събитие, средоточието на култа към него. Събарянето, премахването на истукана нанася дълбока рана във вярата на тези хора от групата на обективните носталгици.

Субективните носталгици са по-смешни. При тях мисълта е белязана от определена налудничавост. Те разсъждават и чувстват на принципа: “хубаво е това, което отсъства, а това, което имаме е лошо”. Тълпи полуграмотни, но енергични младежи ходят с фланелки на Че Гевара, с надписи СССР, с петолъчки, сърпове и чукове. Те не знаят нищо за социализма. Няма и да узнаят, защото узнаването изисква известно четене. Същите, ако живееха в някакъв доминиран от Русия социализъм, щяха да развяват американски знамена и да се обличат като каубои.

Възрастните субективни носталгици обикновено са неудачници. Изгарящи от завист заради нещата, които другите имат, а пък те нямат поради очевидната си непригодност. Те не търсят вината у себе си, а в света, в който живеят. Мразят този свят и идеализират някакъв друг, който вече го няма. Най-често това е социализмът, но може да бъде и средновековието, античността или нещо друго. Тези хора не желаят да се конкурират, да се борят, да се доказват. Те желаят здрава социалистическа система, която да ги закриля. Тези хора никак не са малко. Типичният възрастен субективен носталгик може да бъде наблюдаван в масовката на ежегодните сборища на социалистите на връх Бузлуджа.

Както виждате, страшно много, ужасяващо много хора изпитват носталгия по социализма по една или друга причина. Ако социализмът се върне, само единици ще спечелят от това, но носталгията не умира, никой не се замисля. Следователно носталгията е опасна болест, доколкото идеализира места и времена, които не заслужават да бъдат идеализирани. Затова мисля, че носталгията трябва да се лекува, а Картаген да бъде разрушен.

Автор: Иван Стамболов-Сула

trud.bg

16 Коментара

суле

1 year before

Големи, болезнено - пристрастни глупости, разбира се. Накратко имаш ли представа, как подобно нещо се случва в Америка, прегазвайки се всякакви закони? Имаш разбира се, но не намира място в статията...

Коментирай

Павлина

1 year before

Колко жалко драги Сула, че се оказа най-обикновен сульо.

Коментирай

Мишо

1 year before

Баси и безсмисленият бълвоч. Отдавна не бях чел подобно умотворение.

Коментирай

Джак

1 year before

Ако е писано за младежи, които никога не са живели по онези времена, разбирам лъжите и изкривяванията. Все някой може да клъвне и да повярва. Но нас не можеш да излъжеш, Сульо, Преживели сме и преместване от центъра на София в крайните панелни квартали, защото в нашето жилище трябваше да се настанят "погражданили се другари". Но не бяхме изхвърлени без подслон на улицата. Вярно, някои "другари" имаха привилегии, но никога не сме оставали без храна и дрехи, нямаше ровещи в кофите за боклук, професори не караха таксита, а личната ми библиотека набъбна до 5 000 тома. Днес не мога да си позволя повече от 2 книги годишно, забравих за редовните посещения на театри и концерти. За ресторанти и почивки не се и сещам. Но живях мирно и спокойно. Децата ми имаха щастливо и безгрижно детство. А сега проклинам деня, в който множество излъгани скачаха по площадите. Доскачахме и дочакахме. Някой като теб да ни обяснява какво е било. ПОЗОР!

Коментирай

moitoi

1 year before

ДОГАНЪТ/сокол/ да си ОЗАПТИ ...ЗАПТИЕТО ШОПАР когато става въпрос за Русия/паметници...култура...история...интервюта/ и да НЕ се прави на МОКРА КОКОшка!!! Хаитянинът Мъртъв също !!!След УСПЕШНОТО МУ дипломатическо присъствие Хаити според ООН е в КРИТИЧНО СЪСТОЯНИЕ!!!Тук са Балканите не е Хаити!!!Това че е събрал П-ОПГ да управляват ЗАЕДНО е само КАТАЛИЗАТОР на СЪБИТИЯТА а НЕ РЕШЕНИЕ!!! הבנתי מרטון!!!

Коментирай

хамалин

1 year before

мозъкът на тоя е епидермален (четенето му вреди на очите!!!)

Коментирай

moitoi

1 year before

Утре като подхванат Шипка пак ще е носталгия ???Това не е носталгия а РНК-о от ИСТОРИЯТА на един НАРОД!!!Без него ще ти вкарат чуждо РНК и променят ИСТОРИЯТА!!!Затова ИНТЕЛИГЕНЦИЯТА ни е толкова слаба и толкова далеч от НАРОДА си защото е далече от НЕГО и си живее в един СТЕРИЛЕН АМЕБЕН СВЯТ!!!Едноклетъчни...Сър!!!

Коментирай

П. Василев

1 year before

Цитат - "Ако социализмът се върне, само единици ще спечелят от това" - - - - - Колко е Опасно да си ПРОСТ ! Стамболов, Иване, и Ти Си ЛАЙНО като другия Стамболов - Стефан, който Умря поради Много ЛАКОМИЯ и НАГЛОСТ ! Може би си негов наследник ?!

Коментирай

darkaveng

1 year before

Драги сульо, що си не седя у блога? Има беща, чиято същност явно е непостижима за твоя милост! Сам си казвал - на историята не се посяга! И, мисля си, че Картаген не бива да се руши! Анадънму?😀

Коментирай

До Джеки

1 year before

Не четеш внимателно,приятел.Ти пишеш точно това,което ти казва Сула.Хем се оплакваш,че си изселван,хем ти е мило,колко спокойно си живял със семейството.....Прочети книгата на Даран Аджемоглу-Тесният коридор.Може би от втория опит ще ти светне проблема:свобода или сигурност.Както знаеш,свободата е отговорност.Бедният не може да е свободен.За какво ти е ЕС,като нямаш пари да се разходиш до Мадрид,да гледаш мач на Реал,например.И затова сиромасите си спомнят милозливо колко хубаво било при социализма.Бедни,но равни.От другата страна-тези,които са ходили в Сингапур,знаят-авторитарен режим,не можеш да се изплюеш на улицата,но богати.Това е техният обществен договор.....Просто чети внимателно и мисли.

Коментирай

Иван Пеев

1 year before

Историята винаги е била курвенска наука, изнасилвана от поритически дегенерати. Авторът постоянно се навира в тази категория. Хайде да спомене нещо да Рудвел, Чърчил, Сталин и решенията им за подялба на Европа. Всичко останало е бля-бля-бля- бляд.

Коментирай

Млечин

1 year before

Според мен,големия проблем на България е фалшивия национален идеал.Заради пустата Македония и Белото море,три пъти "настъпваме мотиката".Германия,та Германия.Да бяхме издържали една германска окупация 4-5 години,сега щеше да е друго.Вярно,че Балканския полуостров и проливите са голямата мечта на Русия и СССР,но можехме да бъдем като Югославия.Руснаците не можаха да им направят нищо,даже сега ги ухажват.Но както знаем в историята няма "ако".Интересно е -защо не им пречат грозните,култовски сгради в страната и София.Нека съборят Президентството,ЦУМ иПартийния дом.Не са ли руски,комунистически символи?Депутатите се поврътват в зала"Георги Кирков",само дето смениха червените столове със сини.Лошото е че тези мастодонти са толкова солидни,могат да изкарат още двеста години.....

Коментирай

Червената шапчица

1 year before

What is the simple future tense of the past tense?

Коментирай

Ники

1 year before

Много е хубаво, че в България историците са малко, почти нищожен брой от населението. Даже сме под 0,5% от населението на страната. Тоест много сме малко тези, които могат да оспорят всяка твоя дума и да преживяват твоя срам четейки написаното от теб, Сульо. Аз разбирам , че като се продадеш не е лесно и не ти завиждам. Да не беше се продавал задникът ти нямаше на розичка да е заприличал! А това, че си чел или си чувал за Дъглас Адамс не те прави по-умен от цялата останала либерастваща сган, макар че се опитваш да внушиш едва ли не , че си неутрален. Хубаво е, че си чел някои мои постове от преди петнадесетина години и ме цитираш. Лошото е , че не ме цитираш правилно. Аз ясно писах и до сега казвам , перефразирайки Гай Порций Катон Стария ,че "Картаген трябва да бъде разрушен" и ясно посочих, че Картаген е на запад от Атлантическия океан. Да "Картаген трябва да бъде разрушен" !Това е неизбежно. Въпрос на време е. А времето е неумолимо и не можем да го спрем.

Коментирай

Павлина

1 year before

Драги Сульо, попитай твоя Доган какво точно е работил, че е мултимилиардер. Или казваш, че понеже сме непригодни да забогатеем просто завиждаме на Доган.

Коментирай

Презрение

1 year before

Ти, Сула, постави ли се на мястото на един от тези 27 милиона в СССР убити от фашистите във Втората Световна? А на всичките? Как ти струва да умпреш по начина, по който те умряха? Повече въпроси нямам.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.