Очевидно търговската ескалация е ключова за перестройката на Тръмп, но не по-малко важно е презграничното движение на капитали.
Основната слабост на САЩ в започналия процес на промяна в световната стопанска система е:
1. Натрупаният дълг ($37 трлн., над 120% от БВП)
2. Дори повече дефицитът ($2 трлн., поне 7% от БВП) + матуриращите облигации (около $7 трлн.).
Скот Бесент, финансовият министър на Тръмп, трябва да набере тези $9 трлн. от силно стресиран (от тях самите) пазар, с растящи лихви по 10-годишните американски ДЦК в ситуация, в която (май) Китай продава американски резерви през Европа от своя 720 млрд. инвентар и купува злато.
Плюс Германия излизаща на дълговите пазари (конкуренция) и Япония с висока инфлация (ще продава американски активи, за да поддържа йената?).
Очевидно китайците (за разлика от всички останали) няма да се дадат толкова лесно и няма да тичат към масата за преговори преди да премерят сили със стария хегемон. Все пак са изгряващата сила.
Продължим ли така, за САЩ има все по-малко възможности да устои без значителна монетизация и отхлабване на паричната политика.
Федералният резерв заяви, че е готов да се намеси. Вероятно зад завесите натискът върху него вече е огромен - преповтаряне на сценария от пандемията.
trud.bg
Червената шапчица
5 hours before
Защо усещам, че статията е леко манипулативна...
Коментирай