ТРЪМПИЗМЪТ ЩЕ СПАСИ ЧОВЕЧЕСТВОТО. ЕВЕНТУАЛНО

https://svobodnoslovo.eu/index.php/komentar/trampizmat-shte-spasi-chovechestvoto-eventualno/154053 SvobodnoSlovo.eu
ТРЪМПИЗМЪТ ЩЕ СПАСИ ЧОВЕЧЕСТВОТО. ЕВЕНТУАЛНО

 

Това е втората ми лекция за тръмпизма (първата е тук: https://www.facebook.com/share/18c8G58ZeH/?mibextid=wwXIfr) като надежда на всички хора по света, объркани от тъпите принципи на Френската еволюция от 1789-1799 г. с нейните още по-тъпи и глупави идеи за съчетаване на равенство, свобода и братство, което си е нелогично, абсурдно и невъзможно, няма да обяснявам защо.

Тази лекция е по темата за баланса между свобода и морал и между права и отговорности.

Почвам с историческата еволюция на правата. 
Първи за неравенството пише и се възмущава от него Жан Жак Русо, после жестокият якобинец Робеспиер, който иска да го пребори чрез гилотината, после комунистите, избили 260 млн. души в 39 страни (R.J. Rummel), после идват демократите на Байдън (те са си социалисти-комунисти), които сринаха САЩ, вкараха 12 млн. Мексиканци и преброиха 76 пола освен мъжкия и женския.
Идеята за човешките права, както я познаваме днес, произлиза от Просвещението и е развита през Френската революция. В началото тя е била революционна, защото противопоставя феодалните привилегии. Но с времето фокусът се измества от права, съчетани с отговорности, към права, които често съществуват като абстрактни претенции.
 • Първоначално: Правата са били насочени към свобода от потисничество (право на живот, собственост, свобода на словото).
 • В модерната епоха: Правата се разширяват до социални и икономически искания – право на здравеопазване, образование, жилище, социална сигурност, защита, минимален доход, свобода на словото etc.

Прекъсването на връзката с отговорностите е основният проблем: правата са представени като даденост, без ясно определение кой и как ще ги осигурява. В този контекст можем да разгледаме няколко аспекта:
 1. Икономическа тежест: Когато обществото предоставя “права” като универсални блага, те често се финансират от малка част от хората (работещите, предприемачите). Това създава напрежение и демотивира производителните членове на обществото.
 2. Социална отговорност: Ако човек има право на нещо, той трябва и да допринася за същото. Например, правото на образование би трябвало да се съчетава с задължението за активно участие в обществото.
 3. Ерозия на морала: Правата без задължения създават усещане за entitlement (неоправдано самочувствие за принадлежност), при което хората очакват да получават, без да дават.

Ето и критика на абсолютното равенство.
Равенството е често неразбрано. Истинското равенство означава равни възможности, но не и равни резултати. Налагането на равни резултати е противоречие на природата – хората са различни по способности, характер и трудолюбие.
 • Меритокрацията (принципът, че заслугите трябва да определят възнаграждението) е отречена в много съвременни системи, които подчертават социалното равенство за сметка на индивидуалните усилия.
 • Насилственото изравняване, както при комунизма, води до унищожаване на мотивацията. Защо човек би се трудил повече, ако няма полза от това?

Сега по въпроса какво е справедливо.
Справедливостта, основна категория на морала, изисква баланс – всеки да получи според своя принос и нуждите му, но без това да подкопава стимулите за труд. Примерите от историята показват, че когато системата се фокусира изцяло върху “права”, обществото става нестабилно. Отговорностите са това, което поддържа равновесието.

Как да се справим със злото, наследено от 1789 г.: промяна на парадигмата.
Какво означава “зло” в този контекст?
Терминът “зло” тук може да се интерпретира като злоупотребата с хуманистичните принципи на Просвещението, които са довели до:
 1. Тоталитаризъм: Комунистическите и фашистките режими, вдъхновени от идеите за “равенство” и “национално единство”.
 2. Дехуманизация: Превръщането на хората в статистика, безлични елементи в големи социални експерименти.
 3. Нравствен упадък: Съвременното общество, което често проповядва толерантност, но игнорира традиционните ценности и морал.
Злото може да се изкорени само чрез преосмисляне на основните принципи на обществото.

Стъпки за промяна

1. Преразглеждане на образованието
 • Образованието трябва да бъде насочено към отговорностите, а не само към правата. Децата трябва да се учат, че свободата е привилегия, която изисква зрялост и дисциплина.
 • Историята трябва да се преподава не само като поредица от факти, но и като етика – какви грешки са направени и какво можем да научим от тях.

2. Засилване на традиционните ценности
Традициите са това, което е оцеляло през вековете и е доказало своята ефективност:
 • Семейството: Трябва да бъде възстановено като основна клетка на обществото. Разрушаването на семейните ценности води до социален хаос.
 • Религията: Дори и за нерелигиозните, религията предлага морална рамка, която е устояла на времето. Ако не знаете, да ви кажа: самото понятие "религия" е от латинското religere - размишлявам. Нещата не са прости, искат размисъл.
 • Патриотизмът: Здравословният патриотизъм вдъхновява хората да работят за общото благо.

3. Ревизия на глобализацията
Глобализацията, макар и полезна в икономически смисъл, подкопава културните идентичности:
 • Трябва да се поставят граници на културния релативизъм. Не всяка култура или поведение са равностойни.
 • Локалните традиции и икономики трябва да бъдат защитавани от безмилостния натиск на глобалните корпорации.

4. Насърчаване на индивидуалния морал
 • Моралът не може да бъде наложен отвън – той трябва да бъде култивиран отвътре. Обществото трябва да подкрепя добродетелите като честност, трудолюбие и смирение.
 • Това означава и нова форма на лидерство – такива лидери, които служат за пример, а не се възползват от властта си, като всички досегашни и сегашни наши водачи.

Не знам какво ще стане, но тая надежда в тръмпизма.

акад. Петър Иванов

9 Коментара

Английски уйдурми

2 months before

Английски уйдурми е всичко от Френската революция, Октомврийската революция и до днес, за да може англосакси да владеят света ! Няма надежда е Трумпизма !

Коментирай

Ежо

2 months before

Маани,маани ако Сички академици са като тебе.

Коментирай

КОЛКО Е ОПАСНО ДА СИ ПРОСТ!

2 months before

Човек да таи надежда в тръмпизма трябва да е много прост. Не се ли виждат думите и делата на тръмпоглавеца? Той е един надут балон, който скоро ще спихне. Той е един оранжев клоун, брат близнак на зеления клоун.

Коментирай

Ххахахха

2 months before

Академията на този дърт цървул внушил си , че е академик е регистрирана в Хасково.

Коментирай

Колев

2 months before

Еи ПИЧОВЕ, ако нещо не съвпада с вашето мнение, това не е основание да изригвате обиди и простотии. И аз не съм напълно съгласен с автора. Тръмп няма да спаси никого, ако всеки не заеме разумна позиция. Тръмп няма за цел да спасява никого, но той свали смокиновия лист на тази империя и сега царят е ГОЛ. Хубавото е че спира парите на нашите соросови храненици, десетките НПО, които съсипаха духовно и младото поколение. Всеки път, когато се опитам да погледна в някой наши медии ми се повдига. Вземште примерно ФАКТИ, какви глупости се поместват и каква русофобия се поддържа в един абсолютно фиктивен форум, където т.н. МОДЕРАТОР е размахал една гнусна тояга. Вижте какво падение и не само там.

Коментирай

Иванов

2 months before

Вижте само съседната сататия, "431 милиона долара в България само за последните 4 години. Усвоени от една шепа пъргави и негнусливи организации, инфлуенсъри, носители на експертиза, журналисти" Е крайно време е да не се заема говежда поза и някои институции да изяснят поименно всяка организацийка, която е смукала от тези "ГРАНТОВЕ" за пари иде реч. После се чудим защо имало хора с по 10-15 хиляди на месец, когато повече от нископлатените ни работници едва си покриват сметките, за пенсионерите с 500 лева да не говорим. И всичко това при 40% платено здравеопазване и една бясна инфлация.

Коментирай

Ст.Лозински

2 months before

Г-н Иванов, адмирации за трезвата оценка на написаното от академика! Докато има умни българи, тази страна ще я има, защото съществува шанс да поумнее и тя!

Коментирай

диди

2 months before

Само на Русия се надяваме и руския народ. Путин е моя Христос. Тръмп е капиталист.Капитализма убива. Идеалът на човечеството е социализма,но със стойносни и проверени хора в управлението, не с алчни кариеристи

Коментирай

диди

2 months before

Само на Русия се надяваме и руския народ. Путин е моя Христос. Тръмп е капиталист.Капитализма убива. Идеалът на човечеството е социализма,но със стойностни и проверени хора в управлението, не с алчни кариеристи

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.