Вероятно повечето от вас знаят, но заради здравето ще напомня няколко правила при използването на климатик в жегите:
1. Климатикът не трябва да духа срещу вас. Правилото е стенният климатик да е инсталиран над главите на седящите или спящи хора в помещението. В хола над дивана, в спалнята над възглавниците. Ако не е така инсталиран, трябва да се направи всичко възможно струята да не е насочена срещу човека.
2. Температурата на работа на климатика трябва да е не по-ниска от 5 градуса спрямо околната. Примерно, ако външната температура е 30 градуса, климатикът не трябва да е надут по-ниско от 25 градуса. Иначе се рискува твърде много със здравето.
3. Пускайте вентилатора на възможно най-ниската степен. Възможни автоматични режими са еко режим, режим за сън и дори режим на обезвлажняване. Така въздушната струя е най-слаба. Инверторните климатици имат автоматичен режим на вентилатора, който се засилва, когато е необходимо да охлади бързо и се забавя, когато достигне желаната температура. Това означава, че не трябва да оставяте отворени врати и прозорци за дълго време.
4. Затъмнете помещението в жегите. По-малкото слънчева светлина допринася за по-ниски температури и по-слаба работа на климатика. Тук въобще не иде реч за спестяване на електроенергия, а за съхраняване на здравето.
Неправилното боравене с климатик може да докара големи здравословни проблеми от такива с кръста, през пневмонии, сърдечни проблеми и много други - твърде широк спектър от заболявания. Не искате да си причините това.
През лятото човек ходи леко облечен и се поти. При такава ситуация се изстива много лесно и бързо. Особено ако човек е прегрял, запотен, прибере се и надуе климатика в желанието си да се охлади бързо.
Пазете се и бъдете здрави!
Армен Попов
КОМЕНТИРАЙ
5 months before
" Примерно, ако външната температура е 30 градуса, климатикът не трябва да е надут по-ниско от 25 градуса." Когато навън е 40 градуса, не означава, че в помещението ще нагласим дистанционното на климатика на 35 градуса. Това е абсурдност.
Коментирай