Лоша новина: Алкохолът поскъпва (ГРАФИКА)

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/losha-novina-alkoholat-poskapva-grafika/150897 SvobodnoSlovo.eu
Лоша новина: Алкохолът поскъпва (ГРАФИКА)

Въпреки че инфлацията се укротява, коледната и новогодишната трапеза тази година ще е по-скъпа, все едно дали ще посрещаме празниците у дома, или в заведение. В няколко източноевропейски държави потребителски организации направиха специални проучвания на пазара, които показаха, че тази година празниците излизат значително по-скъпо от миналата. Например в Румъния изчислиха, че на 4-членно семейство са необходими поне хиляда леи (около 400 лева), за да сложат всички традиционни ястия на масата. Това е с около 15-20% по-скъпо в сравнение с предходната година.

В северната ни съседка най-много се впечатляват от това, че козунакът, който там е предпочитан десерт по време на зимните празници, е поскъпнал и не може да се намери за под 10 лева, като цената на по-хубавите стига до 80 лева.

Според местната федерация на синдикатите в хранително-вкусовата промишленост Румъния е на пето място в ЕС по най-скъпо свинско месо. Килограм филе например излиза над 40 леи (16 лв.). Горе-долу това е и цената на контрафилето у нас в момента, а бонфилето е малко по-евтино.

В Кипър местната Асоциация на потребителите установи, че поне 35 вида храни и напитки, които там са традиционни за тези празници, са поскъпнали с 15-20%. Най-икономичният пакет за 4-членно семейство е по-скъп с 12% в сравнение с преди една година, средният е с 15%, а най-разкошният струва с 20% повече.

В България не е правено подобно проучване, но дори да погледнем само данните на НСИ, веднага се вижда, че големият удар в България спрямо година назад е не точно при храните, а при алкохола, без който също няма празник.

Средното поскъпване на хранителните продукти за последните 12 месеца е 4,1%, а при алкохола е 6,4%.

Някои категории алкохол например вината дори са поскъпнали с 10%, горе-долу толкова е и при спиртните напитки и само бирата е почти на миналогодишните си цени плюс-минус 0,5%.

“Няма как да е иначе, при положение че само допреди 3 г. изкупната цена на килограм винено грозде беше 60 ст., а това лято стигна 1,20 лв., каза голям винопроизводител.

Причината за сравнително рязкото поскъпване е сушата, която тази година намали добивите. Ако през 2023 г. според аграрното министерство добивът при винените сортове е стигал до 1,5 – 2 тона от декар, а средният е бил 750-800 кг, тази есен средният падна до 600 кг от декар. А 1 литър вино, особено мерло или каберне, се получава от поне 2 литра грозде.

Разбира се, не сме длъжни да слагаме на трапезата вино, произведено тази година, даже за предпочитане е да е от колкото се може по-стара реколта. Само че щом вино от тазгодишната реколта е с 10% по-скъпо от миналата, то миналогодишната реколта е поскъпнала поне с 12% дори с 15%, да не говорим за по-старите.

Освен това, за да стигне до масата, алкохолът се нуждае от стъклен амбалаж, а според винопроизводители той е поскъпнал през последните две години с 20-30%. При това и двата основни производителя у нас – плевенският завод “Рубин” и софийският “Дружба”, са задържали известно време по-високите цени, но нямало как и ги вдигнали точно това лято.

Впрочем това е европейски и дори световен феномен – заради по-високите цени на природния газ през 2022-а и отчасти през 2023 г. стъкларските заводи по света доста са закъсали. Те са вдигнали цените по-масово през 2023 г. и през тази година общо с 20%.

Така че няма как по нашите магазини да намерим чилийско, аржентинско, австралийско и каквото и да било друго вино, чиято цена си спомняме отпреди 2-3 години, и то да струва пак толкова. Поскъпването е поне в рамките на двайсетина процента.

Същото се отнася и за спиртните напитки като ракията и брендито, за чиято направа също се използва грозде или други плодове. За 1 литър ракия, дори да я варим в домашни условия, трябват поне 5 кила грозде с висока захарност, а при сегашните климатични условия дори 7 кила.

Според наши производители на алкохол големите ни заводи са се опитали това лято да позадържат поскъпването единствено и само с цел да спечелят някой и друг процент пазарен дял. Но към края на есента положението вече било неудържимо и резултатът се вижда по етикетите в магазините точно преди Коледа (виж инфографиката).

Ако трябва да сме точни, от всички храни, които хората слагат на трапезата си, по-съществено поскъпване през последните 12 месеца имат рибата и рибните продукти. Според НСИ те са с 5,1% по-скъпи отколкото миналия декември, но това е средното.

Това лято се оказа, че заради горещините например мидите и другите ракообразни, отглеждани в съседна Гърция, са с около 90% по-малко като количество и цените им хвръкнаха нагоре. Стигна се дотам гръцки собственици на мидени ферми да идват в България, за да търсят материал за зарибяване.

Покрай това поскъпнаха и всички деликатесни видове риба. Килограм сьомга например вече трудно може да се намери за под 42-45 лв. и все повече търговци не смеят да изпишат тези цифри на етикетите. Въведоха практиката да изписват цената на 100 грама.

Но все пак традицията повелява на коледния обяд да слагаме пуйка на масата, а Нова година да посрещаме със свинско.

Месото е поскъпнало като цяло само с 0,9% в сравнение с година по-рано, а свинското почти не е мръднало. Причината сега е, че за първи път от години Германия започна да увеличава производството, което съществено успокои цените и на нашия пазар.

Изкупната цена на живото тегло на угоените прасета в момента е 3,20-3,30 лв., колкото беше и миналата Коледа. До магазините то стига със средна цена 8-10 лв. килото, но зависи за кои части на прасето става дума. Фактът, че около 60% от консумацията на свинско у нас е от внос – предимно от Испания и Германия, не позволява на търговците да надуват кой знае колко цените.

Колкото до пуйките, те у нас почти не се отглеждат – всичко в търговската мрежа е от внос и цените са като миналогодишните, пише 24 часа.

Източник: narod.bg

 

1 Коментара

дабе да

1 week before

Откога е традиция по Коледа да се яде пуйка в България? Колко софиАнци са виждали пуйка през живота си?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.