Някогашните рецепти са били изящно оформени, а името на хапчето било изписано върху всяка таблетка

Там можете да видите уникалният български аспирин „Родопирин“

https://svobodnoslovo.eu/index.php/lyubopitno/nyakogashnite-recepti-sa-bili-izyashtno-oformeni-a-imeto-na-hapcheto-bilo-izpisano-varhu-vsyaka-tabletka/122574 SvobodnoSlovo.eu
Някогашните рецепти са били изящно оформени, а името на хапчето било изписано върху всяка таблетка

Там можете да видите уникалният български аспирин „Родопирин“

Ежедневно на столичния бул. Янко Сакъзов отваря врати една необикновена аптека. На външната витрина ще ви посрещнат подредени миниатюрни човечета – кукли, „смешни сценки“, както ги наричат децата от махалата. Аптеката е собственост на Невена Цанева, която е магистър-фармацевт. Тя е от онези аптекари, които могат да приготвят медикаменти и мехлеми.

 

Изненадите започват още щом прекрачите прага на аптеката й. там можете да закупите нужното ви лекарство, но ще ви посрещне и музей на хапчето – единствен по рода си в страната. Зад стъклена голяма витрина са подредени миниатюрни цветни шишенца, кутийки с хапчета, помади, превързочни материали и всевъзможни фармацевтични чудатости. Собственичката разказва, че освен малките изящни шишенца за лекарства някога рецептите също са били оформяни изящно и притежава няколко на повече от сто години. Колекционерската страст у нея пламва от един овехтял термометър, който попада съвсем случайно в ръцете й.

 

Сред старите фармацевтични продукти можете да видите първия български аспирин „Родопирин“. Произведен е от лаборатория „Галенус“ през 1933 г.  Той бързо става популярен у нас. „Родопирин“ (Acidum acetilsalicilikum) конкурира „Аспирин Байер“. Вероятно с това име компанията е искала да подскаже българския произход на продукта – Родопи и Пирин, като се заиграва с името на конкурентния продукт.

 

В музея ще видите още амидофен и противоалергичния алергозан. В миналото името на лекарството се изписвало върху таблетката, за да не го сбърка болният с друго лекарство. Традицията да се изписват имената върху хапчетата се запазила у нас до  60-те години на ХХ век.

Някога таблетките са привличали със своето изящество и не са били еднакви като днешните. Във витрината са подредени още противозачатъчни и презервативи.

Най-старият презерватив е от 60-те години на миналия век. Сред ценностите е и стимулант за мъжка полова активност.

 

Можете да видите и хирургични конци от Втората световна война, изработени от черва на котка, които са стерилизирани в спирт. В изящна кутийка се пази рициново масло. Известно

е, че то не е приятно на вкус, но нашите предци го произвеждали във форма на бонбони.

 

В колекцията на Невена Цанева място намира и козметиката, която ползвали някогашните българки. Между експонатите е луксозна пудра за лице от 1920 г. Също пудра „Идеал“, произведена от заводи „Никола Чилов“,  Акционерно дружество за химически произведения София – Костинброд.

Помадата рекламирала в стихове писателката Елисавета Багряна. „Вълшебната и незаменима пудра „Идеал“ е последната дума на парфюмерийното изкуство. Придава на лицето гладкост и свежест и запазва кожата от всички природни влияния. Парфюмирана е с модерен благоуханен парфюм“, четем върху опаковката й.

 

Сред козметиката са пудрата „Леда“, която можела да се ползва за ръце и не съдържа вредни вещества, както и пудра „Клермонд“, „без съперник, силно парфюмирана, единствена тайна на красотата за освежаване и за придаване на кадифена гладкост и пролетна младост“. В колекцията впечатлява лак за нокти и гланц за устни „Рекс“. Търговското му название е „Хамелеон“. Широко популярният крем за ръце от социализма „Дунавски вълни“, който отскоро отново е на пазара, заема достойно място. В музея прави впечатление и първият Краставичен крем.

 

От експонатите разбираме, че някога нашите баби и дядовци са използвали хигиеничен прах за зъби „Негър“, произвеждан в София от Химикотехнологичната лаборатория „Български универсал“ – АД. Виждат се „избелени клечки за зъби“ от далечната 1914 г. В колекцията е и паста за зъби „Поморин“, която се прави с поморийска луга, и днес може да се купи в различни разновидности. В колекционерската сбирка на Невена Цанева ще откриете „Препарат против миризмата на тялото и краката“, името му е „Мимоза“. Упътването информира, че действието му е гарантирано. Сред експонатите е и „Практичен сапун“, както и такъв с марка „Петел“, който някога рекламирал поетът Николай Марангозов. „Сапун „Петел“ пере най-добре!“, гласи безсмъртният девиз.

 

Чаровната аптекарка бърза да се похвали с нови находки, доставени от Свищов. В голяма торба откриваме червила, с които бабите ни са се разкрасявали. Капсулата на всяко червило е изработена от картон, а не като съвременните – от пластмаса. Показва и реклама на Санитарно-парфюмериен магазин, който е бил на Любен Дорчев в Свищов. Сред козметичните средства е и сухата паста за зъби „Топаз“ и препарат за цялостна хигиена на тялото.

 

Аптекарката набавя експонатите в колекцията си от пазари за стари вещи у нас и в чужбина. Тогава е в стихия – търси с археологическа страст. Събира какви ли не предмети, свързани не само с фармацията, но и стари снимки в цвят сепия. Те са с всякакви сюжети – от София и български градове.

 

Невена Цанева е с габровски корени по майчина линия. Спомня си прабаба си Радка, която хранела петел и магаре в двора си. с тях я поканили да участва във филма „Опълченците на Шипка“. Братът на софийската й баба пък ген. Борис Копчев, е подарил пистолета на Митко Палаузов, най-малкият партизанин.

 

Наред със старите шишенца, лекарства и помади, Невена Цанева събира кукли. По този повод си спомня, че преди да починат актрисата Катя Паскалева и съпругът й – режисьорът Иван Росенов, живеели наблизо до аптеката. Купували често лекарства от нея. Аптекарката направила услуга на режисьора, а той за благодарност й донесъл от чужбина кукла със синя коса. Самата Невена също прави кукли и те не отстъпват по прецизност на тези, които са произведени в заводите за детски играчки.

 

Тя обича да рисува. Преди време отива в Истанбул, влиза в антикварен магазин, попада на малка кутийка от лекарство, произведено през 70-те години на ХХ век. Отваря кутийката и в нея открива стара турска монета. Върху парата е изписана годината на нейното раждане. Решава, че това е знак от съдбата. Усеща силно желание да рисува и си купува бои. Някои от картините й са подредени на стените в аптеката. Там можете да видите аптекарката с рокля, рисувана от самата нея.

 

Невена Цанева се изявява и като телевизионна водеща на предаването „В дрогерията на чаршията“, където гостуват известни личности. Преди няколко години билколечителят Емил Елмазов й се обажда по телефона, за да го замести в предавания на „ТВ Българе“. Невена приема поканата. След неговата смърт тя чувства за дълг да продължи мисията му. Така до днес се изявява в телевизионни предавания, но никога не забравя и останалите си занимания на аптекар, антиквар, художник и изследовател.

 

Разговаряме с нея за началото на фармацията в българи. Разказва, че в първите години след Освобождението българска фармацевтична индустрия все още не съществува, липсва традиция. Българите бързо се учат и успяват за няколко десетилетия да догонят по качество в производството европейците. За аптечна дейност у нас може да се говори още от началото на XIX век. Около 1820 г. в Сливен е открита т.нар. спицерия – първообраз на днешните аптеки. В периода 1836 – 1938 г. спицерии се откриват в Пловдив, Видин, Силистра, Русе, София, Пазарджик, Стара Загора и други български градове. До Освобождението броят на аптеките в България достига до 30. В това число не влизат военните аптеки, обслужващи армията през Руско-турската освободителна война.

 

В първото десетилетие след Освобождението информацията за фармацевтите и аптекарите в Княжеството е оскъдна. Смята се, че първата съсловна организация на български фармацевти е русенското аптекарско дружество, основано от Янко Ангелов на 5 март 1884 г. През май 1890 г. в София е създадено първото Българско аптекарско дружество (БАД). То си поставя за цел развитие на фармацията у нас, но и защитава интересите на аптекарите.

От следосвобожденските години датира и организацията на българските дрогисти. Първата дрогерия отваря врати в столицата през май 1896 г.

 

Производството на лекарства у нас започва през ХХ век. Фармацевтите се ориентирали към създаване на лаборатории за пълнене на ампули, правене на таблетки и за приготвяне на някои галенови препарати. Това са съставки за лекарства, които се подготвят на място в аптеките.

 

Голяма част от лекарствените субстанции се доставяли от чужбина.

 

Вносът на лекарства от други държави задържа развитието на българската фармацевтична промишленост, но не задълго. Ситуацията се променя и до 40-те години на миналия век в България вече функционират над 30 производствени и лабораторни фармацевтични единици. Един от примерите за качествено серийно производство на лекарства по онова време е Българското аптекарско кооперативно дружество и създадената от него фармацевтична фабрика „Галенус”.

 

Нуждата от български лекарства нараства около Балканската война. Българското кооперативно дружество на аптекарите в Царство България променя името си на Българско аптекарско кооперативно дружество (БАКД). Сред основателите му са Юрдан Хаджипенчев – първият председател на Управителния съвет и виден фармацевт, Харалампи Карастоянов – почетен член на Лондонското дружество за биологична химия и председател на дружеството в пе периода 1919-1934 г. Стефан Генев – първият фармацевт, получил право на свободна практика в Швейцария.

 

В аптеката на бул. „Янко Сакъзов“ можете да научите още любопитни  факти за зараждането на българската фармация и да надникнете в старите книги, в които са запазени стари рецепти за приготвяне на кремове, мехлеми и други лекарства.

Източник: Уикенд

1 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.