Пациентка на около 60 години е в ремисия от ХИВ след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, съобщиха Държавните болници в Марсилия, цитирани от АФП.
Жената, диагностицирана с ХИВ през 1999 г., развива остра миелоидна левкемия през 2020 г. и е подложена на трансплантация на костен мозък. Донорът е носител на рядката генетична мутация Делта 32 на гена CCR5, която предотвратява навлизането на ХИВ в клетките.
След процедурата пациентката е продължила антиретровирусното си лечение още три години, до октомври 2023 г. Всички последващи вирусологични изследвания, включително свръхчувствителни тестове за вирусен товар, са показали отрицателни резултати.
Въпреки успеха, специалистите подчертават, че този метод не е приложим за всички пациенти с ХИВ, тъй като трансплантациите са тежки и свързани с висок риск. Този случай обаче открива нови възможности за изследване на вируса и потенциалните лечения.
От 2020 г. насам в света са докладвани седем подобни случая, при шест от които донорът е носител на мутацията Делта 32. Тези случаи показват значителен напредък, но остават изключение заради специфичните обстоятелства и сложността на процедурите.
Прогрес в борбата с ХИВ
Според Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) инфекциите с ХИВ през 2023 г. са спаднали до най-ниското си ниво – между 1 милион и 1,7 милиона души. Въпреки напредъка, край на епидемията все още не се очертава.
Този случай във Франция е още една стъпка напред в търсенето на окончателно лечение за ХИВ, доказвайки, че иновациите в медицината могат да променят живота на пациентите.
otupor.com