Сладкишите, които са наслада за сетивата, удрят все повече клиентския джоб в магазини и сладкарници. Цените на торти, бисквити, курабийки, баклави и бонбони вече до такава степен са скочили, че почти горчат, жалват се купувачите.
Дори най-обикновените печива с крем, тулумбички или сиропирани вкусотии в бистрата вече няма как да се купят на цена под 4-5 лева за брой.
Производители и търговци определено не се церемонят с клиента и надуват цифрите дори в най-скромните сладкарнички. В изисканите кафенета пък повечето клиенти дори не поглеждат към витрините с лакомства и се ограничават само до чаша кафе или чай.
Последният хит в скъпите сладкарници са „златните” бонбони – изкушението с миниатюрен размер – нещо средно между сладък трюфел и петифура, струва 4 лева бройката, като екстрата му е, че наистина е пръснато със златен прашец.
Колкото и да е вкусно, дори с „дубайски пълнеж“ цената му няма как да е нормална и да отговаря на стойността му, коментират опиталите специалната изненада. Но не само лукс сладкишите жилят с цените. Продължават да хвърчат нагоре и цифрите на тортите, баклавите, плодовите сладкиши, курабийките и еклерите.
Търговците отдавна прекалиха със скъпите торти и сладкиши, а най-лошото е, че растат в обратна пропорция с грамажа – парчетата на рафта стават все по-тънки, гневят се купувачите и често се отказват от покупките заради злоупотребите.
Парчето торта в по-скромните сладкарници например върви между 5 и 7-8 лева.
Толкова струват шоколадовите, плодовите и сладкишите с крем. Никъде вече, дори на най-обикновената будка по кварталите, няма как да купиш торта за под 6 лева парчето. Ако пък решиш да се поглезиш в заведение, цифрите са стряскащи, особено в по-приличните сладкарници и бистра – дори селска френска торта, която е най-масова и в магазини, и в заведения, върви между 7,50 и 10-ина лева в чинийката. А парчетата винаги са „гурме”, т.е. почти прозрачни. В някои съвсем непретенциозни сладкарнички може да се намерят торти за около 5 лева парчето, но това е истинска случайност, а качеството на сладкиша определено не е високо.
Понякога е и под всякаква критика и не струва дори 1 лев. Повечето клиенти са категорични, че в по-евтините сладкарници се влагат доста некачествени продукти и освен че са изключително вредни, не са в никакъв случай наслада и удоволствие.
Напоследък даже народните сладкиши, като плодови и крем пити, тулумби, курабийки и баклави, вървят по около 4.50 лв. бройката. В същото време, на много места любителите на сладостите са повече от недоволни от натрапчивия и понякога неприятен вкус на печивата.
В случай че се настроите да хапнете тортичка с маскарпоне и плодове, „Гараш”, тирамису, морковена торта или парче „Червено кадифе”, бъркайте за десетачка.
Като си вземете и кафе, което вече върви по 4-5 лева чашката, и нещата не вървят на добре.
Още по-заредени трябва да сте в изискани сладкарници, в които повечето парчета на витрината са „био, „веган“ и изобщо здравословни – тогава може да се наложи да платите и над 10 лева за тъничко парче. В добрите сладкарници в центъра на София пък цените започват от 11 лева нагоре.
Но няма нищо за чудене, след като „народната" тулумбичка например вече си е изискано лакомство и една бройка върви по 2.80-3 лв. и в най-непретенциозните сладкарници. Баклавите пък преливат от сладост, та чак горчат – 4 бройки малки парченца излизат 6-7 лева, а ако вместо орехи има шамфъстък, 7 лева струва кутийката с 6 баклавички от 250 г. в хипермаркета, но по-добре не посягайте към тях – вкусът е тежък, ядки няма, а подсладителите горчат неприятно и трябва да изпиете литри вода, за да утолите жаждата след консумация.
Даже популярният сладкиш от соца – реването, вече опитва да догонва тортите по цени – предлага се за над 4 лева парчето, а материалите вътре струват не повече от 1,50 лв., изчисляват възмутени потребители. Парчето кекс пък върви по толкова, за колкото ще направите цяла тава вкъщи. Обичайната цена на тестеното изделие е около 6-7 лева за по-голям резен.
Цените на сладките изделия удрят джоба най-вече по празници, когато се налага да купите по-голямо количество или пък цяла торта. Големите торти от 12-16 парчета ще ви струват със сигурност над 70-80 лева, а ако има повече плодове – малини, ягоди или киви, пригответе и повече.
В луксозните сладкарници пък вървят по 100-140 лв. Ако имате повод да купите детска торта с украса, надписи и фигурки, няма как да не се бръкнете с поне 150 лева.
Затова и напоследък народът масово купува некачествените торти от хипермаркетите, в които се усеща, че производителят е вложил евтини материали. Затова, обаче, цените са по-нормални – за 25 лева може да се купи малка торта от популярните видове – „Гараш”, „Червено кадифе”, Френска селска, еклерова и т.н. Със сигурност обаче вътре няма нито биозахар, нито истински шоколад, нито масло и прясно мляко.
Малката „Френска селска” се намира за 25 лева, а „Гараш" – за 30-ина.
За жалост, солените лакомства на витрината не са по-евтини. Обикновени соленки вървят по 2,80-4 лева за 100 грама. Напоследък така актуалните с пармезан и с лимец пък удариха 6 лева за същия грамаж. Всякакви гевречета, сусамки и други солени изкушения вървят по минимум 3,40 лв. за 100 грама. Обикновен симид пък вече се предлага за не по-малко от 3 лв. бройката.
Източник: Уикенд