За да намерим отговор на въпроса дали магазините на социалистическата икономика бяха празни, се вглеждаме в снимки от началото на 80-те години в различни провинциални градове и в столицата.
Фотосите са поместени в специална книжка, издание на Централния кооперативен съюз, където е представена наличност по рафтовете, която съвсем не граничи с липса на стоки от първа необходимост.
Разбира се не може да се сравнява с „Кореком“, но документалното свидетелство не кореспондира с упорито наслагваното внушение в наши дни, че преди демокрацията хората са поминували в системен недостиг и са се редили на отчайващи опашки за всичко.
Другото, което научаваме е, че ежегодно Централния кооперативен съюз е провеждал състезание за най-красиви витрини и аранжировка в сферата на търговията на дребно. В конкретния случай – през 1982 г. Радомир е бил домакин на прегледа „Коопвитрина“, имало е чуждестранни участници, предлагащи интересен дизайн.
От друга страна си даваме сметка, че пропагандата преди 1990 г. няма да допусне друга гледна точка, освен тази, представяща обществения живот като една богата и красива витрина.
Къде е истината? Някъде по средата, както е удобно да се казва? Или в безпристрастните оценки на хора, живели и в едното и в другото време, без излишна носталгия, но и без демонстративно присмиване над миналото.
Много честност – гражданска и насаме пред себе си се изисква за последното… Много.
Източник: Уикенд
Иван
9 months before
Съвсем всичко необходимо си имаше в магазините, на нормални за тогава цени и, най-вече, истинска храна. Без днешните лъскаво опаковани боклуци. По телевизиите седнали да ми обясняват, че не съм живял спокойно в онова време, имало повече от днес убийства, ама не ме били уведомявали. Дрън-дрън ярина! Затова къщите стояха отключени или с ключ на вратата или под чердженцето, а децата по цял ден тичахме където ни се ще като изоглавени. Ама имало убийства, изнасилвания, но пазени в тайна. Сигурно някъде е имало, ама не в България. И това от пикльовци, родени след демокрацията. Та и книга някакъв издал и я рекламираше. Докато има живи хора от онова време, сам е си чете книгата.
Коментирай