Споразумението за сътрудничество между България и Украйна е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки на ЕС и НАТО преговаряха параметрите на подобно споразумение. В края на живота на това служебно правителство да се предлага текст, който ще предизвика прекалено разгорещена динамика – това е проблем. Това заяви Даниел Митов от ГЕРБ-СДС пред журналисти.
По думите му подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет.
„Водим разговори за солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с годишен мандат - подобен тип предложение може да попречи на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелана.”
„Призоваваме премиера Димитър Главчев да оттегли това споразумение. Вече един редовен кабинет спокойно може да вземе това решение. А не сега да водим такива полемики, и след това редовен кабинет да се чуди дали да променя параметрите, да го допълва и т.н. За нас е безкрайно неудачен моментът за внасяне на такова споразумение от страна на Главчев”, на мнение е депутатът.
„Надяваме се, че след като ни е призовал да вземем отношение – тъй като подобен тип споразумения са в правомощията на МС – ето, ние му казваме какво да направи - да го изтегли, да изчака, и нещата ще се решават от редовен кабинет. Подобен тип споразумения се отговарят и координират в по-широк съюзнически формат”, допълни още той.
На въпрос дали това е опит да бъдат провалени разговорите за правителство, каквито подозрения има и около поисканите от прокуратурата имунитети, Митов подчерта още: „Водим конструктивни, нормални разговори за съставяне на кабинет, без излишни емоции. Няма да кажа нищо повече от това. Знаете, докато всичко не е договорено, нищо не е договорено. А и от колегиалност към останалите партии в преговорите, трябва да поддържаме добрия тон.”
По-рано днес Димитър Главчев призова Народното събрание да даде нарочен мандат на служебния кабинет за подписване на споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна, "с оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд" - това съобщиха от правителствената информационна служба, като уточниха, че премиерът е изпратил писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи.
В писмото служебният министър председател посочва, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само шест страни - Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария, не са подписали подобен акт, се казва в писмото.
dnes.bg
DARNOVAL
3 weeks before
За първи път Даниел Митов да каже нещо умно...!
Коментирай