Игра на тука има - тука нема с проектобюджет 2025

https://svobodnoslovo.eu/index.php/politika/igra-na-tuka-ima-tuka-nema-s-proektobyudzhet-2025/149872 SvobodnoSlovo.eu
Игра на тука има - тука нема с проектобюджет 2025

Ако бюджетът не бъде приет до 31.12 няма да има увеличение на заплатите

Игра на тука има - тука нема се разиграва с проектобюджет 2025. Още преди да е внесен в НС, закънтяха мнения да бъде оттеглен.

В проектобюджета за 2025 г. са налице няколко смущаващи момента, които са преодолими, но ще създадат известни трудности и според мен те частично е възможно да бъдат коригирани между първо и второ четене на бюджетната процедура. В противен случай, ако той не бъде приет до края на 2024 г., със сигурност няма да се осъществят увеличенията от 01.01.2025 г. на заплатите на заетите в МО, МВР и МОН, а някои инвестиционни проекти, в т.ч. и по ВиК мрежата ще бъдат временно „замразени“, поради липса на финансиране от началото на следващата година.

В последните дни след публикуването му на сайта на МФ се появиха редица изявления на политици, а и на някои финансисти, че проектът за Бюджет 2025 следва да бъде основно преработен, но от бъдещото редовно, а не от настоящето служебно правителство. Тези препоръки обаче не са достатъчно обосновани и ако Бюджет 2025 бъде оттеглен от служебното правителство, то при положение, че се харчи 1/12 от Бюджет 2024 през първото полугодие на 2025 г. в редица бюджетни структури ще изпитат голям недостиг на финансови ресурси. При неприемането на проектобюджета до края на 2024 г. не е възможно България да поиска извънреден конвергентен доклад от ЕК с оглед приемането ни в еврозоната. Също така не е съвсем сигурно дали ще има избрано от НС редовно правителство или настоящето 51-во НС ще бъде разпуснато и през ранната пролет ще има предсрочни парламентарни избори. При положение, че се отиде на варианта предсрочни избори, то ново правителство е възможно да се сформира най-рано през месец май 2025 г., а то ще преработи и внесе в НС отново Бюджет 2025 най-рано в края на месец юни, а в този случай той ще бъде приет в края на месец юли.

При такъв негативен сценарий, който никак не е изключен, последиците от значително по-късното му приемане от парламента, ще бъдат несравнимо по-тежки, отколкото ако се направят частични корекции между двете четения на бюджета, а впоследствие бъдещият министър на финансите в  редовното правителство прецени да изготви и да внесе в НС актуализация на Бюджет 2025. През 2022 г. се случи подобен прецедент и бюджетът за текущата година бе приет през месец юли и бе нарушена финансовата стабилност в нашата страна. Тогава раздутите разходи особено за заплати и пенсии несъразмерно нараснаха, а това по-късно доведе и до по-висока инфлация. По-съществените особености, които следва да бъдат избегнати, а също и по-добре изяснени от правителството, са:

Първото от тях е свързано с по-късното му депозиране в Народното събрание, което съгласно Закона за публичните финанси следваше да стане до 31.Х., а той бе внесен през втората десетдневка на месец декември по обясними причини. Разбираемо е желанието на новия председател на парламента, която в едно от първите си интервюта, си пожела проектобюджетът за следващата година да бъде приет до края на тази година, което не е невъзможно, но ще изисква доста извънредни заседания на народните представители. Моята препоръка е те да работят в събота и неделя, през част от няколкодневните Коледни празници и между Коледа и Нова година, но само в светлата част на деня, с оглед да избягват както е ставало при приемането на някои бюджети в предходни години на среднощни заседания, в които обикновено се допускат грешки, предимно от преумора. За тази цел обаче следва още в началото на другата седмица да бъдат сформирани комисиите в Народното събрание, тъй като досега е налице само Комисия по изработка на правилника. В тази връзка най-важна задача е селектират правилно членовете на Комисията по бюджет и финанси от народни представители, които, ако не са дипломирани финансисти или юристи, то поне да имат известен стопански и/или административен опит и да са изпълнявали бюджет на държавно или общинско учреждение или поне на стопанско предприятие. В противен случай тяхното присъствие в тази основна парламентарна комисия е практически безполезно, той като, ако те случайно вземат думата, то най-често стават за смях на присъстващите журналисти и гости на заседанията на комисията. В предходни състави на тази комисия е имало ветеринарни лекари, социолози, педагози и експерти с полицейско образование?!?

Втората необичайна черта на проекта е наличието на законопроекта за обединение на НАП и Агенция „Митници“. Разбираемо е желанието на министърката на финансите да започне да функционира от 01.01.2025 г. Единната приходна агенция. Според мен това е правилно, но то бе възможно, само ако проектобюджетът бе внесен навреме. В оставащите по-малко от три седмици до Нова година, приемането на такъв важен въпрос съвместно с проектобюджета едва ли е възможно, поради липсата на достатъчно време. Предвид необходимостта от такъв фискален орган, то не бих препоръчал да се оттеглят от МС само тези параграфи на проекта. Приемането им е възможно, но може това да се проточи и точно те да станат причина за евентуално отлагане на второто четене на Бюджет 2025 за месец януари през следващата година, което е крайно нежелателно?!?

Третият момент е възможно да бъде класифициран като резонен, тъй като подобна забележка е традиционна за почти всеки внесен досега проектобюджет. Той се свежда до надценена приходна част на бюджета, която е трудно изпълнима. Вероятно и при Бюджет 2025 няма да бъдат изпълнени някои приходи, например тези, които се очакват от т.нар. данъчна амнистия, но други - ще бъдат преизпълнени и това ще компенсира неизпълнението.

На четвърто място е включването в Бюджет 2025 на неимоверно високи разходи за увеличение на работни заплати, приети от предходен парламент в ранната пролет на 2024 г., съответно на заети в армията – с 30%, на заетите в МВР – с 20% и на учители – с 25%. Вероятно трябваше да се подходи по-гъвкаво към този наследен въпрос, а именно да започне изплащането на тези увеличения от началото на второто или дори на третото тримесечие или то да се приложи в пълен размер частично за старшите офицери и генералите, а само за сержантските и младшите офицерски чинове – изцяло, а за МВР - само за полицаите, които дават дежурства за справяне с уличната престъпност. Значително по-тревожно е общото надвишаване на разходите в настоящия проектобюджет в сравнение с бюджета за текущата 2024 г. с внушителната сума от около 20 млрд. лв., което оценявам като необичайно високо!?!

Петият въпрос е предвидения БВП за 2025 г. на 215,23 млрд. лв., който следва да нарасне с 2,8%, което е не е съвсем сигурно при очертаващ се спад на чуждестранните и на вътрешните инвестиции и рецесия в Германия, която е основен наш търговски партньор.

В мотивите към проекта са налице и някои други рискове пред изпълнението му, като:

1. Налице е увеличение на рисковете от изостряне на геополитическите спорове и засилване на протекционистките политики, съответно от прехвърляне на отрицателни ефекти върху международната търговия. Има изявление от представители на бъдещата американска администрация за промяна в политиката на САЩ и евентуално въвеждане на мерки за ограничаване на вноса от ЕС чрез вдигане на митата за стоки от общността от 25%, което би се отразило в съществена степен върху германската и други по-големи европейски икономики и би ограничило външното търсене на България. Това обстоятелство ще забави растежа на износа на страната ни и е възможно да се отрази на ръста на БВП. 

2. Продължаващите военни конфликти (в Украйна и в Близкия изток) запазват риска от ограничаване на предлагането на дадени суровини, което може да доведе до покачване на международните цени и/или до ново нарушаване на глобалните вериги за доставки. Понастоящем България почти изцяло задоволява своите потребности от природен газ, който е с произход Русия, но поради санкциите, които са ѝ наложени, количествата газ се закупуват от посредници, което оскъпява суровината до 1/3. Това обстоятелство би се отразило в по-високи темпове на инфлация, по-ниска конкурентоспособност на произведените у нас стоки и задържане на рестриктивна парична политика по-дълго от очакваното, което ще има отрицателен ефект както върху външната търговия, така и върху вътрешното търсене.

3. Рисковете по отношение на прогнозата за инфлацията се свързват главно с очакваната динамика на цените на международно търгуваните суровини и най-вече на енергийните стоки (а също и на някои храни (маслините и зехтина), както и на кафето и на какаото), както и повишението на разходите за труд в икономиката.

4. Риск представляват и публичните капиталови разходи, включително и изпълнението по ПВУ, а част от плащанията по него са отразени в проектобюджета, а е възможно някои от тях да не се получат. Тяхното неизпълнение би се отразило в по-нисък от очаквания растеж на икономиката ни в периода 2024–2026 г. 

5. Налице е трайна вътрешна политическа нестабилност. Има и промени в административно определяни показатели на пазара на труда, които са наследени от решения на предходни състави на НС. Възможно е да се допусне, че индексацията на заплатите в държавния сектор и новия размер на минимална работна заплата (от 933 лв. на 1077 лв.), създават очаквания и нагласи за продължаващи високи темпове на ръст на работните заплати през следващите години въпреки забавянето на инфлационните процеси. Това е вероятно да доведе до евентуално до известно намаление на заетостта в страната.

6. Според представителите на минния сектор в резултат на предложения данък върху добива на подземни богатства от 8% и от 15% ще доведе до загуба на около 20 000 работни места, което категорично не е вярно. Тази мярка се предлага от МФ във връзка с необходимостта от преодоляване на бариерите за актуализиране на концесионните плащания за лицата, добиващи подземни богатства по смисъла на Закона за подземните богатства. Целта е постигане на актуално ниво на заплащане за правото за добив на подземни богатства на територията на страната, които са изключителна държавна собственост. У нас концесионните такси са твърде ниски, особено за страна от ЕС и дори те са по-ниски и от някои развиващи се страни в Африка. Увеличението на концесионните такси би довело до заплащане на неустойки по договорите с концесионерите. Ето защо въвеждането на този данък е навременна мярка, тъй като едва ли ще фалират каквито заплахи има, минни компании за добив на злато, мед, олово, цинк и други ценни метали?!

В заключение следва да се отправи препоръка да се ограничат популистките и често не особено обосновани и компетентни критики по отношение на Бюджет 2025, с оглед неговото приемане с известни промени в неговите параметри между двете четения от НС до края на 2024 г. Това ще внесе и стабилитет не само в публичните ни финанси, но и в обществено-политическата обстановка у нас преди дълго очакваната покана за членство на България в еврозоната, което след приемането ни на 12.12. в Шенген по сухоземна граница ще е следващия ни крупен външноикономически успех.

Автор: Доц. Йосиф Аврамов, финансов експерт

trud.bg

1 Коментара

Пантов

3 weeks before

Всичко ще приемат,спокойно....Министерство на правосъдието още миналия месец,ноември, са си вдигнали заплатите,тихомълком.Отделно за Коледа премии,по две заплати.На народа му се бутат разни пинизи,за да си мисли,че нещо зависи от него.

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.