Вероятно първата мисъл на хилядите наивни инвеститори в т.нар. „Исторически парк“ край варненското село Неофит Рилски ще е: „На кого ни оставяш, бащице?!“ при новината, че идолът им и пътеводна светлина към бързото забогатяване Ивелин Михайлов вече не е част от управлението на едноименното дружество.
Поне за момента не личи, че Михайлов има желание да дава гласност на бягството си от финансовата пирамида. Вместо да уведоми акционерите, че е напуснал потъналия кораб, измамникът обикаля страната, за да рекламира новия си проект – партия „Величие". Документите обаче са налице.
Без много шум, на б декември съветът на директорите на „Исторически парк” се събира и взема решение да приеме оставката на изпълнителния директор Ивелин Михайлов. От протокола не личи, че управата на Парка има претенции към Михайлов за дългогодишното му управление и безрадостното финансово състояние на пирамидата. Оттук нататък друг ще подписва и носи отговорност за задаващия се с огромна скорост фалит на атракциона.
Честта да замести фараона Михайлов се пада на съратника му Боян Петков, по-известен като басист на група „Остава". Нещо като лафа „да си купиш фабрика на 9 септември“.
Петков и до момента е представян в медиите като управител на Парка, но постът му е по-скоро бутафорен. Юридически отговорност за дейността носи изпълнителният директор Ивелин Михайлов. Поне до 6 декември тази година.
Малко преди бягството си Ивелин Михайлов и колегите му от съвета на директорите приемат финансовия отчет на „Исторически парк” за 2023 г. За всеки, прегледал книжата, дори и лаик, е ясно, че резултатите на фирмата, чиято собственост е атракционът в село Неофит Рилски, са повече от трагични. Едва ли е изненада, че пръв от потъналия кораб бяга именно Ивелин Михайлов, основател и идеолог на проекта, ограбил спестяванията на хиляди наивни българи.
За миналата година „Исторически парк“ е на загуба от 760 000 лева, напук на вярата в обратното на хилядите лековерни акционери.
Всъщност това си е нещо като традиция. През последните няколко години уникалният историко-развлекателен комплекс, призван да върне величието на България, е натрупал над 7 милиона лева загуби. И това е само малка част от зейналата огромна финансова дупка във фирмата, за която всички финансови експерти са категорични, че е класическа пирамида.
Т.нар. парк" има да връща и над 17 млн. лева заеми. Отделно дължи близо 2 милиона на доставчици, персонал и неплатени данъци. Да поясним, 17-те милиона лева заеми не са към банки. Едва ли има финансова институция, която ще отпусне и един лев на подобна черна дупка.
Както стана ясно от медийни разследвания, Ивелин Михайлов и аверите му са убедили стотици бедни хорица да си изтеглят кредити от по 100-200 хил. лева, залагайки жилищата си. С парите наивниците финансират Парка, вярвайки на обещанието на Ивелин Михайлов, че ще им покрива вноските към банките, а те като „инвеститори” някой ден ще получат акции и прибират дивиденти от многомилионните печалби на атракциона в село Неофит Рилски. От разкази на част от излъганите хора пред специалната парламентарна комисия стана ясно, че през първите няколко месеца Михайлов удържа на обещанието си и им покрива вноските по кредитите. От началото на тази година обаче това спира. В резултат огромна част от „инвеститорите” вече си имат проблеми с ЧСИ-та и може да загубят апартаментите си заради невъзможност да върнат взетите кредити. Единствената им надежда е да стане чудо и Паркът да излезе на обещаната печалба. Така ще има пари да им покрива и техните заеми. Явно в подобна благоприятна развръзка не вярва и Ивелин Михайлов, щом тихомълком е избягал от управлението на фирмата.
Да не бъдем съвсем черногледи, „Исторически парк” има и активи. Според финансовия отчет по фирмените сметки има цели 19 000 лв. С парите няма как да се покрият огромните дългове, но знае ли човек – догодина в Парка може и да дойдат обещаните от Михайлов десетки милиони посетители от цял свят. Данните към момента не подсказват, че такива изгледи има.
За миналата година в касите на Парка са постъпили само 895 000 лева от входни билетчета. При цена от 50 лева за билет, това значи, че за цяла година вратите на „Исторически парк” са прекрачили около 20-тина хиляди човека. В същия момент разходите си вървят и то как! Само за заплати през 2023 г. са платени 755 000 лева. Както си му е редът, шефът получава най-много.
Според отчета Михайлов е възнаграден за „успешното“ си управление на докарания до фалит атракцион с 84 000 лева.
Любопитно е, акционерите така и не подозират за отчайващите резултати на „Историческия парк“. Спазвайки закона, още през лятото изпълнителният директор Ивелин Михайлов насрочва редовното годишно общо събрание на акционерите за 23 септември. По неясни причини, то така и не се е състояло. Така де, за какво да се разстройват излишно хилядите хорица, дали по 100-200 хил. лева, за да си купят акции от „Исторически парк”. Те така или иначе не приемат обясненията на експертите, че става дума за финансова пирамида, вярвайки в обещаното им от фараона светло бъдеще на милионери.
Проверка сред част от акционерите показа, че те дори и не са уведомени за насроченото събрание. Защо ли? Отговорът може би дава бягството на Михайлов от поста изпълнителен директор. Но да не го мислим него. Ивелин Михайлов и хората около него вече са измислили нови начини как да изсмукват парите на лековерните наивници. След като успешно превърнаха „Исторически парк в магнит за туристи, те са стартирали инициативата „Чудна България”. Целта е да се намерят още хиляда туристически обекта, които срещу 2000 лева годишна такса ще се рекламират пред тълпите посетители на бутафорния атракцион в Неофит Рилски. Чиста работа, само 2 милиона годишно за нищоправене.
Фараонът Ивелин Михайлов и хората му вече имат заместител на „Исторически парк” и усилено търсят инвеститори, които „гарантирано да станат милионери", без да си мръднат пръста. Актуалната пирамида се казва фирма „Култура, Образование, Традиции”. Както вече стана ясно, брокерите на Ивелин Михайлов обещават, че събраните пари от продажба на акции щели да се инвестират в няколко нови проекта като „Исторически храни”, „Исторически герои”, „Исторически пътувания", „Исторически играчки". Както показват имената на фирмите, тяхната дейност се явява допълнение към бутафорния атракцион край Варна.
Източник: Уикенд
rkoleff
3 weeks before
Препечатвате уикенд. Браво шиши!
Коментирай