Евродепутатът Елена Йончева организира форум на тема "Как да спрем трафика на мигранти: Ролята на ЕС в разбиването на престъпните мрежи". Той ще се състои на 9 май 2025 г. в София Балкан Палас от 10 ч.
Форумът е посветен на борбата с контрабандата на мигранти - трансгранична престъпна дейност, която е печеливш бизнес за престъпните мрежи, допринася за сериозни нарушения на човешките права и е сред основните предизвикателства пред ЕС в усилията за управление на миграцията.
В последните години нестихващите кризи в близост до европейските граници доведоха до непрестанен ръст на броя на незаконните влизания на територията на ЕС. Над 90% от мигрантите, които незаконно пристигат в ЕС, използват трафиканти най-малко за един от етапите на пътуването си. Каналджиите реализират значителни печалби, които варират между 4,7 и 6 млрд. евро годишно в световен мащаб, а данните сочат, че мрежите за контрабанда са тясно свързани с други форми на организирана престъпност, включително тероризъм, трафик на хора и пране на пари. Трафикантите излагат живота на мигрантите на риск, като предлагат лъжливи перспективи на хора, които не могат да потърсят помощ поради незаконния си статут. В същото време тези от тях в уязвимо положение, като децата и непридружените малолетни — са жертви на насилие, изнудване, експлоатация, изнасилване, малтретиране, кражба, отвличане и дори убийство.
Над 28 000 души са изгубили живота си между 2014 г. и 2024 г. в резултат на действия на трафиканти, според данни на Международната организация по миграция.
С оглед на напредъка на реформата на политиката на ЕС относно миграцията и тревожните данни относно дейността на контрабандните мрежи, през ноември 2023 г. Европейската комисия представи предложение за промени в 20-годишната законодателна рамка за противодействие на трафика на мигранти.
Пакетът от мерки предвижда криминализиране на действията, подпомагащи каналджийството, както и синхронизирани санкции за всички свързани криминални деяния. Комисията предлага разширени правомощия за Европол и подобрена координация между държавите членки, както и с трети страни в борбата с трафика на мигранти. Тези стъпки са от изключително значение за България, която заедно с Гърция е на първа линия на ЕС на мигрантския поток по сухопътните граници на т.нар. маршрут Източно Средиземноморие.
Дискусията ще бъде открита от министъра на правосъдието Георги Георгиев.
Сред панелистите ще бъдат директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" гл.комисар Антон Златанов, съветникът по вътрешните въпроси в посолството на Република Турция в България д-р Илкер Каракоюнлу, евродепутатите Емил Радев и Данило дела Вале, директорът на Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет Мариана Тошева, председателят на комисията по вътрешна сигурност в Народното събрание Маноил Манев, народният представител и бивш министър на вътрешните работи Калин Стоянов, проф. Иво Христов, бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев, съветникът в Европейската комисия Цветелина Георгиева.
България е приела 201 794 бежанци
13 hours before
България е приела 201 794 бежанци Автор: Обективно България е приела 201 794 бежанци Бежанци от Сирия чакат на австро-унгарската граница. Австрия връща част от тях в България. Снимка: Wikimedia България е предоставила временна закрила на общо 201 794 бежанци, показват данните към края на миналата година, публикувани в годишния доклад на Държавната агенция за бежанците. В стартиралия в началото на 2024 г. процес на пререгистрация за временна закрила такъв статут е даден на 44 400 чужденци. През 2024 г. са получени общо 15 993 бр. запитвания за обратно приемане, поемане на отговорност и запитвания за информация от европейски държави по реда на Дъблинския регламент – с 27% по-малко в сравнение със същия период за 2023 г.
Коментирай