Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков се яви в прокуратурата, за да получи обвинението си по делото за ареста на Бойко Борисов, Севдалина Арнаудова и Владислав Горанов. Преди месец Борислав Сарафов, поиска имунитета на Петков, заради превишаване на правомощията му в качеството му на министър-председател.
Кирил Петков се яви в прокуратурата аплодиран от своите съпартийци и симпатизанти, които се събраха час по-рано пред сградата на бившия Специализиран съд на "Черковна". Някои от тях бяха дошли с транспаранти, а на тротоара бяха изкарани колони с микрофон. Тук дойдоха водещи политически фигури от ПП-ДБ, както и съпругата на Кирил Петков.
Петков заяви, че подкрепата е към всички хора претърпели вреди заради липсата на правосъдие в България. Той заяви, че не е извършил никакво престъпление и законът не е бил нарушен. Петков заяви, че се е отказал от имунитета си, за да покаже, че не се подава на натиск. На въпрос оказвал ли е натиск върху разследващи полицаи заяви, че по време на неговото управление хората са били свободни. Кирил Петков заяви още , че според него Борислав Сарафов не трябва да бъде избиран за главен прокурор.
"Това ,което аз ще вляза и ще кажа, че не съм извършил никакво престъпление, ще им кажа, че това е политическа атака и се радвам, че точно преди да дойдем тук гласувахме Закона за съдебната власт да се разглежда след три дни... Сарафов е един от инструментите на машината, но тя не спира с него, Пеевски в момента ръководи тази акция, Ангел Кънев не е случаен прокурор.... тази машина трябва да се разгради и съм много радостен, защото не виждам страх в никой от тези хора зад мен", заяви Кирил Петков от ПП.
"Посланието го отправят хората към прокуратурата - че трябва да има справедливост в страната и прокуратурата трябва да си свърши работата не под политически натиск, не срещу политически ангажирани дела, а наистина да се разследва всичко", заяви Асен Василев от ПП.
"Посланието е, че прокуратурата не може да продължава да си прави каквото си иска в абсолютно погазване на закона и че ние няма да мълчим и да стоим пасивно отстрани", каза Лена Бориславова от ПП.
Според прокуратурата обаче преди три години Петков е превишил правомощията си с ареста на Борисов, Горанов и Арнаудова. А претърсванията тогава са били направени без разрешението на съда.
На 9 декември м.г. изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване. Тогава бе съобщено, че наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо Петков за това, че на 17 март 2022 г., като премиер, е превишил властта си.
На посочената от прокуратурата дата - 17 март 2022 г., бе задържан лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. От МВР тогава съобщиха, че се извършват претърсвания и изземвания на много адреси. Задържани бяха и Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова.
На 10 декември Кирил Петков внесе в деловодството на парламента отказ от имунитета си като народен представител.
гост
1 hour before
Жалка история е тоя Киро.....
Коментирай