Другият фаворит за поста е от Северна Македония
Преди да започне новия си мандат като шеф на НАТО, Марк Рюте вече преглежда автобиографиите на онези, които искат да бъдат негова дясна ръка.
Настоящият заместник Мирча Джоана, който заема поста от 2019 г., ще се оттегли, за да участва в президентските избори в Румъния през ноември, твърдят представители на НАТО пред POLITICO.
Високопоставен дипломат на НАТО от Западна Европа каза, че има общ консенсус сред съюзниците, че източноевропеец трябва да бъде назначен за заместник на Рюте.
Разговорът в щаба на НАТО се съсредоточава около две жени от Северна Македония и България.
„Постът може да отиде при жена от Източна Европа“, каза бившият говорител на НАТО Оана Лунгеску пред POLITICO. „Не на последно място заради обществения натиск за назначаване на един за генерален секретар вместо Рюте.“
Рюте ще поеме кормилото на НАТО на 2 октомври, в момент, когато военният алианс си поставя за цел спешна мисия за укрепване на източния фланг, за да предотврати всяка потенциална руска агресия. Германия, например, изчислява, че Русия може да бъде готова да атакува военно страни от НАТО след пет до осем години, ако реши да го направи.
Това прави задълбочените познания по кремлинология уместни, когато става въпрос за избора на Рюте за негов заместник.
Името на бившия министър на отбраната на Северна Македония Радмила Шекеринска е широко разпространено, според дипломат от НАТО и високопоставен служител на НАТО. Ако бъде избрана, тя ще бъде най-високопоставеният служител на НАТО от региона на Западните Балкани извън Европейския съюз. Страната се присъедини към НАТО преди четири години, като Шекеринска играе ключова роля за нейното членство.
Прозападно настроената Шекеринска в момента е вицепрезидент на Общоевропейската партия на европейските социалисти. В интервю след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна тя отхвърли твърдението на Русия, че разширяването на НАТО на изток е „зловещ западен план“.
"Напротив, първоначално големите членове на НАТО нямаха особен апетит за разширяване", каза тя.
Шекеринска отказа коментар.
Майда Руге, старши политически сътрудник в мозъчния тръст на Европейския съвет за международни отношения, я похвали като идеален кандидат.
„За следващия заместник-генерален секретар НАТО ще се нуждае от високопоставена фигура, която е много компетентна, има топки, е интелигентна за Русия и също така разбира предизвикателствата на Западните Балкани. Радмила Шекеринска пасва идеално на този профил“, каза Руге, който е експерт по балканския регион
Друг претендент е бившият български вицепремиер и бивш еврокомисар Мария Габриел, според двама служители, които са пряко запознати с нейните планове.
"Има слухове около бившия еврокомисар и български вицепремиер Мария Габриел", каза Лунгеску.
Габриел не е отговорил на искане за коментар.
Делегациите на България и Северна Македония в НАТО не са коментирали кандидатурите. НАТО отказа коментар.
България беше в светлината на прожекторите поради тесните връзки на нейните политически елити с Русия. През април премиерът в оставка Николай Денков предупреди в интервю за POLITICO, че „Русия ще направи всичко възможно, за да възстанови силното си влияние в България“. София също изготвя споразумения за засилване на ролята на Москва като доминиращ енергиен доставчик в Югоизточна Европа, въпреки риторичната подкрепа на страната от ЕС за Украйна.
И двете страни обаче са обхванати от опасения за корупция.
Според Transparency International България е на 67-мо място в света по индекса за възприятие на корупцията. Северна Македония е на 76-то място.
Докато двамата балкански кандидати се смятат за фаворити, има и други предложени кандидати, които се представят на Рюте. Бившият министър-председател на Латвия Кришянис Каринш, който някога искаше поста на Рюте, се бори за негов заместник, според високопоставен латвийски служител, който е получил анонимност, за да говори.
Полша и Турция - и двете със сериозни военни структури - обмислят да предложат свои собствени кандидати, според двама дипломати от НАТО. Полша обаче е обсадена от вътрешни борби между президента Анджей Дуда и премиера Доналд Туск.
Ролята на заместник-генералния секретар е нараснала по важност през последното десетилетие, според Лунгеску. Основната роля на длъжностното лице е да замества шефа и да председателства двуседмичните срещи на 32-мата посланици в Северноатлантическия съвет или всяко извънредно заседание, включително Съвета НАТО-Украйна.
През май 2021 г. Джоана председателства неформалната среща на външните министри на НАТО в Берлин, когато шефът на НАТО Йенс Столтенберг беше диагностициран с Covid.
trud.bg
Иван Пеев
4 months before
Мара деснячка ли е, или бара и с лявата ръка?
Коментирай