Подписаното споразумение за редките минерали между САЩ и Украйна ще се реализира едва тогава, когато реши Путин, т.е., когато руска армия прецени, че вече няма какво да прави в Украйна и се изтегли. Чак тогава ще могат да дойдат американските инженери и оборудването. Това заяви в "Денят на живо" по NOVA NEWS международният анализатор проф. Владимир Чуков.
"Тактическа победа на украинската дипломация. Пътят до тук беше дълъг, премина през буреносния разговор в Овалния кабинет", коментира анализаторът.
Той допълни, че на този етап Москва не възнамерява да прекратява войната.
В момента Путин се чувства силен. Когато руската армия бъде изтласкана от Украйна и бъде убедена, че нищо повече не може да направи, тогава ще станем свидетели на реализирането на това споразумение между САЩ и Украйна, повтори тезата си Чуков.
Експертът посочи, че това, което иска Белият дом – бързо прекратяване на войната в Украйна, няма да се случи.
"Тръмп иска да има зад гърба си три сключени споразумения – за примирие в Украйна и Газа, и примирие с Иран. Защото неговата мечта си остава Нобеловата награда за мир, която Обама вече притежава, но смятам, че по-скоро ще се размине с нея", коментира проф. Чуков.
По думите му детайлите в споразумението са насочени към бъдещето – към момент, в който руският президент Владимир Путин реши да прекрати военните действия срещу Украйна.
"Победата на Украйна е символична – тя доказва, че САЩ стоят зад нея чрез този документ, но той не дава реални гаранции за сигурност. Всичко ще се случи, когато Путин реши – тогава ще дойдат американските инженери и оборудване", поясни Чуков.
Той подчерта, че трябва да бъдем прагматични, тъй като Русия не дава признаци, че възнамерява да прекрати войната. Според него в момента Путин се чувства силен и контролира военната инициатива.
"Това споразумение едва ли ще стане реалност в следващите две години", добави анализаторът.
По думите му самочувствието на Путин се дължи на подкрепата от Китай, Северна Корея и Иран.
"Но ако погледнем бъдещето, то не е в полза на Русия%, коментира международният анализатор.
Той направи сравнение между военните бюджети: 169 млрд. долара за Русия, малко под 700 млрд. долара за Европейския съюз и почти 900 млрд. долара за Съединените щати.
Той изрази и мнението, че ако държавният секретар на САЩ Марко Рубио отиде на Червения площад в Москва по повод Деня на победата, това би било "огромна изненада".
Според Чуков в Белия дом вече започват да осъзнават, че обещанието на Тръмп за бърз край на войната няма да се сбъдне.
Анализаторът коментира и конфликта в Ивицата Газа, подчертавайки, че за Израел националната сигурност е поставена над интересите на отделните граждани.
Проф. Владимир Чуков: Тръмп желае Нобеловата награда за мир, но няма да му се получи

Майна
13 hours before
Русия се чувства силна, защото е такава. Що не кажеш истинското състояние на Русия- на месец постъпват по 40 000 доброволци, руските са мотивирани! Това са руски , Чуков, оттам идва силата! Новите оръжия дори не са показани, те очакват действителен сблъсък с НАТО ( за съжаление, това са сведения от разузнаването им, Лондонското сили напъва за това..)
Коментирай