Незавидната икономическа ситуация в Германия и още девет други държави от Европейския съюз (ЕС) може да доведе до сериозни отрицателни последици за целия блок, предупреди Европейската комисия (ЕК) в доклад, цитиран от ДПА.
Според ЕК, макроикономическите дисбаланси в тези страни предизвикват значително безпокойство и изискват задълбочен анализ. В изявлението на Комисията, публикувано в рамките на Доклада за механизма за предупреждение – част от европейския семестър – се подчертава необходимостта от ранно идентифициране и решаване на тези проблеми.
„ЕС е изправен пред сериозни структурни предизвикателства, които застрашават дългосрочния ни просперитет. Необходими са спешни действия“, заяви комисарят по въпросите на икономиката Валдис Домбровскис.
Докладът посочва, че макроикономическите дисбаланси, като висок дефицит по текущата сметка или балон на пазара на недвижими имоти в една държава членка, могат да имат сериозни странични ефекти върху други страни в ЕС. Това подчертава необходимостта от координирани действия на ниво Съюз.
Сред показателите, които ще бъдат оценявани, са равнището на безработица, нивата на дълга, кредитните потоци и цените на имотите. Според ЕК, инфлацията, която остава необичайно висока през последните години, в комбинация с увеличените разходи за труд и повишените цени на недвижимите имоти, е оказала значителен натиск върху икономиките на някои страни.
Германия, традиционно разглеждана като икономически двигател на ЕС, също е изправена пред тези предизвикателства. Заедно с нея, в списъка за по-задълбочен анализ през 2025 година попадат още девет държави: Кипър, Гърция, Италия, Унгария, Естония, Румъния, Словакия, Швеция и Нидерландия.
Тези държави ще бъдат обект на специално внимание, като целта е да се предотвратят бъдещи икономически кризи, които биха могли да засегнат целия Съюз. ЕК подчертава важността на колективния подход и сътрудничеството между държавите членки за справяне със структурните икономически предизвикателства и гарантиране на устойчивия растеж в Европа.
Източник: blitz.bg
Emigrant
2 weeks before
Абе нали вчера писахте, че Германия се чудила как Гърция имала такива добри икономически показатели! Как така днес Гърция е в черния списък?
Коментирай