Пожарникар загина по време на спасителна операция при наводнение в Австрия, а един човек се удави в Полша, докато проливните дъждове, причинени от бурята Борис, продължават да сеят хаос в Централна и Източна Европа.
В австрийската провинция около Виена е обявено бедствено положение, като нейните лидери говорят за "безпрецедентна екстремна ситуация", предава BBC.
В Румъния, където четирима души загинаха в събота, премиерът казва, че други двама са в неизвестност. Няколко остават в неизвестност и в Чешката република.
Премиерът на Полша Доналд Туск потвърди един смъртен случай в неделя, като призова засегнатите жители да сътрудничат на спасителите.
Наводнението в село Кросновице в Полша, Снимка: ЕПА/БГНЕС
В Чешката република наводненията доведоха до евакуации и 51 000 домакинства в северните райони на страната са засегнати от прекъсване на електрозахранването, съобщи чешката енергийна компания CEZ. Бариерите срещу наводнения се вдигнаха в столицата Прага.
Наводненията, причинени от бурята Борис, се оказаха смъртоносни в Румъния в събота, където четирима души загинаха след наводнения в югоизточния регион Галац.
„Отново сме изправени пред последиците от изменението на климата, които все повече присъстват на европейския континент, с драматични последици“, каза румънският президент Клаус Йоханис в събота.
Екстремните валежи стават все по-вероятни в Европа, както и в голяма част от света, поради изменението на климата.
По-топлата атмосфера може да задържи повече влага, което може да доведе до по-обилни валежи.
Как изменението на климата влошава горещините, сушите, горските пожари и наводненията
Кметът на Слобозия Коначи, село в румънския регион Галац, каза, че 700 къщи са били наводнени.
„Това е катастрофа с епични размери“, каза Емил Драгомир.
В югозападната област Ополе в Полша, кметът на града каза, че местната река е излязла от бреговете си и сега наводнява града. Той призова жителите да се евакуират на по-високи места в неделя.
Зофия Овсиака, жителка на града каза, че всички са "уплашени" и изглежда, че "няма надежда дъждът да спре".
В Краков, вторият по големина град в Полша, на жителите бяха предложени чували с пясък за защита от наводнения.
Говорейки от град Клодзко, един от най-засегнатите райони в Долна Силезия близо до чешката граница, г-н Туск каза, че 1600 души в областта са били евакуирани.
Той призова останалите жители да сътрудничат на службите за спешна помощ, когато бъдат помолени да евакуират домовете си.
В района 17 000 души са без ток, каза той. На някои места сигналът на мобилния телефон не работи и интернетът не работи, така че той каза, че се е наложило да се използват сателитите на Starlink.
Той каза, че хеликоптер Blackhawk е бил изпратен до столицата на региона Вроцлав, където хиляди жители е трябвало да използват стълбищата на високи блокове, тъй като асансьорите са били затворени като предпазна мярка при наводнения, съобщиха местни медии.
В Чешката република язовирна стена се спука в района на Южна Бохемия в събота. Министърът на околната среда Петр Хладик призова хората в най-засегнатите райони да се подготвят да напуснат домовете си.
Хладик каза, че земята е наситена и дъждовната вода се задържа на повърхността - увеличавайки риска от внезапни наводнения. Дъжд в Чехия се очаква до вторник, каза министърът.
Чешкият премиер Петр Фиала каза, че страната се подготвя за "тежък уикенд". Властите са поставили защитни стени от чували с пясък и метални бариери.
Планираните за този уикенд футболни мачове в първите две лиги на страната бяха отменени.
Защо бурята Борис е толкова опустошителна?
Бурята Борис вече донесе екстремни количества дъжд в Централна и Източна Европа, с още поройни дъждове поне до края на понеделник, според прогнозата на метеоролозите.
Някои от най-високите общи количества валежи досега са били в Чешката република. В Лиса Хора в планините в западната част на страната са паднали 288 мм дъжд от четвъртък.
Бурята е толкова опустошителна по две причини:
Първо, позицията на бурята привлича по-студен въздух от север, за да се смеси с влага, изтеглена от необичайно топлите води на Средиземно и Черно море.
Второ - ниското налягане се движеше много бавно върху същите области. Той е останал в „блокиран метеорологичен модел“, което означава, че бурята е прекъсната и в капан между високото налягане на запад и изток.
Бурята Борис се описва като събитие 1 на 50 години от Министерството на околната среда на Чешката република. Честотата на този вид наводнения обаче вероятно ще се увеличи.
След екстремните наводнения през 2021 г. в Европа, World Weather Attribution Network стигна до заключението, че вероятността и интензивността на този тип наводнения в Европа се увеличава в условията на бързо затоплящ се климат.
Превод и редакция: ФрогНюз
Прик
3 months before
"пред" и"след" Абе това българския език на мезе го взимате!
Коментирай