France24: Български оръжия се оказаха в Судан, въпреки наложеното от ЕС ембарго

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/france24-balgarski-orazhiya-se-okazaha-v-sudan-vapreki-nalozhenoto-ot-es-embargo/160355 SvobodnoSlovo.eu
France24: Български оръжия се оказаха в Судан, въпреки наложеното от ЕС ембарго

От българска фабрика до суданските милиции - екипът на FRANCE 24 Observers разкрива как произведени в Европа боеприпаси се озовават на суданското бойно поле въпреки ембаргото на Европейския съюз за изпращане на оръжия в тази разкъсвана от война страна. Разследването в пет части започва насред пустинята с поредица от видеоклипове, заснети през ноември миналата година от судански бойци.

"Фокус" представя превод на материала без редакторска намеса

Във видеоклиповете, публикувани в X и Facebook на 21 ноември 2024 г., се вижда как судански бойци в камуфлажни дрехи преглеждат купища документи, сред които документи за самоличност, снимки и религиозни изображения. Бойците са от Обединените сили - коалиция от въоръжени групировки, които действат в западния судански регион Дарфур. Тази група оказва подкрепа на суданската армия в борбата ѝ срещу бунтовническата група Сили за бърза подкрепа (СБП).

Бойците, които заснемат тези видеоклипове, току-що са заловили конвой от няколко автомобила насред пустинята. На кадрите те изглеждат объркани.

В един момент един от бойците, показани във видеото, разглежда паспорт.

"Коя е тази държава?“пита той на езика загава, който се говори в Дарфур. След това взима изображение на католически светец и заявява: "Виж, това са евреи, които работят за международна организация“, като явно бърка двете религии.

"Тези хора ще направят всичко, дори да дойдат да умрат тук, в Судан“, продължава той. "Те са дошли, за да подкрепят RSF.“ Боецът многократно твърди, че собствениците на паспортите, за които се твърди, че са били ранени или пленени от неговото подразделение, са "наемници“. На кадрите не се виждат пленници или тела.

На няколко пъти във видеото се виждат два от паспортите, които суданските бойци разглеждат. Това ни позволява да отговорим поне на един от въпросите на бойците: и двата паспорта принадлежат на колумбийски граждани.

Във видеото се появяват и два големи дървени сандъка, обозначени с оранжев етикет с форма на ромб, изобразяващ експлозия - международния символ за експлозиви. Те са пълни с цилиндри и имат етикет на английски език "81 mm Mortars HE“.

"Всичко това беше за силите за бърза подкрепа!

Докато видеото продължава, един от бойците посочва боеприпасите.

"Това е за джанджиите (име, дадено на бойците от Силите за бърза подкрепа). Изпрати ги Мохамед бин Зайед (шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян е президент на Обединените арабски емирства)“.

След това мъжът удря с юмрук по автомобил, който очевидно също е бил заловен.

Европейски оръжия, произведени в България

Етикетите, отпечатани върху цилиндричните контейнери, показват, че в тях се съхраняват минометни снаряди.

"Тези оръжия се срещат много често във всеки конфликт и със сигурност са изключително разпространени във всички конфликти, които се провеждат в Судан от десетилетия“, заявява Майк Люис, специалист по въоръжени конфликти и бивш член на експертната група на ООН за Судан. "Минометните бомби [или снаряди] са експлозиви, които се изстрелват от къс цилиндър, обикновено по висока параболична траектория. Така че се издига доста нагоре и след това се спуска надолу.“

На кадрите, заснети на 21 ноември, се вижда как мъж отваря един от сандъците, съдържащи минометни снаряди, и приближава етикет, на който пише: "BG-RSE-0082-HT“.

Буквите, които са запечатани в дървения сандък, представляват код ISPM-15, който е задължителен за стоките, превозвани в дървени кутии. Първите две букви от кода посочват страната на произход: "BG“ означава България.

Има и друга следа, която сочи към България. Макар че етикетът на сандъка е написан на френски и английски език, на него има две имена, изписани на кирилица, които вероятно принадлежат на работниците във фабриката, където са произведени оръжията.

Тези етикети дават информация не само за състава на боеприпасите, но и за страната на произход и производителя им.

 

М-6 обозначава вид детонатор, който изстрелва боеприпасите, а "81 mm Mortar HE“ описва боеприпасите, които са с размер 81 мм и са силно експлозивни. "1+3 инкрементални заряда“ се отнася до броя на горивните заряди, които често се срещат при този вид боеприпаси.

 

Всеки от тези компоненти има 6-цифрен номер, който позволява проследяването му. Всички цифри във видеоклиповете започват с "46“. Екипът на FRANCE 24 Observers е разговарял с експерт по оръжията, който е обяснил, че в идентификационната система на България номерът, започващ с "46“, показва, че оръжията са произведени от българската компания "Дунарит“. Той е заявил, че цифрата "19“, последните две цифри от номера, показват, че оръжията са произведени през 2019 г. Това може да бъде съпоставено с етикета върху сандъка.

Уебсайтът на "Дунарит“ показва, че българското дружество действително произвежда 81-милиметрови снаряди за минохвъргачки.

Нещо повече, когато са разгледали профилите на компанията в социалните медии, френските журналисти, са намерили снимки на минометни снаряди, опаковани в дървен сандък, точно като тези, които се появяват във видеото, заснето в Судан. И на двата сандъка, показани на снимките на "Дунарит", и на тези, които се появяват във видеоматериала, е щампован кодът ISPM-15. Номерът е изписан в същия формат като тези върху боеприпасите, открити в Судан.

Главният изпълнителен директор на "Дунарит“ не отрича, че минометните снаряди са произведени от неговата компания

Екипът на френската медия се е свързал с изпълнителния директор на "Дунарит“ Петър Петров, който не отрича, че тези минометни снаряди са произведени от неговата компания. От френската медия са разговаряли с него по телефона, след като по-рано са му показали екранни снимки от видеоклиповете:

"В България правилата за подобни неща са много строги. Според моята информация всичко в този договор [бележка на редактора: договорът, който позволява износът на оръжията] е направено според правилата".

Петров е заявил, че му е трудно да повярва, че минометни снаряди, произведени от неговата компания, са намерени в Судан, и оспорва достоверността на видеоклиповете, заснети на 21 ноември.

Снаряди, които нарушават ембаргото на Европейския съюз за Судан

Агенция Фокус 

4 Коментара

Алекс

1 day before

Вероятно могат да се проверят кога и накъде са продадени или подарени, на кого. Дали не са тръгнали нанякъде, а са се озовали другаде? Много джобове са напълнени. Доста помощи за Украйна се откриват къде ли не...

Коментирай

психодиспансер

1 day before

а те па ако земат да проверят зеленият укрофашага колко оръжия е продал нелегално хахахаха

Коментирай

Freedom

1 day before

На тези лайномети дано им плащат за всичката помия дето я хвърлят срещу България , иначе трябва да помолят някой лекар-доброволец да им направи безплатна евтаназия.

Коментирай

Иван Пеев

1 day before

На кой не е ясно, че оръжията са пристигнали в Судан от Украйна? Или може би от Париж...

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.