Маймунската шарка – новият COVID-19 ли е и колко е опасна

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/maymunskata-sharka-noviyat-covid-19-li-e-i-kolko-e-opasna/140919 SvobodnoSlovo.eu
Маймунската шарка – новият COVID-19 ли е и колко е опасна

Новият вариант на едра шарка, познат като маймунска шарка, неминуемо събужда призрака на отминали пандемии като COVID-19 и разпространението на ХИВ инфекциите. Колко опасна обаче е тази зараза и може ли да се превърне в новия коронавирус?

 

Световната здравна организация (СЗО) обяви извънредна ситуация заради разпространението на новия вариант на едра шарка. Решението дойде след нарастването на случаите в Африка на т. нар. „маймунска шарка".

Въпреки това, във вторник от СЗО подчертаха, че едрата шарка, независимо дали е новият или старият щам, не е новият COVID-19. Причината е, че властите знаят как да контролират разпространението ѝ.

„Можем и трябва да се справим с маймунската шарка заедно. Ще изберем ли да въведем системите за контрол и елиминиране на инфекцията в световен мащаб? Или ще навлезем в поредния цикъл на паника и пренебрежение", заяви регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге на брифинг за медиите в ООН.

По думите му начинът, по който реагираме сега и в следващите години, ще се окаже критичен тест за Европа и света.

Какво е маймунска шарка?

Маймунската шарка е вирусна инфекция, която причинява гнойни лезии и грипоподобни симптоми. Обикновено тя протича леко, но може да доведе до смърт.

Разновидността clade 1b предизвиква глобална загриженост, тъй като се предава чрез близък физически контакт, включително сексуален, но за разлика от предишни глобални пандемии като COVID-19 няма доказателства, че се разпространява лесно по въздуха.

 

Здравните органи трябва да бъдат нащрек и гъвкави, в случай че се появят нови, по-преносими щамове или такива, които променят пътя си на предаване, но няма препоръки хората да носят маски, заяви говорителят на СЗО Тарик Ясаревич.

Освен при тесен контакт заразата може да се предаде и от околната среда към хората чрез предмети и повърхности, които са били докоснати от болен човек.

Вирусът може да се разпространи и по време на бременност върху плода, по време на или след раждането чрез контакт кожа в кожа или от родител с маймунска шарка върху бебе или дете при близък контакт.

Тъй като е известно, че много видове животни са възприемчиви към вируса, съществува вероятност за пренасяне на вируса от хора на животни в различни условия. Възможно е и обратното.

Човек, който е влязъл във физически контакт с животно, носител на вируса, като например някои видове маймуни или гризачи като катерицата, също може да развие едра шарка. Това може да стане чрез ухапване или одраскване или по време на дейности като лов, одиране, улавяне или приготвяне на храна.

 

 

Вирусът може да бъде прихванат и чрез консумация на заразено месо, което не е добре сготвено.

Какви са симптомите?

Често срещаните симптоми включват обрив, продължаващ от две до четири седмици, който може да започне с или да бъде последван от треска, главоболие, мускулни болки, болки в гърба, понижена енергия и подути лимфни възли.

 

Обривът прилича на мехури и може да засегне лицето, дланите на ръцете, стъпалата на краката, слабините, гениталната и/или аналната област, устата, гърлото или очите. Броят на обривите може да варира от един до няколко хиляди.

Хората с едра шарка се смятат за заразни поне докато всички мехури не се покрият с коричка, струпеите не паднат и под тях не се образува нов слой кожа, а всички лезии по очите и по тялото не заздравеят. Обикновено това отнема от две до четири седмици.

Хората с тежка форма на инфекцията може да се нуждаят от хоспитализация, поддържащи грижи и антивирусни лекарства, за да се намали тежестта на лезиите и да се съкрати времето за възстановяване.

Смъртност

Между 0,1% и 10% от хората, които са се заразили с маймунска шарка са починали. Важно е да се отбележи, че за смъртността влияят фактори, като например достъп до здравни грижи и основна имуносупресия, недиагностициран ХИВ или напреднал ХИВ.

Новородените бебета, децата, бременните хора и хората с основни имунни дефицити, например от напреднал стадий на ХИВ, могат да бъдат изложени на по-висок риск от по-сериозно заболяване и смърт.

Според данните хората могат да се заразят отново, след като са прекарали едра шарка.

Има ли ваксина?

Здравната агенция на ООН препоръчва няколко ваксини срещу едра шарка. Въпреки това масовата ваксинация, която беше въведена по време на глобалната пандемия COVID-19, понастоящем не се препоръчва.

Понастоящем СЗО препоръчва използването на ваксините MVA-BN или LC16, или ваксината ACAM2000, когато другите не са налични.

 

 

Според СЗО за ваксинация трябва да помислят само хора, които са изложени на риск от едра шарка. Пътуващите, които може да са изложени на риск въз основа на индивидуална оценка, направена от техния лекар, може да обмислят ваксинация.

Как можете да предотвратите заразата?

Почистването и дезинфекцията на повърхности или предмети и миенето на ръцете след докосване на повърхности или предмети, които могат да бъдат заразени, могат да помогнат за предотвратяване на предаването на инфекцията.

 

Рискът от заразяване с едра шарка от животни може да се намали, като се избягва незащитен контакт с диви животни, особено болни или мъртви, включително с месото и кръвта им.

В страни, където животните пренасят вируса, всяка храна, съдържаща животински части или месо, трябва да се сготви добре преди консумация.

СЗО обяви неотдавнашното огнище на болестта за извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение, след като беше идентифициран новият вариант.

Миналата седмица беше потвърден случай на варианта в Швеция и беше свързан с разрастващата се епидемия в Африка, което е първият признак за разпространението му извън континента.

Според регионалния директор на СЗО за Европа фокусът върху новия щам clade 1 ще помогне и в борбата срещу по-малко тежкия вариант clade 2, който се разпространява в световен мащаб от 2022 г. насам.

По думите на Ханс Клуге в европейския регион всеки месец се съобщават около 100 нови случая на щама clade 2.

cross.bg

4 Коментара

ГУРУ

4 months before

Няма кой да го играе тоя цирк отново... 🤡 взимайте си ваксините и си ги инжектирайте отзад!

Коментирай

яяя

4 months before

Стига! всеки я носи тази шарка в тялото, дори е по-добре да си я прекараме леко като грип, та да изградим антитела. Защото не Ковид 19 уби хиляди пациенти в болниците по света, а некадърния Човешки персонал. Не ви ли е ясно това?

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.