Откакто Ангела Меркел напусна канцлерството през декември 2021 г., следите ѝ донякъде се бяха изгубили.
Бившият канцлер на Германия и безспорен лидер на Европа в продължение на 16 години търпи критики от началото на войната в Украйна. Обвиненията срещу нея се фокусират основно върху това, че тя не е успяла да види хегемонистичните и войнствени цели на Владимир Путин навреме, избирайки вместо това да го примамва с преговори и отстъпки.
Освен това, за да си гарантира успешни избори и да не тормози германците, избягвала неудобни, но необходими реформи на германския модел, който отново изпадна в ролята на "големия болен човек на Европа".
„За мен силата е възможността да оформя нещо. Да имаш мнозинство, да вземаш решения, които оставят отпечатък заедно с хората, получили мандатите си. Винаги се опитвайте да изградите мнозинства, да ги обедините, да намерите компромиси.
Това е сила.", споделя Ангела Меркел в интервю за италианското издание Corriere della Sera.
„Знаех много добре намеренията на президента Путин. Винаги ги е изразявал както публично, така и в поверителни разговори. Знаех много от неговите цели и знаех, че нямаме работа с приятел на Европа. Моят отговор не се състоеше в това повече да нямам никакви отношения с Путин, а по-скоро да се опитам да предотвратя нахлуването в Украйна чрез разговори, понякога много полемични. Подейства известно време. С началото на руската война срещу Украйна ситуацията коренно се промени“, каза бившият канцлер.
Това, което за мен беше най-голямата радост в живота ми – краят на Студената война, падането на стената, обединението на Германия и единството на Европа – за него е свързано с най-голямото нещастие на 20-ти век, края на Съветския съюз. Това показва, че вижданията ни са били диаметрално противоположни. Путин се опита да превърне Русия отново във велика сила. Но той не успя да го направи на икономическо ниво, чрез благополучие за всички. Вместо това той опита с методите, които беше научил в тайните служби, КГБ, чрез военна сила и руски национализъм. По този начин многото надежди, които имахме през 1990 г., че Русия постепенно ще поеме по пътя на демократизацията, не се оправдаха“, продължава Меркел.
Защо не блокирахте проекта за газопровод "Северен поток 2" през 2015 г., година след анексирането на Крим?
„Исках да гарантирам, че германската икономика може да се възползва от възможността да има евтин газ. И нека видим днес какви са последствията за Германия от високите енергийни разходи. Освен това по политически причини исках да поддържам икономически отношения с Русия, така че тази страна също да има благосъстояние"
В книгата казвате, че "възпирането" и "дипломатическите действия" винаги вървят заедно. Смятате ли, че са възможни преговори с Путин за Украйна в близко бъдеще?
Имаме нужда от двойни действия, от една страна разговори и контакти, от друга възпиране. Бях и оставам убеден в това. В Германия обаче не успяхме да изградим потенциално възпиращо средство достатъчно бързо. Това зависеше повече от нашия партньор в правителството, ГСДП, отколкото от моята партия, ХДС, въпреки че аз нося отговорността като канцлер. Вярно е, че увеличихме разходите за отбрана до 2% от БВП, но не достатъчно. Сега трябва да се възстановим по-бързо. Естествено, нищо не трябва да минава през главата на Украйна по отношение на преговорите. В същото време обаче смятам, че многото страни, които подкрепят Украйна, трябва да решат заедно с нея кога може да се обсъди дипломатическо решение с Русия. Киев не може да реши сам. Тъй като вече не съм активно в политиката, не мога да кажа кога ще се случи това“.
Пишете, че „Доналд Тръмп беше очарован от Путин“. И също така, че "президентът на САЩ вижда всичко от гледната точка на предприемача, който е бил". Смятате ли, че завръщането на Тръмп в Белия дом крие сериозни опасности за Германия и Европа?
„За Доналд Тръмп никога не съществуват ситуации, когато и двамата партньори в споразумение получават предимства. За него или единият, или другият печели. Това е идея, която не споделям. Мисля, че сме сключили много сделки по света, които са изгодни и за двете страни. Вярвам в силата на компромиса, за разлика от Тръмп. Най-важното е да си сътрудничим с Тръмп, като партньори и представители на страна, свободна от страх и самоуверена, защитаваща собствените си интереси, в моя случай германските и европейските, така ясно, както той защитава своите“.
Виждате ли риск от разделяне на Европа?
„Рискът винаги е налице. От нас зависи, всичко е в нашите ръце. Според мен, въпреки различните изходни позиции, има добри шансове Европа да намери обща линия по трудни въпроси“.
Тръмп имаше ли нещо против вас лично?
На среща на върха на Г-7 в Канада той хвърли два бонбони Starbust на масата и каза: „Ето, Анджела. Не казвайте, че никога не съм ви давал нищо". Доналд Тръмп беше обсебен от факта, че според него в Ню Йорк има твърде много немски коли. Винаги е казвал, че ако стане президент, ще наложи толкова високи мита, че те ще изчезнат от улиците на Манхатън. В неговите очи аз въплъщавах Германия.
Епицентър
свободен
1 month before
МЕРКЕЛ,МАКРОН, И АНГЛОСАКСОНЦИТЕ СА ВИНОВНИ ЗА 3 ТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА. КОЯТО ЗАПОЧНА С ИЗТРЕЛВАНЕТО НА ДАЛЕКОБОЙНИ РАКЕТИ ОТ КИЕВ.
Коментирай