ОТНОВО БРАВО НА ВИКТОР ОРБАН! УДАРИ И ФАРМАЦЕВТИЧНИТЕ КОМПАНИИ!

https://svobodnoslovo.eu/index.php/svyat/otnovo-bravo-na-viktor-orban-udari-i-farmacevtichnite-kompanii/163112 SvobodnoSlovo.eu
ОТНОВО БРАВО НА ВИКТОР ОРБАН! УДАРИ И ФАРМАЦЕВТИЧНИТЕ КОМПАНИИ!

ОТНОВО БРАВО НА ВИКТОР ОРБАН! УДАРИ И ФАРМАЦЕВТИЧНИТЕ КОМПАНИИ! 

Унгарското правителство иска да въведе ограничение на печалбите от лекарства, за да намали цената на фармацевтичните продукти за унгарците.

Не е тайна, че фармацевтичния бизнес е сред най-печелившите отрасли, като "пазарните" цени там надвишават производствените с десетки пъти. 

Безспорно, това ще е голям удар срещу фармацевтичната мафия, тъй като е много вероятно и други да последват челния унгарски пример. 

Министърът на икономиката Мартон Наги публикува във Facebook, че вече е провел разговори с Давид Грешковиц, президент на Унгарската асоциация на фармацевтичните производители (MAGYOSZ), относно неотдавнашните увеличения на цените на несубсидираните лекарства.

Това означава, че правителството вече изисква от фармацевтичните компании да въведат ограничения на маржовете си на печалба, също както направи с хранителните продукти, хигиенните продукти и банковите такси. 

Според последните статистически данни на Централната статистическа служба (KSH), цената на лекарствата се е увеличила с 5% на годишна база през април, което е значителен скок спрямо темпа на покачване на цените от под 3% в началото на годината. През април цените на фармацевтичните продукти са се увеличили с 3,6% в сравнение с предходния месец, което е най-високият темп на растеж на месечна база от 2007 г. насам. 

Не е известно с колко се е увеличила цената на несубсидираните лекарства, но правителството вероятно смята тази тенденция също за неблагоприятна.

Субсидираният кръг включва лекарства, които държавната здравноосигурителна компания (NEAK, като купувач) е включила в субсидията за социално осигуряване (тези лекарства се отпускат само с рецепта), което означава, че пациентът плаща цена, по-ниска от реалната „търговска цена“ в аптеката, а разликата се заплаща от държавата под формата на субсидия. 

Както се и очакваше, производителите и вносителите на лекарства веднага скочиха и предупредиха, че всяка директна намеса на този пазар може да предизвика верижна реакция с доста сериозни последици. Ако производител прецени, че няма потенциална възвръщаемост на инвестицията за даден продукт или група продукти, той може да реши да изтегли лекарството си от унгарския пазар, което (ако няма директен заместител в субсидирания кръг) може директно да навреди на засегнатите пациенти. С други думи, всяка държавна намеса, според тях, трябва да бъде внимателно обмислена от министерството, действащо с цел регулиране на цените, тъй като подобни мерки могат да повлияят на благосъстоянието на пациентите.

Министерството на здравеопазването вече е преговаряло с MAGYOSZ, но Асоциацията на иновативните фармацевтични производители (AIPM) представлява поне толкова голяма производствена тежест, така че предстои да се види дали министерството ще продължи преговорите и с тези компании. 

Другият важен въпрос е дали министерството ще се съсредоточи само върху фармацевтичните продукти или ще разшири обхвата си и ще обърне внимание и на хранителните добавки, витамините и лекарствените продукти.

Иван Спирдонов

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.