САЩ са започнали изтегляне на част от военния си контингент от Сирия, съобщава The New York Times, позовавайки се на официални източници.
Според информацията, три от общо осем американски бази в Северна Сирия вече са закрити, като изтеглянето засяга стотици войници. Силите се преместват основно в района на Хасака, като базата в газовото находище Конико в Дейр ез Зор вече е евакуирана, съобщават и турски медии.
Израелските медии съобщават за силно безпокойство в Тел Авив, където се смята, че решението на САЩ за изтегляне ще отслаби регионалната сигурност и ще засили влиянието на Иран. Вестник Yedioth Ahronoth отбелязва, че въпреки натиска от страна на израелското правителство, усилията за спиране на американската стъпка са били безуспешни.
„Израелските отбранителни власти продължават да оказват натиск върху Вашингтон“, пише изданието. Според информацията, администрацията на Тръмп е показала скептицизъм по отношение на дългосрочното военно присъствие в Сирия.
По данни на Associated Press, САЩ ще изтеглят 600 от общо 2000 свои военнослужещи, което ще остави под 1000 души на място, главно в ролята на подкрепа за операциите срещу остатъците от „Ислямска държава“.
Междувременно Washington Post разкрива, че САЩ са поставили осем условия пред администрацията в Дамаск, за да разгледат възможността за нормализация и частично премахване на санкциите. Сред тях са:
-
Допускане на американски антитерористични операции в Сирия;
-
Изгонване на палестински милиции;
-
Доказателства, че новата власт няма връзки с „Ал Кайда“ или Иран;
-
Гаранции за защита на малцинствата.
Твърди се, че списъкът с искания е бил връчен на сирийския външен министър Хасан Шайбани по време на среща в Брюксел миналия месец.
Администрацията на Тръмп поддържа курс към ограничено военно присъствие и приоритетно обслужване на американските интереси – ограничаване на влиянието на Иран и Русия, както и недопускане на възраждане на ИДИЛ. Според анализатори това е промяна спрямо предишната политика на „вечна война“ в Близкия изток.
През февруари NBC съобщи, че Пентагонът подготвя сценарии за изтегляне на всички американски сили в рамките на 30, 60 или 90 дни. Настоящите действия потвърждават тази стратегия.