Северномакедонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски заяви, че основният проблем за страната му в Европейския съюз не е най-силната държава, а най-слабата.
По негови думи, липсата на стабилно и легитимно правителство в България прави преговорите с югозападната ни съседка изключително трудни.
„За нас е по-важно да защитим своите аргументи пред ключовите западноевропейски страни. Преговорите с България са невъзможни, когато там има правителство, което не е избрано от народа и няма легитимност да преговаря“, каза Николоски в интервю за телевизия „Сител“.
Според Николоски, срещата на премиера Християн Мицкоски с френския президент Еманюел Макрон е от ключово значение. Той определи Франция като „играч номер едно“ в ЕС и подчерта, че Макрон разполага с голяма легитимност заради изборните си успехи.
„Ако работим добре с Франция и други западноевропейски страни, нашите аргументи ще бъдат по-лесно приети. Убеден съм, че сериозен дипломат от Западна Европа може да реши проблема с България за един следобед в София“, заяви Николоски.
Вицепремиерът остро разкритикува политическата ситуация в България, отбелязвайки, че липсата на редовно правителство в страната затруднява стабилния диалог между двете държави.
„България е в политическа криза вече четири години. Не успяха да изберат правителство след седем изборни цикъла и, както изглежда, през март може да има осми избори. Това прави невъзможна комуникацията. Служебното правителство не е избрано от никого и не може да поема ангажименти“, заяви той.
Николоски допълни, че подобна ситуация създава трудности в дипломатическите отношения.
„Президентът Румен Радев, колкото и да е популярен, не може да изпълнява тези политики. Това прави диалога почти невъзможен“, заключи вицепремиерът.
Реалист
1 month before
Това парче не знае ли, че българският президент Желев пръв призна т.нар. им държава!? Как не го е срам да говори това, дори да е вярно..... Не продължавам с коментара, тъй като нямам време. Само това, що толкова народ от СРМ драпате за българско гражданство, не че не знаем!
Коментирай