Едва ли има човек, който да не обича море. Или поне да не се любува да райски гледки от брега. Направо дъхът ти спира.
Има и такива места, на които буквално ще спре. Завинаги.
Представяме ви топ 10 на най-опасните плажове в света. Само четете и не никога не тръгвайте към някой от тях.
Килауеа – Хавай
Хавай е известен със свите невероятни плажове, огромни вълни и перфектно време за плаж през цялата година. Но екзотичната приказка не е съвсем безопасна.
На Хавай има и множество вулкани, като най-активен сред тях е връх Килауеа. Пясъкът на плажа Килауеа е черен от вулканична пепел и въпреки че може да е невероятно място за посещение, има голяма опасност от изригване на вулкана.
Плая Сиполите - Мексико
Мексико е дом на плажа Канкун, избран за най-красивият в целия свят. Но отново в Мексико се намира и един от най-смъртоносните плажове – Плая Сиполите.
Предполага се, че на древния език на ацтеките името означава „плаж на мъртвите“, което си е достатъчно зловещо и би трябвало да охлади ентусиазма на желаещите да го посетят. Но въпреки страшните асоциации, все още има доста голям брой чуждестранни туристи, които летуват там всяка година.
Остров Фрейзър – Австралия
Плажът Фрейзър Айлънд е истиснки рай, който за огромно съжаление е забранен за посещение, тъй като водите около него са населявани от силно отровни медузи и акули. И за да бъде ужасът пълен, плажът е дом на някои от най-смъртоносните паяци в света, както и на множество огромни крокодили.
Гансбаай – Южна Африка
Във водите около Гансбаай има толкова много бели акули, че плажът се е превърнал в туристическа атракция за търсачите на приключения.
Можете да нахраните хищните зверове и ако сте достатъчно смели, дори можете да плувате с тях. Разбира се, за ваша безопасност, това може да се случи само ако сте в специална бронирана клетка, защото в противен случай за броени секунди ще се превърнете в храна за акулите.
Волуша Каунти – Флорида
Флорида е на челните места в света с най-голям брой нападения от акули през последните 10 години. Край бреговете на окръг Волуша са регистрирани повече инциденти с акули, отколкото в целия регион на Южна Африка, известен като най-гъсто населения хабитат на опасните хищници.
Чоупати Бийч – Индия
Чоупати Бийч в Мумбай е най-известният плаж в цяла Индия, но също така е и един от най-замърсените в света. Водата е толкова мръсна, че влизането в нея може да причини заразяване с редица опасни болести, включително и смърт.
През 2011 г в близост до плажа са изхвърлени близо 60 000 тона въглища, което безвъзвратно замърсява морската вода. От тогава до днес всичкият боклук, произведен в многомилионния Мумбай, се изхвърля на плажа, което буквално е превърнало крайбрежието в опасно сметище.
Бикини – Американски Маршалови острови
Бикини е необитаема верига коралови острови, заобиколена от осеяни с акули води. Но това, което прави мястото супер опасно, е, че нивата на радиация там са до 1000 пъти по-високи от тези в Чернобил и Фукушима! Между 1946 и 1958 г. по време на Студената война районът е бил опитно поле за тестване на ядрения арсенал на САЩ.
Американското правителство извършва 67 ядрени изпитания в южната част на Тихия океан, като на островите Бикини са хвърлени около 20 ядрени бомби.
В наши дни, близо 70 години след военните опити, са засечени следи от опасната радиация в радиус от 160 км около Бикини. Парадоксът е, че правителството на САЩ обявява територията за безопасна.
Щитовая бухта - Русия
Плажът Щитовая бухта в близост до Владивосток е известен като едно от най-добрите места за каране на сърф.
За съжаление обаче има и много военни съоръжения, базирани там, което значително усложнява живота на сърфистите. Освен, че трябва да кандидатстват за специално разрешително за достъп до плажа, в една от военните бази се помещават и стари ядрени подводници, които изпускат радиация.
Остров Хърд - Антарктида
Докато повечето хора предпочитат да ходят на топли плажове с много слънце, има и сърфисти, които обичат да посещават ледения остров Хърд. И макар че на Антарктида морето е сковано от студ, екстремистите с ентусиазъм се хвърлят в преследване на огромните вълни, въпреки че това забавление често им причинява хипотермия.
Остров Северен Сентинел – Андамански острови, Бенгалски залив
Местните жители на този остров изобщо не обичат контакта с външния свят. Сентинелците са древно племе, което живее в почти пълна изолация от 60 хиляди години. Това са може би единствените хора на планетата, останали незасегнати от съвременната цивилизация.
Всеки опит за достъп до острова от страна за външен човек е завършвал с яростни нападения от местните. След земетресението в Индийския океан през 2004 г. към Северен Сентинел са изпратени спасителни хеликоптери.
Докато служителите на индийската брегова охрана летят над острова, забелязали група островитяни, които стрелят по тях с огнени стрели, за да ги прогонят.
Няколко години по-късно двама рибари са убити от местните, след като лодката им случайно се приближила до острова. През 2018 г млад американски мисионер на име Джон Чау намира смъртта си в опит да общува със сентинелците.
От 1996 г. след множество смъртни случаи на външни хора, е забранено на рибари, туристи, изследователи и всякакви други цивилни да се доближават до острова, а през 2021 г. Индия официално забранява със закон опитите за достъп до Северен Сентинел, без значение какви са намеренията на посетителите.
Източник: blitz.bg