Газопроводът „Северен поток“ ще бъде пуснат до 1 година и газът ще тече от Русия към Европа. Това каза сръбският президент Александър Вучич в интервю за германския вестник Handelsblatt.
На 26 септември 2022 г. диверсанти взривиха и двата газопровода „Северен поток“. Една тръба от втория проект обаче остана незасегната при експлозиите и може да бъде пусната в експлоатация веднага.
„Позволявам си да направя прогноза: най-късно след година „Северен поток“ ще бъде собственост на американски инвеститор и газът ще тече по тръбопровода от Русия за Европа. Помнете думите ми. Една година до пускането на „Северен“ Поток“, отбеляза сръбският президент.
Александър Вучич каза, че Германия спешно се нуждае от евтин руски газ, за да оцелее.
„Германия запазваше икономическата си конкурентоспособност с помощта на евтиния руски газ. Промяната е бавна и електричеството е скъпо в Германия. Страната спешно се нуждае от достъпна енергия“, каза той.
Американският инвеститор от Маями Стивън Линч вече изрази интерес към закупуването на газопровода „Северен поток 2“, ако той бъде обявен на търг като част от процедурата по несъстоятелност в Швейцария, съобщи The Wall Street Journal.
Според базираната в Швейцария Transliq AG, действаща като временен административен синдик на „Северен поток 2 АГ“, газовата компания планира сценарий, според който газопроводът ще бъде възстановен изцяло и ще започне да функционира през 2030 г., а експлоатацията му ще продължи през следващите 50 години“, съобщи ZentralPlus, позовавайки се на съдебно заседание в Цуг, Швейцария, където се разглежда бъдещата съдба на проекта.
„Мисля, че всички можем да направим едни и същи предположения. При тази ситуация се предполага, че геополитическата ситуация ще се успокои, като в същото време има голямо търсене на енергия в Западна Европа. Съответно има нужда и от евтини източници на доставки и газопровод“, каза в съда представител на Transliq AG, временен синдик на „Северен поток 2“.
По думите му възстановяването на едната тръба на газопровода ще струва 633 милиона евро, а втората е запазена. Операторът се надява и на застрахователно обезщетение, за което текат съдебни процедури.
„Северен поток 1“ се управлява от специализираната компания Nord Stream AG, регистрирана в Цуг, Швейцария , през ноември 2005 г. Акционери на компанията са Gazprom international projects North 1 LLC (собственост на газовата компания на Русия „Газпром“) (51% от акциите), германските компании Wintershall Dea и PEG Infrastruktur AG (E.ON) (и двете по 15,5%), нидерландската газова компания Gasunie (9%) и френската Engie (9%).
Общата инвестиция в тръбопровода е 7,4 милиарда евро. Това финансиране е отчасти от акционерите, които осигуряват 30 процента от разходите чрез капиталови вноски, пропорционални на техните дялове в съвместното предприятие. Около 70 процента са финансирани външно чрез проектно финансиране от банки и агенции за експортно кредитиране.
Стойността на втория балтийски газопровод „Северен поток 2“ се оценява на 9,5 млрд. евро. Собственик и оператор е регистрираната в Швейцария компания „Nord Stream 2“. „Газпром“, единственият акционер на проекта, инвестира повече от половината от стойността му, докато останалата част е инвестирана от Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper и Wintershall.
Engie, OMV, Shell, Uniper и Wintershall се съгласиха да инвестират по 1 милиард долара всеки в проекта за тръбопровода като част от финансово споразумение, подписано със Nord Stream 2 през април 2017 г.
Кредиторите преговарят дали да се обяви фалит или да се преструктурира дългът. Крайното решение е на съда в Швейцария и трябва да бъде обявено на 10 януари.
Автор: obektivno.bg
Пешо
1 week before
Хамериканските инвеститори нямат нищо против да препродават руския газ в по-големи обеми , отколкото досега . Германците отиват на кино .
Коментирай